Plante cataratoare pt ziduri

Ciubotariu Alina

Active Member
E posibil sa ai dreptat cu legalitatea.. dar e in orasel.. nu e in rural. Nu pot sa pun suporti pe el ca nu e zidul meu.... dar sa las o planta sa se catere singura pot.
Trandafiri nu prea cred ca pot sa pun pe el ca la trandafiei le trebuie suporti... o sa caut altceva pe ce sa pun trandafiri. Caut un trandafir galben plin intens care sa infloreasca mult timp.... dar nu cred ca este. Mersi.... da ar fi ideal zidul ala plin de trandafiri.. dar am sa il umpluu cu 2-3 feluri de liane care nu au nevoie de suporti. Linkul ala e misto de tot.!!
Suporti poti pune in curtea ta exact langa zid.
Ni cred ca e legal nici in oras. Nu cred ca e permis sa-ti ridici casa exact pe limita de hotar.
Daca faci proiect, trebuie sa-l respecti ca sa iei avizele.

Sau uite alta varianta care ma face pe mine sa beau cafeaua afara.

Mana Maicii Domnului.
 

Atașamente

gomez99

Well-Known Member
iata cum arata iedera canadiana toamna


ar merge traznet pe peretele acela.

cit despre trandafiri, am vazut ceva la o gradina botanica
pleci de la ideea ca un trandafir catarator se tunde evantai si o latura acopera 1,5m. inseamna ca poti planta trandafirii din m in m, cite unul in functie de criteriul care te intereseaza: perioada de inflorire sa zicem. ramurile verticale se intrepatund si in felul acesta pare ca trandafirul infloreste tot timpul anului (exista si trandafiri remontanti, dar nu stiu daca si cataratori). Am vazut asa ceva facut cu 3 soiuri de trandafiri albi montati pe un cilindru de sirma. cind infloreau, parea ca inflorescenta avanseaza in sus in cursul verii.
dar pentru trandafiri iti trebuie desigur suport.
eu as pune si mur si kiwi siberian :)
 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Mersi Zi_inforata.... e chiar superb.

Aia care infloresc o singura data parca nu i-as pune pe primul loc...... astia care infloresc de zor insa da.....;-)
 

adrianam

Well-Known Member
Teasing Georgia este mai mult spre crem, nuanta de portocaliu este intensificata de telefon.
Si in pozele de pe Helpmefind are aceeasi nuanta ca la mine, in nici un caz galbenul din poza de la David Austin.
 
Ultima editare:

Didi Adeline

New Member
Salutare people! Are cineva experiențe cu vița canadiană? Aș avea nevoie de mai multe info practice.....gen dacă trebuie delimitată zona de la baza stâlpului sau pergolei (gen cu separator), în ideea în care ar sufoca alte plante din apropierea ei....gen niște leylandii sau trandafiri. Crește repede? Ideea e că aș vrea să îmbrac o pergolă destul de înaltă și m-am tot gândit la variante practice...m-am fixat deocamdată pe vița canadiană dar sunt curioasă și de alte idei (+poze) :p....
 

Ciubotariu Alina

Active Member
Salutare people! Are cineva experiențe cu vița canadiană? Aș avea nevoie de mai multe info practice.....gen dacă trebuie delimitată zona de la baza stâlpului sau pergolei (gen cu separator), în ideea în care ar sufoca alte plante din apropierea ei....gen niște leylandii sau trandafiri. Crește repede? Ideea e că aș vrea să îmbrac o pergolă destul de înaltă și m-am tot gândit la variante practice...m-am fixat deocamdată pe vița canadiană dar sunt curioasă și de alte idei (+poze) :p....

Buna seara! Dar aveam canadiana cam mica in 2019. Dar da, sufoca. Mai ales de la radacina intodeauna intinde alti " craci". Tot trebuie sa stai cu foarfeca dupa ea. Este frumoasa , creste stufoasa...eu o las ca e pe gardul dinspre strada. Si am preferat.o pe canadiana decat policarbonat.
Dar as recomanda in cauzul d.voastra daca aveti soare , un trandafir rambler:inlove:. Dar nu stiu cat e de practic.Adica trebuie legat pe masura ce creste. Dar eu zic ca merita. Parerea mea.:)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Salutare people! Are cineva experiențe cu vița canadiană? Aș avea nevoie de mai multe info practice.....gen dacă trebuie delimitată zona de la baza stâlpului sau pergolei (gen cu separator), în ideea în care ar sufoca alte plante din apropierea ei....gen niște leylandii sau trandafiri. Crește repede? Ideea e că aș vrea să îmbrac o pergolă destul de înaltă și m-am tot gândit la variante practice...m-am fixat deocamdată pe vița canadiană dar sunt curioasă și de alte idei (+poze) :p....
Iti cam bati cuie in talpa cu vita Canadiana.... e mai degraba pt pereti mari si zone mari...... depinde foarte mult ce vrei.
Eu as pune mai degraba o Bignonia capreolata , sau trandafir catarator.... sau Schizophragma.
Daca pergola e mare sau foarte mare as pune o Wisteria mai docila...
 

gomez99

Well-Known Member
in principiu se poate. doar ca are nevoie de multa lumina, altfel ierboseste si nu mai are diferite nuante de verde pe frunze. un mediu prea uscat favorizeaza cosenilele care vor face o pasiune pentru el.
 
Sus