Plante de gradina vesnic verzi

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mirela,salvie-salvie?Din aia din care se face ceai?Din aia am si eu o tufa dar nu a facut inca flori :(
 

enya

Member
eu am doua crengutze d salcie care au facut radacina si vreau sa le pun in ghivece...ce spunetzi? :?:
 

mirela06

Active Member
Enya, puiul meu. Este topicul cu SALCIE. Daca ai sa cauti la pag. 3, Doar daca ai ceva v. verde, atunci putem discuta aici :D Multumesc
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mai Mirela, pot sa fiu si eu off-topic sa-ti spun ca esti o fata buna de pus la rana??? Bravo tie! :*
 

mirela06

Active Member
Merci, draga mea, dar nu am facut nimic. Va iubesc pe toti si de aceia trebuie sa va respect si sa incerc sa fiu de folos, atit cit stiu sau pot eu :) :hug: :*
 

alfa

Active Member
Si ne spui si ce e fiecare??? Am vazut bergenia, euonimus, un rhodo, dar restul nu le cunosc.... Cel cu frunze cerate e cumva camelie :?
 

riana

Active Member
mirele, camelia o ai afara decand era mica? oare daca imi iau un pui nu ingheata daca il las afara?
 

mirela06

Active Member
Da Riana. De cind era f. mica, din toamna lui 2008.
Am avut 2, dar una nu a rezistat. Oricum a fost mult mai anemica decit cea de acum si in nestiinta mea de atunci,nu am avut grija sa o protejez, mai ales ca era plapinda. :(

Nu face nimic Albela.
Nu-i nici o suparare :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
riana a spus:
mirele, camelia o ai afara decand era mica? oare daca imi iau un pui nu ingheata daca il las afara?
Riana citeste cu atentie la topicul rezevat cameliilor.Daca nu sunt de exterior cameliile nu rezista la iernile noastre .Cameliile mai mici de patru ani si ma refer la cele de ghiveci acum nu se lasa nici ele afara la temperaturi prea scazute.
Dar detalile le vei afla acolo unde ti-am spus :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: te-am pus la treaba :wink: dar e necesar si o sa iti spun si de ce dar......... dupa ce ai intrebari referitoare la cele citite............ :mrgreen:
 

dana_rusu

Member
Mirela cum se cheama plantuta asta taratoare din poza ta si ai pute sa-mi dai si mie un puiut?Multumesc
cred ca era poza009 vad ca nu am putut sa o copii :cry:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mirela eu cred ca la tine gradina este foarte adapostita de peretii casei si are o orientare in asa fel incit nu o bat nici vinturi puternice si nici curenti de aer reci creind un fel de atmosfera de sera.Fiindca altfel nu se explica de ce plante care in mod normal nu rezista afara la temperaturi joase totusi la tine rezista :? .
Ma refer strict la plantele decorative.Am impresia ca gradina de legume este altfel situata.Sau ma insel???
 
Sus