Plante ce infloresc primavara devreme

Roxana Peled

Active Member
Nu stiu daca mai urmareste cineva topicul asta sau daca e cel mai potrivit loc pentru a pune aceasta intrebare dar stie cineva de unde pot fi cumparati ghiocei Galanthus elwesii (aceia foarte mari de gradina)?
Caut de ani de zile iar in Brico sau in alte mag unde se mai vand bulbi de primavara nu gasesti decat Galanthus nivalis. Elwesii am vazut doar in gradini si nu m-am incumetat pana acum sa cer :oops:
 

destetptuulet

New Member
Alte tipuri ar mai putea fi ghioceii dubli şi câteva specii rare de mac,cum ar fi macul alb canadian.Am văzut într-o revistă mac alb canadian de vânzare-90 de lei plus TVA! :eek:
Cică e de calitate şi e rar.
 

Roxana Peled

Active Member
destetptuulet, iti dadeau macar vreo tufa uriasa de banii aia?

claude, nu ma deranjeaza nivalis dar nu se compara cu elwesii :visator: . I-ai vazut vreodata in gradina? :hipnotizat: . Fac un brat de ghiocei uriasi :eek:
Arata exact ca nivalis dar sunt maaaaaari si muuuulti.....
Pe de alta parte ghioceii dubli nu ma impresioneaza, parca nu mai sunt ghiocei.
Imi place leucojum insa. Am cumparat intr-o toamna o punguta cu vreo 6 bulbi, in primavara a inflorit 1. Primavara urmatoare a mai inflorit o data. Restul sa fi murit? :nu stiu:
 

Roxana Peled

Active Member
daisy111 a spus:
Roxana,daca ti-au murit leucojum ,cat eu in gradinuta de la tara cativa bulbisori si ti trimit. :D
Iti multumesc mult, esti o dulce!
Problema mea este insa ca nu mai am loc de nimic. Anul acesta am construit casa dar nu am mai avut timp sa amenajez si gradina de pe terasa. Jos in curte e inca santier iar sus nu e inca nimic. Deocamdata ma abtin de la bulbi ca nu am unde sa-i pun dar lasa ca la anul gasim noi niste schimburi avantajoase de facut :D

PS. Toate plantele mele sunt momentan inghesuite in tot felul de containere in tot felul de colturi :oops:

Singurii bulbi pe care mi i-as planta si in palma daca i-as gasi :rofl: ar fi cei de galanthus elwsii .... pur si simplu pentru ca nu reusesc sa-i gasesc de ani de zile...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
roxana, eu nu am vazut niciodata galanthus elwesii, pozele de pe net nu ma edifica, dar m-ai facut curioasa, in mod sigur daca-mi ies in cale o sa cumpar :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
carla a spus:
Nici eu n-am auzit pana acum de elwesii asta, dar cercetand azi noua oferta de la starkl am dat peste ei din greseala
http://starkl.ro/view/p-1025/Detalii-de ... 171_028075
Daca tot zici ca-i asa de nemaipomenit ma gandesc sa-mi iau si eu :D
Multumesc mult! Sunt foarte frumosi ca in general toti ghioceii dar astia sunt pe steroizi :)
O sa-i contactez sa vad ce zic, stii ceva daca sunt firma serioasa sau ma trezesc cu lalele?
 

Roxana Peled

Active Member
claude a spus:
roxana, eu nu am vazut niciodata galanthus elwesii, pozele de pe net nu ma edifica, dar m-ai facut curioasa, in mod sigur daca-mi ies in cale o sa cumpar :rofl:
Offf... fetelor, imi pare asa de rau ca nu am niste poze edificatoare ...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: ce au asa de spectaculos acesti ghiocei de tineti mortis sa-i aveti mai ales la asemenea pret? :?
Intreb si eu ....... :|
 

Roxana Peled

Active Member
Da, cu pretul am si eu probleme, mai ales datorita transportului care se mai adauga si care nu-i chiar ieftin. Dar trag un ochi si apoi mai vad, poate gasesc mai ieftin ;-)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bun.Pret mare.Dar DE CE merita ?M-am tot uitat si eu si nu prea am gasit raspuns :gandit:
Luminati-ma si convingeti-ma :incapatanat:
 

Roxana Peled

Active Member
In pozele de pe net nu-ti prea poti da seama de diferenta dar in realitate sunt mult mai mari decat ghioceii clasici si mai "de calitate" :) , frunza e mai groasa, petala mai solida ce sa mai ... sunt niste ghiocei de fitze :rofl:
 

maresmarian

Member
Roxana Peled a spus:
Da, cu pretul am si eu probleme, mai ales datorita transportului care se mai adauga si care nu-i chiar ieftin. Dar trag un ochi si apoi mai vad, poate gasesc mai ieftin ;-)

Salut mmgsbv

ana1234567 (xxxx) a vizitat pagina ta pe SunPhoto (http://mmgsbv.sunphoto.ro) si ti-a lasat un mesaj:
Buna seara. Da, si anul acesta o sa aducem bulbi de ghiocei elwesii dupa 15 septembrie la pretul de 1.5 lei/bulb. O seara placuta in continuare.

si ana1234567 are un album pe SunPhoto - http://ana1234567.sunphoto.ro

SunPhoto
xxxx
http://www.sunphoto.ro
 

Roxana Peled

Active Member
Multumesc frumos dar am gasit la Hornbach intre timp. Au fost cam scumpi 26-27 lei pachetul de 10 bulbi dar cand i-am vazut acolo atarnand, nu m-am putut abtine :hipnotizat: Aratau bine si imi place cand pot sa-i aleg eu.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Au o oferta proaspata de bulboase la Anthesis - am primit un mail zilele trecute. Cred ca puteti verifica pe site-ul lor
 

Roxana Peled

Active Member
Aseara ma uitam la ei pe site si chiar ma intrebam daca le si au pe stoc. Multumim pentru pont :D
Aveau si ei Galanthus elwesii cu un leu pe bulb (sau cel putin asa scriu) dar eu mi-am luat deja de la Hornbach ... desi ar mai incapea cativa in caz de urgenta :)
Aveau de asemenea Fritilaria Persica, mie mi se pare o floare fascinanta si Iris germanica roz :salivat:
 
Sus