Plante perene inalte si rezistente la seceta

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Hello,

Am un vecin care si-a tras un gard de beton de 2m in laterala casei noastre; avem un drum micut intre noi si pe cealalta parte a drumului preaminunatul gard.
In exteriorul gardului au ramas numai buruieni; noi am plantat mana Maicii Domnului dar as pune si ceva flori care trebuie sa intruneasca urmatoarele caracteristici:
- sa creasca inalte (gardul are peste 2m)
- sa reziste la seceta
- sa se autoinsamanteze
- sa decoreze frumos

Eu m-am gandit la cosmos sau gaillardia - aveti alte sugestii?
Multumesc
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ai dreptate,multumesc. Si am multe radacini prin gradina deci am de unde sa pun.
Alte idei? Poate fac niste combinatii :)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Depinde din ce parte bate soarele.... si mai depinde si de tipul solului . Gardul va tzine de fapt umezeala in sol.. deci nu va fi chiar asa rau.

Vitex Angus Castus
Yucca Filamentosa
Iarba de pampas
Portulaca
Lavanda
Lonicera

Parthenocissus quinquefolia

Dupa mine, as umple intreg gardul cu ceva spaliere si clematis, la baza clematisurlor as pune ceva tufe de iarba de diverse culori. (lavanda si geranii) sau niste bujori arbustivi
 
Ultima editare:

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Bucata de pamant unde plantez e situata spre est deci gardul protejeaza de arsita de dupa amiaza.
Ideea e ca nu pot pune spaliere, intre curtea mea si gard e un drum public deci, teoretic, n-am nici un drept sa platez acolo :). Dar cum cred ca ar arata mai bine cu flori decat acum si nu ma bag peste spatiul proprietarului, why not?

Prin urmare, trebuie sa plantez lucruri usor de obtinut, ieftine, decorative si dupa care sa nu plang daca se trezeste cineva sa le distruga :(
Pana acum, asa cum ziceam, am lonicera, o sa mai pun solidago si ar merge si portulaca dar ma tem ca expunerea estica nu e chiar ok pentru ea.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cum sa nu fie cand adora soarele?Si unde mai pui ca rezista la seceta asa de bine.
Da' pune si tu niste clematite ...:tavalit: ce te framanti atat? :D
 

liliann

Member
mai este Rudbechia Goldquelle - creste repede si se face o tufa inalta de 1,5-2 metri, infloreste vara; daca iti place pot sa iti dau eu
 

Paulyna

Active Member
Eu am in strada,rudbeckia,garofite comune alea mov si gailardia infloresc frumos si colorat...si ieftin.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Avind in vedere ca zona respectiva e zona publica si nu privata , cred ca cel mai bune ar fi plante ieftine...;-)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
mai este Rudbechia Goldquelle - creste repede si se face o tufa inalta de 1,5-2 metri, infloreste vara; daca iti place pot sa iti dau eu
Da, mi-ar placea foarte mult, multumesc! Poate am si eu ce sa-ti dau la schimb :)

Sunt frumoase si nalbele batute dar mereu m-am ferit de ela pentru ca am senzatia ca-s sensibile la fainare. Trandafiri si clematite nu pun pentru ca plang dupa ele daca le distruge cineva...din alea am in curtea mea :). O sa mai incerc gaillardia ca si asta e infloritoare o perioada lunga
Haideti ca am strans ceva idei, sunteti super, multumesc!
 

liliann

Member
Da, mi-ar placea foarte mult, multumesc! Poate am si eu ce sa-ti dau la schimb :)

Sunt frumoase si nalbele batute dar mereu m-am ferit de ela pentru ca am senzatia ca-s sensibile la fainare. Trandafiri si clematite nu pun pentru ca plang dupa ele daca le distruge cineva...din alea am in curtea mea :). O sa mai incerc gaillardia ca si asta e infloritoare o perioada lunga
Haideti ca am strans ceva idei, sunteti super, multumesc!
Eu de Paste cu siguranta voi fi prin Ploiesti, si ne intalnim sa iti dau, pana atunci nu cred ca ajung. O sa vb pe privat atunci.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ai scos vreodata radacini sa le mananci?Am avut si eu in fata casei dar prea se fac padure iar radacinile nu imi plac ...
 

gomez99

Well-Known Member
primavara - se mai umfla peste iarna - tot ce scot maninc. cind sint radacini simple sigur nu sint bune, dar fac un fel de tuberculi mai modesti si astia sunt grozavi
 

elianna

Well-Known Member
Eu am mancat din acei tuberculi, salata, cum fac salata de gulioare. Mi-a placut foarte mult doar ca nu-mi permite spatiul sa mai cultiv.
 

elianna

Well-Known Member
Eu, din 5 tuberculi, am cules in toamna un lighean mare. Ba au mai ramas si in pamant cativa din care au iesit anul urmator :)
 

LadyBug

Well-Known Member
Sa stiti ca am si eu cativa napi care s-au facut de peste 3m inaltime, dar a venit o furtuna de i-a culcat pe toti la pamant, asa ca m-am enervat si am taiat cativa ca ma incurcau asa, intinsi pe jos. In concluzie, nu sunt buni de gard viu.
 
Sus