Plante ce infloresc primavara devreme

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Uite, am verificat acum. Au Galanthus elwesii - 1 leu/bulb si Galanthus flore pleno - 1.5 ron/bulb. Iti pot trimite oferta completa daca vrei, da-mi un MP cu adresa de email :D
 

ghia_don

Active Member
Si la Baumax au elwesii, imi pare rau ca nu m-am uitat la pret, dar nu cred ca erau prea scumpi..
 

Roxana Peled

Active Member
Da , trebuie sa recunosc, Baumax sunt buni la preturi din ceea ce am vazut eu. Din pacate nu am fost la ei decat o data si asta inainte de aparitia bulbilor pe piata anul asta.
La Brico au adus de asemenea bulbi. Cam scumputi in opinia mea dar si ceva soiuri mai aparte. Mi-am luat azi de la ei Fritillaria imperialis portocalii si galbeni. Imi doream de mult si din ceea ce am citit eu e mai bine sa fie plantati in august, se pare ca au nevoie de ceva mai mult timp calduros sa formeze radacini pana in iarna. Au fost 17 lei bucata :| . Pe de alta parte atat erau si la Anthesis, poate ca asa sunt ei mai scumpi :?
 

Roxana Peled

Active Member
claude a spus:
Frittilaria imperialis sunt scumpi peste tot...
Aaaa, ok! :D
In cazul asta m-am linistit.
Singura problema e ca cel pe care il credeam portocaliu e de fapt rosu ceea ce inseamna ca mai trebuie inca sa-l caut pe cel portocaliu :aoleu:
 

zi_inflorata

Member
Moderator
am primit comanda de bulbi de la anthesis cu ghiocei, crocusi, lalele, muscari. Sa-i plantez acum sau sa astept sa se mai raceasca afara? Si daca nu-i plantez acum, unde sa-i tin? La frigider? Balconul meu are soare toata ziua.
 

Roxana Peled

Active Member
Acum trebuiesc plantati.
Pana in primavara trebuie sa apuce sa dezvolte ceva radacini. Gandeste-te ca la anul pe vremea asta o sa fie oricum in pamant, ca de scos n-o sa-i mai scoti odata ce i-ai pus (poate doar lalelele :) )
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
As vrea sa mai adaug o planta deosebita care am descoperit-o abia recent:

Viburnum Farreri Nanum

- e o varianta pitica de viburnum, infloreste foarte timpuriu, inainte de a face frunze. Florile sint destul de dense si acopera tufa destul de bine.

creste pina la 1.3 m inaltime si 1.5 m diamentru dar ii trebuie un timp indelungat sa ajunga acolo. Parfumul e deosebit de frumos si e una din plantele care efectiv uimeste prin frumusetea unei tufe pline de flori primavara devreme.
 

Roxana Peled

Active Member
Roxana Peled a spus:
claude a spus:
roxana, eu nu am vazut niciodata galanthus elwesii, pozele de pe net nu ma edifica, dar m-ai facut curioasa, in mod sigur daca-mi ies in cale o sa cumpar :rofl:
Offf... fetelor, imi pare asa de rau ca nu am niste poze edificatoare ...
Ok, a venit primavara! In sfarsit am avut ocazia sa fac o poza edificatoare cu cele doua tipuri de ghiocel, elwesii si nivalis :)



In stanga e Elwesii in dreapta e Nivalis :D
 

bebe Iris

Active Member
Ce frumusete de ghiocel! :visator:Trebuie sa-mi iau si eu :D , cand voi gasi pe undeva.
:D Am descoperit astazi, la Dianadia, un arbust parfumat cu inflorire timpurie, "Abeliophyllum distichum", numit si "White Forsythia".
http://www.fennelandfern.co.uk/blog/201 ... forsythia/
Este inrudit cu Forsythia galbena, dar infloreste inaintea ei, in februarie. Exista si varianta roz (Roseum)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
bebe Iris a spus:
:D Am descoperit astazi, la Dianadia, un arbust parfumat cu inflorire timpurie, "Abeliophyllum distichum", numit si "White Forsythia".
http://www.fennelandfern.co.uk/blog/201 ... forsythia/
Este inrudit cu Forsythia galbena, dar infloreste inaintea ei, in februarie. Exista si varianta roz (Roseum)
Planta aceasta are un parfum atat de puternic si frumos! A cumparat-o Happy (cred) anul trecut, de la polonezi, la comanda de clematite. Cand am desfacut cutia, nu imi mai venea sa plec de acolo! Florile desi erau ofilite, miroseau superb!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ca intotdeauna, esti o draguta! Eu nu stiu unde mai ai loc sa le plantezi, ce sa mai zic de inmultit! :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Carmen,am invatat acum....o ora :mrgreen: ca ptr Bebita noi sa nu ne mai facem griji.Le va planta de la fereastra (traba ei cum :tavalit: ) si isi va face podete in toate directiile pe deasupra ca nu o sa mai aibe loc nici macar de un acusor de pui de albinuta :tavalit:
Asa ca liber la cumparaturi :petrecere:
 

bebe Iris

Active Member
Nu, liber la schimburi si inmultit plantute, ca Sorin mi-a promis ca se muta de-acasa :p
:hug: :*
Zau ca este loc, tu fetelor!
 
Sus