Plante ornamentale, otravitoare si toxice

floare mica

Member
*Ambrosia - Floarea Pustei - frumusica foc.....o planta otravitoare care provoaca alergii...... inca de anul trecut pe vremea asta " Agentia pentru Protectia Mediului (APM) Satu Mare, in parteneriat cu Autoritatea de Sanatate Publica (ASP) Satu Mare si in colaborare cu ONG–urile de mediu au lansat un program de informare si constientizare a populatiei privind impactul plantei Ambrosia artemisiifolia - iarba parloagelor sau floarea pustei, cum mai este cunoscuta - asupra sanatatii populatiei si masurile de combatere." :idea:

mai multe detalii aici
http://www.emaramures.ro/stiri/15247/AL ... ramuresuli :evil:
 
A

Anonymous

Guest
Ai uitat sa zici despre bryophyllum daigremontianum.
5 kg de planta din aia poate omora o vaca adulta... si floarea ei e de 5 ori mai toxica....deci omoara un om in 2-3 ore daca mamanca floarea, daca o sa am copii nu stiu ce ma fac, trebuie sa ascund planta de ei ca o mananca.
 

aleynad

Active Member
Moderator
acum 10 ani cand am fost cu parintii mei la munte, intr-o excursie, am adunat flori, inclusiv omag, care la vremea aceea habar n-aveam cum se numeste
nu am patit nimic, desi am venit in contact direct cu seva atunci cand am rupt floarea
nu neg ca sunt multe plante toxice, dar uneori cred ca exageram :|
 

lelia

Well-Known Member
Daniela ,sunt de acord cu tine ,am aceasta planta de cativa ani ,imi pace foarte mult si nu am patit nimic cand am atins-o :D
Totusi e bine de stiut :wink:
 

irinabv

Active Member
Moderator
Lelila, la tine m-am gandit cand am citit asta, ca le-am vazut in aranjamentele tale. Eu nici de la leandru nu ma irit, si totusi e foarte toxic. Asa ca e bine de stiut totusi ce plante sunt foarte periculoase.
 

aleynad

Active Member
Moderator
si eu am omag in gradina, incepand din toamna asta :)
si am si leandru si brugmasii si alte plante frumoase, dar toxice, nu m-am iritat niciodata de la seva lor
:!: totusi e important sa ne informam asupra lor si sa umblam cu grija :!:
 

lelia

Well-Known Member
Da ,e bine de stiut ,pentru ca fecare persoana are un metabolism diferit .
Eu ma irit pe fata in special ,de la cojile de portocala ,hainele din magazine ,sampon,sapun ,creme ,dar niciodata de la plante ,indiferent daca-s toxice sau nu .
 

Edelweiss

Active Member
Eu m-am iritat de la primule de exemplu.
Cine nu crede de omag si strigoaie, sa incerce radacina si semintele, dar mai bine nu :D
E vorba de inghitire, intrarea sevei in rani...e mai bine sa ne ferim. Asta nu inseamna sa murim de frica, dar copiii pot duce la gura si asta-i rau.
Am vazut ca nu sunt trecute in topic si le-am "inscris" numai :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
da, Edelweiss, ai dreptate! nu trebuie sa murim de frica, dar sa fim totusi atenti
la unele plante indeosebi semintele sunt foarte otravitoare
 

michaela

Active Member
Da, este adevarat ca primula contine substante alergice, am citit despre asta......... dar de patit n-am patit-o niciodata :evil: si trebaluiesc in jurul lor destul prin gradina..........
Insa cu Dieffenbachia si Colocasia am patit-o :) seva lor este extrem de toxica.
 

Edelweiss

Active Member
Da. Fiecare e mai sensibil la una sau alta. Era vorba de strans niste informatii de plante cu "potential periculos" in situatii diferite. Ca o baza de date. :D
 

michaela

Active Member
Euphorbia, iarasi am auzit ca este una dintre cele mai periculoase plante cu nivel ridicat de toxicitate.
Intr-o povestire se pare ca erau 15 persoane in Africa care au facut un foc, pe care au pus si Euphorbi(acolo sunt imense) la jarul facut au pus si ceva de mancare , pe care le-au consumat ulterior, toti au fost gasiti morti.
Fiica mea cand a fost in Tunisia a fost sfatuita sa nici nu atinga planta, multi au capatat iritatii, au ramas orbi :(

Ca o concluzie mai toate plantele cu seva laptoasa sunt extrem de toxice

Ce m-a mirat foarte tare ca planta care ei o numesc dollar _crasula arborescens - bastinasii o folosesc deseori- cand nu gasesc surse de apa in scorburile copacilor- pentru a se hidrata :eek: se pare ca are un gust extrem de amar(tot din povestite :) -deci sa nu incercam asta acasa-avem apa suficient), insa ajuta la supravietuire in desert :)
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
seva laptoasa au si smochinele atunci cand le culeg,asa ca va rog sa-mi spuneti si mie cum e,ca e si lipicioasa?
Multam!
 

michaela

Active Member
Mnina a spus:
seva laptoasa au si smochinele atunci cand le culeg,asa ca va rog sa-mi spuneti si mie cum e,ca e si lipicioasa?
Multam!
Da, cunosc, chiar usor scarboasa, dar nu e toxica :rofl:
Si mie imi place sa consum din smochin fructe crude(nu inca deshidratate) si am vazut despre ce vb, dar curat coaja si consum bunatatea fructului :rofl:
N-am cunostinte ca acea substanta de smochin sa fie toxica :wink: deci sunt si excceptii :D
 

luk20

New Member
Daca e vorba de toate plantele cu seva laptoasa, cred ca si stephanotisul ar trebui sa intre aici, nu stiu daca a fost mentionat in lista initiala sau nu. Spun asta deoarece si el are seva laptoasa. Vreau sa spun ca am brugmansia, leandru, stephanotis, dipladenia acasa si un bebic de 2 ani jumate. Si inevitabil atinge frunzele uneori insa nicio reactie negativa. Nici eu nu obisnuiesc sa flosesc manusi cand lucrez cu ele, chiar si atunci cand tai lastari si pun la inradacinat si pana acum vad ca nu sunt alergica. Subscriu la ideea ca fiecare dintre noi e unic si poate cei mai sensibili vor avea reactie la atingerea plantei insa este specificat ca seva este toxica si pericolul este mare in caz de ingerare a unor fragmente de planta.
 
Sus