Plante de gradina vesnic verzi

mirela06

Active Member
Multumesc si Doamne ajuta ca m-am uitat putin ,ca am treaba in gradina si nu am timp sa stau. Asa am sa fac. Nu o sa-i tund. Am sa iau doar butasi de la ILEX si sa- i bag la sticla butasii de la PIERIS. :)
 

mirela06

Active Member
Pt. ca a venit vremea frumoasa stam f. mult in gradina. Sotul in cea de zarzavaturi, eu in cea de flori. Am pus butasii de pieris si butasi, coarde de hedera, luata din ghivece pt. ca s-au indesit si trebuia sa le aerisesc.Nu stiu cum se numeste , dar are frunze f. mici, stelate si creste tufa. Am hotarit sa o fac gard viu. Nu am prins asa niciodata si tare v-as ruga sa-mi spuneti daca dureaza mult sa apara radacini, dau trebuia sa le tin altundeva pina faceau asa ceva. :oops:
 

iraira

Member
Mirela, am vazut la tine in gadina o passiflora caerulea, o lasi iarna in gradina? daca da, cum ii merge? am si eu una si as vrea sa o mut in gradinuta...
 

mirela06

Active Member
Da, am lasat-o asta iarna in gradina si nu am stiut cum sa o protejez. Am crezut ca am pierdut-o, dar acum vad ca a inceput sa dea ceva din ea de jos de tot. Nu vreau sa ma bucur pina nu vad sigur, dar am cercetat si din ea da un lastaras firav :)
 

iraira

Member
Multumesc...am auzit si eu ca rezista, dar daca iarna e foarte grea exista riscul sa o pierzi
 

mirela06

Active Member
Ah, Iraira, am vazut florile tale, sunt minunate si cred si multa munca.Am rugamintea sa-mi spui daca maslinul dobrogean este productiv si cum se foloseste,.Eu, cred ca ai vazut , la casa, in ghivece, am maslin adus din Grecia si tinut la frig, undeva, nu in casa. Nu stiu care este diferenta intre ei. Am vazut ca nu aveau frunze. Ai mei au si asa stau. :wink:
 

iraira

Member
Poza a fost facuta asta iarna, cand isi pierde frunzele.Nu stiu cat de productiv este, eu abia am pus acum in primavara, cel din poza este al unchiului meu, dar o sa intreb.Oricum sunt altfel la gust decat cele clasice.Matusa mea le-a pus la murat :)
 

iraira

Member
Unchiul meu cred ca mai are puiuti...o sa intreb si sa vad daca iti poate da unul.Din ce oras esti?
 

mirela06

Active Member
Mymo, draga mea la soare ca sa ramina mai mica si sa faca flori multe, dar merge si la umbra, riscul fiind un arbust care va creste, cautind lumina si flori mai putine :)
 
Sus