Plante de gradina vesnic verzi

mirela06

Active Member
Da Karmenutza f. mult delucru. Deja am inceput.Am pregatit terenul, am adus iar mranita, vreo 12 carute, am platit pe cineva si dupa ce a fost imprasyiat l-au sapat, greblat si facute straturi pt. ca sa punem cind se incalzeste , legumele. Am aranjat pamintul si pt. gradina mea de flori in asteptarea comenzii de la SIEBERZ. Am comandat plante v. verzi, dar si altele. Acum astept. :D
 

mirela06

Active Member
Am rugamintea sa-mi spuna cineva cum se poate inmulti ERIKA. Radacina ori butasi. Sau si una si alta. Multumesc :D
 

mirela06

Active Member
Anul trecut , in toamna, am cumparat 3 ghivece cu ERIKA. Le-am plantat in gradina si acum au inflorit. Doua sunt albe, una mov si tar imi plac de aceea as vrea sa le inmultesc si nu am stiut cum. Am controlat plantutele. Ele sunt bogate, caci au crescut dar au numai o tulpina. Este posibil ca ramurelele ce ating pamintul sa faca radacini, sau trebuie sa astept sa dea de jos :? .
 

mirela06

Active Member
Am rugamintea sa ma informeze cineva despre PIERIS JAPONICA sau ARBORELE DE LACRIMIOARE. Se comporta bine in gradina, deoarece eu il am intr-un vas de pamint f. mare si vad ca nu prea creste cum vreau. Am ingrasat mereu pamintul, face flori minunate , dar parca stagneaza.http://mirela06.sunphoto.ro
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
pieris japonica

www.hort.uconn.edu
sau,
General Culture:

Best grown in organically rich, slightly acidic, medium moisture, well-drained soil in full sun to part shade. In St. Louis, Japanese pieris doesn’t seem to perform well in most locations. Summer foliage decline and reduced vigor results in weakened plants that may succumb to a harsh winter. It grows best in locations sheltered from wind with some afternoon shade. Remove spent flowers immediately after bloom.

Noteworthy Characteristics:

Japanese pieris is a broadleaf evergreen shrub that matures to 9-12’ tall with a dense, upright habit. ‘Prelude’ is a compact form that typically matures in a spreading mound to only 1-2’ tall. It features pendulous clusters (racemes) of lily-of-the-valley-like white flowers in early spring. Serrulate, oblanceolate to obovate-oblong leaves (to 2” long) emerge pink (one of the most striking features of this cultivar), but mature to glossy dark green. Leaves are evergreen. Bead-like pink flower buds are set in late summer for the following year and provide winter interest and contrast to the evergreen foliage. Very few seed pods appear on this cultivar. Synonymous with and sometimes sold as Andromeda japonica ‘Prelude’.

Problems:

Dieback (phytophthora) and leaf spot are occasional problems. Lace bug infections can be a serious problem, particularly in the eastern U.S. Watch for mites, nematodes and scale.

Uses:

This compact cultivar is ideal for rock gardens, foundations and foreground placements in the shrub border. Effective when mixed with other broadleaf evergreens. May be massed, grouped or grown as small specimens.

© Missouri Botanical Garden, 2001-2009

poti sa ne pui si noua o fotografie cu planta?
multumim,
habar n-aveam .
 

mirela06

Active Member
Nu am marita ci doar pe sunphoto.Este linga balansuar intr-un vas mare de lut. Luni am sa fac poze din apropiere. Imi pare rau si multumesc pt. informatii. Am s-o mut in gradinuta de flori :) Adresa de la album este http//mirela06.sunphoto.ro
 

mirela06

Active Member
Dragele mele, nu merge cu SUNPHOTO sa arat pozele singular si voiam sa va arat PIERISUL (am facut poze din aproape) este inflorit si este o minunatie . Daca accesati adresa http://mirela06.sunphoto.ro, la pag.6 , il veti gasi. Tot acolo am pus in pamint si LATHRAEA SQUAMARIA (muma padurii) . Imipare rau ca am luat-o pt. ca nu cred ca va rezista deoarece este o planta exclusiv parazita si se hraneste din seva radacinilor de foioase, dar nu m-am putut abtine pt ca este ciudata si are o frumusete fragila :(
 

mirela06

Active Member
Multumesc. Am citit totul acum si i-am si pus in gradina. Unul am reusit sa-l separ de puiutul format din marcotaj, dar pe celalalt pieris, m-am grabit si am rupt o creanga f. bogata si destul de mare. Am s-o pun sub sticla de plastic, lafel ca la butasii de trandafiri, cu ingrasamint si sper sa se prinda. Am lucrat cu manusi pt. ca sunt f. toxici. Am hotarit ca sa procedez la fel si cu ilexul cu margini aurii.
 

mirela06

Active Member
Si pt. ca am lamurit cit decit cu ele, acum va rog sa-mi spuneti ce sa fac cu rododendronii mei. Au f. multi lstari. Sa-i tai? Am impresia ca au crestere f. f. lenta. Poate asta o sa-i ajute sa se inalte si numai bine pot sa pun butasi sa faca radacini.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
NU, sa nu-i tai ! cresterea lenta este specifica rododendronilor. lasa-i asa. stii cum se spune, prea multa harnicie strica :wink:
 
Sus