Plante pentru umbra

anette_b

Member
am un plic de seminte de caldarusa...pot creste in jardiniera sau se seamana numai in gradina? pot obtine intai rasaduri si sa le pun in gradina cand mai cresc?
sunt perene ?
 

victoria222

Active Member
Anette, sunt perene si le poti semana si acum, dar mai intai in casa, pentru ca e prea cald sa le semeni afara. Cand cresc de doi trei centimetri le poti muta afara. In jardiniere nu stiu daca se dezvolta normal.. Daca te hotarasti sa mai astepti, ideal este sa le semeni toamna tarziu, iarna tarziu, sau primavara devreme direct afara.
P.S. Am incurcat din greseala topicul :oops: Rog frumos pe cineva sa-l mute la topicul Lonicera. Multumesc :D
 

presco

Active Member
O cataratoare pentru umbra care sa si infloreasca si sa creasca pe stalpul unei pergole? De hortensie stiu, altceva?
 

presco

Active Member
Merci Gabiuta! Te referi la clematis Armandii sau mai sunt si altele ? Nu ma pricep la clematite spre rusinea mea nu am nici una. Unde vreau sa pun planta e umbra in toata regula. Clematite care merg la soare vreau sa-mi iau macar vreo 3 anul asta.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cu placere.Din cite stiu eu sunt mai multe dar nu stiu sa iti spun care anume si nici nu stiu daca de umbra-umbra.Una careia ii merge bine la semiumbra am si eu si o sa ma uit sa vad cum o cheama.
 

presco

Active Member
Cred ca pana la urma am sa pun totusi o hortensie cataratoare desi am inteles ca trec vreo 4-5 ani pana ajunge sa se catere si eu stau cam prost cu rabdarea! :)
 
Are cineva prin gradina: Pulmonaria si Lamium? ma intereseaza doar speciile cu frunze variegate :) as vrea sa stiu cum se comporta si daca rezista in gradinile noastre.
 
Sus