Plante ce se preteaza la amenajarea gradinilor de sticla

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Teoretic orice planta se poate adapta intr-o gradina de sticla, desigur in functie de dimensiunile recipientului si de conditiile obtinute in interiorul acestuia. In schimb unele plante exceleaza in asemenea conditii de viata (cele iubitoare de umiditate) iar rezultatele vor fi pe masura.

Propun intocmirea unei liste a acestor plante pentru a stii spre ce sa ne intreptam in momentul in care ne propunem realizarea unei gradini de sticla.
Din experienta mea de pana acum deschid lista cu:
-Fittonia
-Selaginela
-Peperomia carperata
-Clorophytum
-Dionea
-Sarracenia
-Drosera
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Din cate stiu eu,toate felurile de bromelii si guzmanii rezista in terarii.
 

Leanna

Member
Stiam ca si calathea se presteaza bine pentru terariu. Ce spuneti de orhidee? Gen papucel sau ludisia? :?
 

redknee

Member
In opinia mea depinde f mult de fel de terariu ai, daca e deschis in principiu poti tine orice in el daca e inchis atunci situatia se complica.
Tot in opinia mea in terariu se pun plante micute(5-10cm sau mai mici daca terariu e mic si el) pentru a pastra totusi un aspect echilibrat.
Daca bagi o feriga babana si in rest pui un pumn de pietris si terariu e cat un bol de cereale... ai cam ratat...
CEL mai important este sa fie un echilibru frumos intre toate plante, muschi, pietre si ce mai ai pe acolo.
 

tinaM

Member
De acord cu orhideele, preferabil cele mini, inclusiv masdevalia, dar cum la noi nu se (prea) gasesc... Pe lista celor ravnite si de negasit in RO: episcia -- superba dar lipseste cu desavarsire; ludisia la fel, desi poate creste mare; mini-siningia...

As adauga violetele mini, ceropegia, hoya, ferigile, begonii mici, ficus din ala tarator (este si variegat), tipul ala de bonsai "copacul cu o mie de stele"...

De acord cu redknee, intre plante trebuie sa existe un echilibru al dimensiunilor. In plus, trebuie tinut cont si de "vecinii" din mediul natural al plantelor din dotare; nu da bine un cactus langa orhidee, oricat ne-ar fi de dragi ambele plante.
 

bundazsz

New Member
SAL la toti, parerea mea este ca ar cam trebi taiata din lista Sarracenia si DIoneae, acestea mai mult ar merge intr-un BOG GARDEN, decat puse sub sticla, (Poate o Sarracenia pisticania ar merge ca nu ii place in direct soare)

In fine, daca vrei, orice poti pune in terariu, dar oricum, diferentele vor fi mari ca si dezvoltare, daca le tii afara sau in terrariu., ca plantele mentionate mai sus, vor in aer liber si in soare cat mai tare :)

Zic, eu, dar poate gresesc, scuze de deranj, byby
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Eu zic ca un terariu asezat afara ar fi ok pentru ele, asa ar avea conditii crescute de umiditate. si desigur sa aiba insectele acces inauntru :evil:
 
Sus