Plante companion albe pentru lalele!

Ioana Hotea

Active Member
Buna!
Intentionez sa plantez un "covor" de lalele albe pentru primavara viitoare (probabil in jur de 200). Covorul va fi printre si in fata trandafirilor, de-a lungul gardului (perimetrul unei curti dreptunghiulare). Voi planta si cateva grupuri de narcise si zambile, tot pe alb, dar lalelele vor fi predominante. Voi planta in timp, probabil si toamna aceasta, buxus, hoste si conifere pitice pentru accente de "verde".
Printre trandafiri voi avea plante perene de-a lungul sezonului, salvie, lavanda, digitalis etc, dar as vrea sa gasesc o solutie si pentru lalelele din fata trandafirilor, ma gandesc ca primavara va arata destul de dezolant cu pamantul fara vegetetie.. Deci caut plante joase, acoperitori de sol, care sa infloreasca alb, primavara, cu aspect compact, sa nu devina dizgratioase vara, sau eventual sa le pot tunde dupa inflorire.. Ma gandesc sa plantez anemone albe, toporasi albi (?) si flori de nu ma uita albe (?). Alte idei inca nu am, sunt la inceput cu gradina, e al doilea an acesta :)
Lalelele intentionez sa le scot din pamant vara, in locul celor timpurii ma gandesc sa plantez tuberoze, in cazul celorlalte inca ma gandesc, probabil niste flori anuale, ca nu am alternativa.. Deci daca as gasi niste plante companion care sa infloreasca alb primavara si sa se extinda frumos in restul sezonului sa ocupe si locul lasat liber de lalelele tarzii ar fi ideal..
Stiu ca cer cam mult dar poate se gaseste cineva sa ma ajute..
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Prima intrebare care imi vine in minte este de ce sa scoti lalelele? Cand se trec lalele de-abia infrunzesc si trandafirii iar mai spre vara poti sa le tai linistita si raman la locul lor pentru primavara urmatoare.
Plantele mentionate de tine au inflorire scurta deci nu-ti vor fi de ajutor. Si inteleg ca vrei ceva care sa umple golurile - poate cerastium? sau phlox pitic? desi orice planta are nevoie de timp ca sa formeze covor
 

Ioana Hotea

Active Member
Mersi! Le caut acum sa vad cum arata! Intre timp am gasit si vinca minor alba, care pare perfecta pt ce imi trebuie mie. Numai sa gasesc un furnizor. Vinca minor albastra am gasit in multe locuri, dar alba nu :(
Scot lalelele, mai multa munca, ma mentin in forma :) De o luna citesc tot ce prind despre lalele si daca vreau sa le am la fel de frumoase si anii urmatori asta e singura solutie. Mai ales ca e o zona ca va fi irigata, lalelele au nevoie de umezeala doar primavara, vara trebuie sa fie fierbinte si uscata. Am incercat sa ma amagesc cu "perenializarea" dar da rezultate slabe si doar la hibrizii Darwin sau specii. Ori pe mine ma intereseaza varietati albe..
Caut acum cerastium si phlox pitic.. Ma intereseaza sa infloreasca incepand cu mai, am sanse?
 

Ioana Hotea

Active Member
Cerastium e ideala, mai ales ca am cateva zone insorite unde vinca minor alba nu ar fi proliferat. Multumesc!
Am gasit ghivece la plant shop, iau cateva acum sa le aclimatizez :)
Acum mai ramane sa gasesc vinca..
 
Ultima editare:

Ioana Hotea

Active Member
Am citi, dar ma gandesc ca plantarea lalelelor toamna si scoaterea lor vara o vor tine in loc.. daca tot umblu acolo de 2 ori pe an mai smulg surplusul.. sper :)
 

Ioana Hotea

Active Member
Prima intrebare care imi vine in minte este de ce sa scoti lalelele? Cand se trec lalele de-abia infrunzesc si trandafirii iar mai spre vara poti sa le tai linistita si raman la locul lor pentru primavara urmatoare.
Plantele mentionate de tine au inflorire scurta deci nu-ti vor fi de ajutor. Si inteleg ca vrei ceva care sa umple golurile - poate cerastium? sau phlox pitic? desi orice planta are nevoie de timp ca sa formeze covor
Si phloxul pitic e minunat, multumesc! Sper sa mai pot planta toamna aceasta, am gasit la plant-shop o multime, doar ca ar trebui sa pun inainte lalelele. Si la lavanda alba ma gandeam, cu toate ca arata destul de rau primavara..
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cu placere, Ioana.
Cerastium arata foarte bine si formeaza covor usor, la fel si phloxul. Lavanda are alta inaltime, alt aspect iar tufele se dezvolta in perioade lungi de timp.Daca nu ai rabdare, nu merge cu lavanda.
Varietatea alba eu nu am vazut-o, dupa mine lavanda e clar mov :rofl:)
 
Sus