Plantele si balconul inchis cu geamuri fumurii

Elika

New Member
Vreau sa inchid balconul cu geamuri fumurii (mai mult din cauza caldurii excesive). Pot sa mai cresc plante in balcon?
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Prin dilema asta am trecut si eu. Am schimbat recent geamurile casei cu un pachet de sticla termopan. Desi expunerea sud-vestica a casei ar fi indreptatit alegerea unei sticle de tip 4s, luand in considerare specificul casei mele, necesitatile si asteptarile mele si nevoile plantelor care imi sunt tare dragi si studiind specificatii tehnice si informatii pe site-uti straine am ajuns la concluzia ca e de dorit sa raman la optiunea pachetului de sticla clar + low-e.
 

Elika

New Member
Multumesc frumos pentru raspuns. Am vrut geamuri fumurii ca sa nu mai intre caldura vara (nu vreau sa mai instalez si un sistem de aer conditionat)... dar as vrea sa mai pastrez si cateva plante. Sa vad totusi ce o sa aleg.
 

LadyBug

Well-Known Member
Eu cred ca e mai bine cu geamuri fumurii. La sera am pus low-E si trebuie umbrire serioasa cand e soare. Dar evident ca depinde si de orientarea balconului, daca e pe nord nu-i la fel ca pe sud.
 

LadyBug

Well-Known Member
Totusi, daca ma gandesc mai bine, iarna poate va fi prea putina lumina... hmm, e cam complicat, trebuie studiata problema la modul serios. Tu stii cel mai bine cat soare ai vara si iarna in balcon ca sa faci o apreciere.
 

Elika

New Member
Balconul meu este orientat spre est. Vara intra multa caldura, din cauza asta as opta pentru geamuri fumurii.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Holul meu are geamuri foarte mari ( 2,3 x 2,3 m) orientate sud-vestic. Asta inseamna soare de la 13 pana seara, adica partea cea mai calda a zilei. Am pus geamurile sus-pomenite de vreo 8 luni. Intra bine lumina, ceea ce e esential pentru mine si patrunde destul de greu caldura. E drept ca nu am prea avut canicula anul asta. In plus folosesc jaluzele verticale in orele de varf. Geamurile reflexive ar opri prea mult din lumina, ceea ce pentru mine e un mare minus, deoarece doar geamurile astea imi lumineaza interiorul.
 

Elika

New Member
Multumesc frumos pentru informatie. Pana la urma o sa inchid balconul ori cu geam cu control solar, ori cu geam fumuriu.
 

LadyBug

Well-Known Member
Dupa cum spunea Adina-Ioana, poti folosi pt umbrire jaluzele. Eu la sera am folosit geamuri low-E pe toate cele 4 puncte cardinale si acum am 2 plase verzi una peste alta deasupra si pe lateral 1 plasa, 2 geamuri mari deschise si temperatura e buna, nu se mai incinge, desi ma tem sa nu fie prea intuneric pt unele plante. Dar intr-un balcon cred ca se incalzeste ceva mai tare decat in sera, ca e nitel mai maricica, asa cred eu...
 

Elika

New Member
Multumesc frumos pentru raspuns. Pana la urma o sa comand geamuri termopan cu control solar (4 anotimpuri) in trei straturi :)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Te-as ruga sa ne spui parerea dupa ce pui geamurile. Ma intereseaza cum reactioneaza plantele la noile conditii de luminozitate.
 

Elika

New Member
Bineinteles :) O sa va anunt cum se prezinta plantele, dar si cata caldura si lumina mai intra in balcon.

Va multumesc frumos pentru toate mesajele si ideile oferite!
 

Scifficus

Member
Ca idee, pentru viitor, incercati un pachet low-e / reflexiv, intra mai multa lumina cu aproape aceeasi protectie solara. In ambele variante sunt reduse radiatiile ( UV si IR ) benefice plantelor.
 

Elika

New Member
Am inchis balconul cu geam termopan cu control solar (4 anotimpuri) in trei straturi, unul dintre straturi fiind fumuriu. Pe zilele de caldura am tinut geamul inchis dimineata (am orientare catre est) si nu a intrat caldura. Nu este foarte intuneric, luminca intra destul de bine. Plantele nu par a fi afectate.
 
Sus