Plante de gradina vesnic verzi

mimish

Active Member
Voi muta aici postarile Mirelei (mirela06), intrucat aici este locul lor:

mirela06 a spus:
Cornelia iti multumesc.Desi este tirziu voi scrie cu speranta ca voi gasipe cineva pasionat de gradinarit si in ceea ce priveste cultivarea, cresterea si intretinerea plantelor.Eu mai am citeva completari si caut cu disperare pe cineva care sa ma indrume in ceea ce privestecompletarea unor spatii di gradina mea cu anumite plante. Caut vesnic verzi care sunt numai de gradina si mai ales plante de bordura.

cornelia a spus:
Mirela foloseste butonul REPLAY. Daca dai pe NEW o sa tot generezi noi topicuri si nu mai intelege nimeni cursul discutiei.
mirela06 a spus:
iertare.Emotii de incepatoare si sper ca e bine acum. :) :oops:

cornelia a spus:
E mai bine. Topicul tau de prezentare/intampinare este aici:
http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=6991

mirela06 a spus:
Stie cineva de unde se cumpara plante de gradina vesnic verzi si arbustul de ceai? Sper sa fiu ”auzita ” de cineva, altfel am impresia ca sunt singura care cauta asa ceva, sau chiar este neinteresant subiectul meu. Sunt putin deceptionata. Eu oricum am o multime de plantute interesante - gingko biloba, santolina, yuca,pieris,acstromelia, ilex,hellioborus, cinerarea, aucuba, mosmoana, trandafiri pitici, laurocires,ienuperi, ureche de iepure(popular),karia si multe altele,dar nu prea stiu met. de inmultire, si imi doresc pe cinevacare stie cite ceva, plus de unde sau cine stie de unde se pot cumpara , la preturi acceptabile plante v. verzi,etc. Multumesc.
cornelia a spus:
Mirela lumea nu ti-a raspuns nu pentru ca subiectul nu e interesant ci pentru ca a tot alergat dupa posturile tale. Ramai pe un singur topic si asteapta un pic. E sambata noapte, maine vor fi si reactii.
 
A

Anonymous

Guest
O parte din cele enumerate cred ca le vei gasi la SIEBERZ,dar nu stiu daca e bine ca scriu aici despre furnizori,citeste repede,si apoi o sa sterg.
Sunt foarte amabili cei de acolo.
 

ghia_don

Active Member
Mirela, majoritatea plantelor pe care le enumeri au topicuri dedicate, unde poti gasi citeva din informatiile pe care le cauti...
Daca nu le gasesti nicaieri, initiaza tu topicuri noi, si vei primi raspunsuri de la cei care stiu mai bine. :wink: ...
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
ghia_don a spus:
Mirela, majoritatea plantelor pe care le enumeri au topicuri dedicate, unde poti gasi citeva din informatiile pe care le cauti...
Daca nu le gasesti nicaieri, initiaza tu topicuri noi, si vei primi raspunsuri de la cei care stiu mai bine. :wink: ...
Eu cred ca e un topic foarte valid. O lista cit mai completa a plantelor de gradina vesnic verzi este ceva mai mult decit interesant si cred ca ar da o idee buna gradinarilor in legatura cu ceea ce se poate face in asa fel icit sa ai o gradina verde tot anul. Eu sint PENTRU !!!

Am sa incep cu o mica lista pe care am sa o tot expandez:


Euonimus Japonicum
Pieris japonica
Camelia Oleifera
Buxus
Viburnum Pragense
Kalmia latifolia
Bambus -Unele variante
Illex
Rhododendron
Cotoneaster -unii
Mahonia
Euphorbia -unele

Liane:
Gelsemium sempervirens - varianta Margarita

Majoritatea se inmultesc prin butasi... si semintze..;-)

Nu cred ca e nimic gresit sa spui.. am vazut la...firma xxx.
 

mirela06

Active Member
Imi pare rau ca am umblat ”creanga” :rofl: ba pe aici , ba pe acolo si am pierdut ce e mai important. Topicul cu plante vesnic verzi. Oricum va multumesc la toti si mai ales lui popgeo care ma incinta cu cit de multe stie despre plante. Si eu , in 2 ani, am facut sapaturi si cercetari :wink: , asa cum am putut, dar ceea ce ma satisfacut sufleteste este ca v-am gasit pe voi dragii mei de la eGradini, amabili si repede sa sariti sa ajutati cu orce puteti, caci unde este atita frumusete si dragoste in a iubi pe verzisoarele noastre, dece sa ma mai mire ceva. Si pt. ca este vorba de v. verzi, acum putem discutaaaa :wink: Pt. inceput imi voi enumera plantele mele v. verzi , din gradina : salvie, iedera norvegiana, urechelnita , rododendron, ilex golden king juniperus, bergenii, aucuba, keria, iedera obisnuita, helioborus silvrrmoon, liliac de vara, mosmoana, buxus globular o planta careia nu=i stiu denumirea stiintifica - urechi de iepure, laurociresi, santolina, iarba de soaldina, yuca, sedum, evonimus fortunei, evonimus , pieris, hedera jesica, dar si multe alte flori si chiar si un ginco biloba. Sper sa nu va fi plictisit, dar atit cit se poate, daca ma intreaba cineva pot da si eu unele relatii despre cum le ingrijesc sau inmultesc.
 

mirela06

Active Member
Da asa este, dar sunt atit de mindra de el ca am vrut sa-l mentionez si sa arat ca nu numai plante v. verzi am. Apropos - de unde fac rost de GELSEMIUM SEMPERVIRENS (este un ”medicament” minunat, apoi de KALAMIA LATIFOLIA (asta este parca laur de munte) si de minunatul VIBURNUM PRAGENSE. Daca stii de vre-un dep. de flori , sau firma tare le-as vrea. Cred ca sunt obsedata de vesnicile verzi. Daca ar sti prietenii nostri care au gradini ce plante minunate si multe dintre ele sunt si plante care fac minuni cu tratament naturist, si-ar da sufletul sa faca rost de ele. Promit sa trimit poze cu gradina cu florile si aranjamentele da asta vara, dar sunt unele probleme tehnice care deocamdata nu-mi permite asa ceva. Oricum cine doreste sa ma intrebe cite ceva , in masura care cunosc, va pot ajuta. Oricum avem un ajutor nesperat la POPGEO care m- uimit si incintat cu ceea ce poate sa cunoasca despre flori.
 

mirela06

Active Member
ghia_don a spus:
Mirela, majoritatea plantelor pe care le enumeri au topicuri dedicate, unde poti gasi citeva din informatiile pe care le cauti...
Daca nu le gasesti nicaieri, initiaza tu topicuri noi, si vei primi raspunsuri de la cei care stiu mai bine. :wink: ...[/quote Draga Ghia_don iartama ca am fost nepoliticoasa si nu ti-am raspuns. Poate ca am fost bucuroasa ca a aparut si discutii despre v.verzi de gradina. Poate si sigur ai dreptate ca sunt plante cu topicul lor, dar aici putem discuta despre tot si fara a ”fugi” sa dau si sa aflu raspunsul la alt topic, plus ca este o diversitate nu numai de plante ci si discutii pe seama lor.Uite chiar acum ,tere as avea rugamintea sa-mi spua cineva cum sa-l fac pe bambusul meu sa fie mai viguros. L-am primit anul trecut, l-am pus untr-un vas urias cu pamint corespunzator, dar e tot suparat si din mult ce a fost a ajuns cu numai 6 fire . :cry:
 

Mali_

Member
Ma bucur ca cineva a deschis subiectul asta, deoarece si pe mine ma intereseaza plantele vesnic verzi din gradina. Iarna asta a fost prima petrecuta de mine la curte si am observat ca este necesar sa aduc mai multe astfel de plante, pentru ca arata dezolant in perioadele in care nu este zapada. Din nefericire, cele doua tufe de euonymus pe care le-am plantat anul trecut nu arata prea bine si nu stiu daca vor supravietui. Pana acum am lonicera si mi-am mai cumparat acum niste mahonia si un dafin salbatic (laurocerasus), pe care inca nu le-am plantat.
 

mirela06

Active Member
Evonimusii mei s-au prins cu totii si cred ca din cauza ca butasii, i-am ”colectionat ” din parc :) . Sunt dotata cu o foarfeca de vie la mine :oops: . Oricum cred ca trebuie s-i tund. Au crescut cam de 50-60 cm.Nu stiu exact cum, dar incearca cineve sa ma lamureasca si pe mine. Am si evonimus fortunei . Astia sunt mai anemici . Oare asa greu cresc :?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Inca o planta care se pare ca e vesnic verde.... Pyracantha Angustifolia
 

mirela06

Active Member
Am cautat despre pyracanta si este olanta v.verde, f. frumoasa, dar o itrec NANDINA DOMESTICA ( japanszentfa) cu frunze mari cu fructe in circhine ca strugurii, iar toamna cu frunze rosii, apoi POTINIAFARISEI ”RED RUBIN„ cu frunze lungi de 8-15 cm., cu flori albe, vara, frunzele se coloreaza in rosu toamna . Mai este unul din cei mai frumosi si nteresanti arbusti, ajunge pina la 3m si coloreaza gradina tot anul. frunze vesnice, vara verde inchis, toamna rosietice, flori albe si fructe iarna, albastru inchis. Acum mai ramine sa vedem de unde se pot face rost :)
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Va dau si eu cateva idei de arbusti cu frunze persistente, poate va vor fi de folos, daca au fost deja mentionati imi cer scuze anticipat pentru repetitie:

Ilex aquifolium (Argenteomarginata, J.C. von Toll, Golden King, Golden Queen)
Ilex crenata
Prunus laurocerasus
Aucuja japonica (Variegata )
Viburnum rhytidophyllum
Mahonia aquifolium
Pyracantha coccinea
Cotoneaster dammerii
Lonicera pileata
Berberis juliane
Eunimus japonicus (Kathy, Aureomarginatus)
Euonimus fortunei
Rhododendron (decorativ prin flori)

si iata si un arbore:
Magnolia grandiflora
 

mirela06

Active Member
sunt toate minunate, dar de unde pt. ca la SIEBERZ nu au toate, ci doar citeva, lafel si la WWW.GARDENSTORE.RO sau la WWW.FLORISIFRUCTE.RO. Cele care le-am enumerat mai inainte sunt nemaipomenit de frumoase. Dau culoare pe tot parcursul anului si nu se mai pune problema caderii frunzelor.
 

mirela06

Active Member
Apropos de magnolia grandiflora. Adevarat ca este v. verde, dar nu as avea curajul sa o pun la mine in gradina. Creste peste 30 m, este foarte des si extraordinar de frumos. Cine are gradini mari , sa ia aminte :D
 
Sus