Plante cu potential peisagistic

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Ilex aquifolium Argenteomarginata

Talia: arbust ce poate ajunge la 15m inaltime in tarile mediteraneene

Frunze: persistente ce se mentin pe planta toata iarna. Acestea prezinta margini spinoase, iar culoarea lor este verde cu alb

Flori: infloreste in luna mai, florile sunt mici, albe, parfumate

Fructele: foarte decorative, mici, rosii, sferice, se mentin pe planta toata iarna

Conditii de mediu
: prezinta sensibilitate la ger

Utilizare: grupuri de arbusti, chiar gard viu cu dezavantajul ca este foarte costisitor, datorita ritmului greu de crestere pretul unui exemplar este destul de ridicat. Daca este folosit izolat sau in asociere cu alti arbusti taierile aplicate vor fie doar de corectie a formei, datorita ritmului de crestere foarte lent






Ilex aquifolium Blue Princess

Frunze: cu margini spinoase, de culoare verde inchis, stralucitor.






Ilex aquifolium J.C. van Tol

Frunze: marginile sunt lipsite de spini, culoarea lor fiind verde intens, intr-o nuanta usor mata.

 

delilu

Member
SI inca o intrebare...Juniperus communis Repanda am citit pe net ca e mic, de 0,3 - 0,4m, dar pe ambalaj cand l-am cumparat scrie ca ajunge la 200 cm inaltime si 250cm largime...Care o fi adevarul? cat de inalt creste? si cam care e ritmul de crestere?
 

perimetru2

New Member
Nu stiu daca place la prea multi dar

Incerc sa va deschid imaginatia cu tuia! Nu e nimic special dar imi imaginez faptul ca am tuia de o parte si de alta a aleii ce duce spre casa! Am ales tuia pentru ca iarna ramane verde si daca tunzi chiar e foarte deasa![/img]
 

baby_blues

Member
Nu stiu de ce dar deabia acum am citit topicul acesta . Foarte interesant si deja am plecat la grqadina unui prieten de-al meu caruia i-am rupt toate plantele posibile pe care le-am vazut pe aici :D Le-am bagat la apa iar maine ma apuc de butasire :D Sper sa se prinda ceva :D
Inca odata felicitari pentru topic!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca ai "butasit" acum trebuie neaparat sa cumperi niste.....rabdare.

Nu stiu ce ai luat tu dar plantele prezentate de Ruxi la acest topic au o crestere foooooooooarte lenta.Asa ca .....stringe bani pentru citeva kg bune de rabdarica pina iti vor ajunge plantutele sa fie si "cu potential" :).
Si cum nu glumesc iti urez din inima succes!!!
 

monica.s

New Member
Foarte frumoase plantutele flytitus;foarte frumoasa amenajarea ; poti sa le scrii cumva si denumirile ? si daca cele din poza sunt doar o parte din coniferele tale poti sa mai faci poze te rog si la celelalte? :)
 
Sus