Plante cataratoare pentru pergole / bolti / arcade / stalpi

aleynad

Active Member
Moderator
Fleur a spus:
Tot la trandafiri se gandesc si ei, dar eu as pune lonicera ca o imbraca repede iar cand infloreste ...mi-as pune o banca acolo si as citi :D
O sa-mi fac si eu dar nu asa late ca vreau sa le pun la portile mici iar trandafirii mi-am pus deja :)


helisananca a spus:
daaa si lonicera .miroase asa frumosss :visator:
 

alfa

Active Member
victoria222 a spus:
1. Am un stalp de electricitate in curte, la 50cm de gard, si din pacate este chiar in zona cea mai pretentioasa- terasa. Sta in spatele unui gard viu de arbusti decorativi si nu e chiar atat de vizibil, dar pe mine ma macina ideea ca am un suport asa de grozav, fara o planta care sa-l "incalece" :). Practic, se afla intre acesti arbusti si gard, si este tare inalt ( cel putin 10m).M-am gandit la Campsis prima oara, dar pe urma am citit mai multe despre aceasta planta si am aflat ca lastareste puternic, si asta ar fi o problema pentru ca am foarte multe plante in zona. Astept propunerile voastre

2. Mai am un stalp. Acesta e mult mai mic si subtire, dar foarte solid(ancorat in beton) si are, cred, 2,5-3m. Este pozitionat intre doi trandafiri si sustine hamacul. Trandafirii vreau sa-i scot la toamna si sa-i inlocuiesc cu altii, ca sunt batrani si infloresc greu, doar de doua ori pe vara, iar florile tin tare putin. Momentan nu m-am hotarat ce pun in loc, si imi imaginez ca voi ramane cu bara asta galbena...pe care trebuie sa o imbrac cu ceva. As vrea sa fie ceva peren,care nu lastareste puternic, si care infloreste macar odata pe an. Aveti idei? :D Am uitat sa spun ca locul este in semiumbra dar are jumatate de zi soare.

In poza se vad ambii stalpi:
nick1971 a spus:
eu am vazut un stalp "incalecat" de campsis :D
gradinar1 a spus:
Victoria, cauta fallopia Aubertii - mie imi place f mult planta asta si creste f usor. Face ciorchini albi de flori - e drept ca ar fi invaziva dar pe mine m-a incantat ritmul f rapid de crestere si faptul ca ramane verde.

O alta varianta pe care am testat-o este Clematis montana - in anul 2 acum in gradina a ajuns la peste 3m si s-a format ca o coloana verde pe suportul pe care s-a catarat.
Clematis montana Rubens am vazut week-endul trecut la Baumax Ploiesti cu 19.9 RON
Daca am timp, incercsa-ti trimit si poze.
victoria222 a spus:
Nick, Campsis-ul e tare frumos si se catara sus :D, m-am si gandit la el, dar e tare invaziv din radacini si se insira si pe sub pamant iar eu am acolo o gramada de arbusti si plante mai sensibile.. :( asa ca nu merge.....Poate daca ar exista vre-un soi neinvaziv....desi ma indoiesc.

Madalina, multumesc pentru sugestii :D, o sa caut sa citesc despre fallopia, dar daca ar fi invaziva nu ma risc. Clematis montana insa e o varianta foarte buna. Se catara 10 metri? stii cumva daca trebuie tunsa? ca nu cred ca o sa ma catar la inaltime sa o tund :rofl: mai citesc si despre ea.
Multumesc si mai astept sugestii :hug:
victoria222 a spus:
Nick, Campsis-ul e tare frumos si se catara sus :D, m-am si gandit la el, dar e tare invaziv din radacini si se insira si pe sub pamant iar eu am acolo o gramada de arbusti si plante mai sensibile.. :( asa ca nu merge.....Poate daca ar exista vre-un soi neinvaziv....desi ma indoiesc.

Madalina, multumesc pentru sugestii :D, o sa caut sa citesc despre fallopia, dar daca ar fi invaziva nu ma risc. Clematis montana insa e o varianta foarte buna. Se catara 10 metri? stii cumva daca trebuie tunsa? ca nu cred ca o sa ma catar la inaltime sa o tund :rofl: mai citesc si despre ea.
Multumesc si mai astept sugestii :hug:
gradinar1 a spus:
Clematis montana nu se tunde :wink: , asta mi-a placut si mie la ea.
uite aici niste detalii - se pare ca ar ajunge intre 6-9m
http://www.helpmefind.com/clematis/l.php?l=2.50062.2
In gradina mea are acum vreo 3-4m, si e plantata vara trecuta. Sa stii ca e f decorativa si prin frunze...
irinabv a spus:
Eu as pune partenocisus, chiar daca nu face flori, dar frunzisul si coloritul sunt foarte decorative. Eu zic sa te interesezi un pic daca nu e nici un pericol sa pui plante asa inalte pe stalpul de electricitate. Zic si eu...
gradinar1 a spus:
Irina, partenocisus are un singur dezavantaj - iarna nu ramane verde. In rest, e minunata, intr-adevar si creste foarte rapid
irinabv a spus:
Da, la asta nu m-am gandit. Are totusi o crestere ordonata si, as spune, eleganta.
bebe Iris a spus:
Mie mi-ar placea Wisteria (Glicina), ca este si alba si mov, iar ideea cu clematita montana este super tare. Daca vrei eu iti pot da lastari de la montana Rubens, sa-i inradacinezi :D
victoria222 a spus:
Am citit cate ceva despre Montana, dar are o problema pe care nu as putea sa o rezolv :( are nevoie de ajutor pentru catarat, iar stalpul e neted, din beton si nu stiu cum as putea sa-i creez un sistem de catarare la asa inaltime. Deci, ca sa recapitulez, am nevoie de o planta cataratoare, care face radacini adventive, care nu are nevoie de tundere, care se catara 10 m si care nu este invaziva.

Stalpul conduce un singur fir de electricitate spre casa noastra. Nu e nici o pb sa plantez o cataratoare.
Parthenocisus am intr-o margine de casa :D ar merge dar am impresia ca are o crestere foarte abundenta pe orizontala. Ma gandesc ca stalpul e prea mic in diametru pentru ea si as vrea totusi ceva care infloreste. Lonicera cum s-ar comporta in aceste conditii? Cine are poate sa-si dea cu parerea? Si wisteria ramane in discutii:D Multumesc tuturor!! :rose:
aleynad a spus:
problema ta poate fi rezolvata foarte usor, Victoria : in jurul stalpului infasori plasa rabitz cu ochiuri mici, pe care se poate catara orice fel de planta: clematita, zorele, iedera etc., care o vor acoperi foarte repede
victoria222 a spus:
Bebe Iris, ia uite ce minune :D: http://www.youtube.com/watch?v=Dyqi7vUHqNI
Daniela, cum sa infasor plasa rabitz la 10 m inaltime?
Am vorbit cu Sorina care are Campsis galben (cred ca e Campsis Flava) si ea spune ca acesta nu a lastarit pana acum la ea si il are de 4 ani :)
Am gasit acest articol util: http://www.clematis.com.pl/wms/65090.html

La topicul Wisteria: "Wisteria frutescens - este tot un hibrid....care a fost obtinut de americani...tocmai de aici si denumirea de glicina americana. Aceasta specie poate fi cultivata fara probleme pe terase sau alte spatii mai putin generoase. Nu este atat de agresiva!!."
victoria222 a spus:
Am citit desptre Wisteria. Wisteria sinensis sau florifera sunt invazive si prea agresive pentru conditiile pe cere le am eu. Wisteria frutescens-http://en.wikipedia.org/wiki/American_Wisteria- este mai putin agresiva, dar necesita tunderi anuale pentru ca face flori pe lastari noi. De asemenea este foarte pretentioasa in privinta infloririi. Dureaza 5 ani pana sa infloreasca iar daca pe urma este deranjata la radacini, iar mai dureaza vre-o 5 ani pana ii trece supararea.

Lonicera este foarte invaziva din cate am inteles din ce am gait pe internet, deci pica si aceasta varianta :(

Ramane in discutii Campsis galben, dar si alte propuneri sunt binevenite.
Mnina a spus:
Wisteria nu rezosta in timpul iernilor grele.E sensibila la frig.
aleynad a spus:
pai tu vrei sa imbraci tot stalpul de curent? :eek:
in primul rand nici macar nu stiu daca e legal? ! hai cativa metri mai merge, dar tot?
victoria222 a spus:
Multumesc, Mnina. Oricum e prea masiva pentru ce vreau eu.
Daniela, dupa cum am scris, stalpul conduce un singur cablu, spre casa mea, si e la mine in curte, dar o sa ma interesez totusi daca e legal, desi nu vad ce problema ar putea fi, daca te uiti in Bucuresti in ce hal sunt incalecati stalpii de tone de cabluri .... Sau , daca stau bine sa ma gandesc, pot sa instalez plasa din aceia rabitz doar pana la cabluri(8, 9m) si sa plantez o clematis montana.... :gandit:
Edelweiss a spus:
Sunt stalpi de electricitate in Bucuresti plini de iedera si nimeni nu se sinchiseste. Numai murele au frunza verde si iarna, in afara de conifere :)
O planta care se catara singura si nu are nevoie de nimic e iedera, numai ca la inceput trebuie avut grija sa nu lastareasca de jos.

Si daca stalpul e conic se pot pune coliere si se agata ghivece cu plante curgatoare si daca e de fier sudezi la el cateva carlige de care agati aceste ghivece. Ma si gandesc la o combinatie de lobelia curgatoare, petunii si streptocarpus :visator:
victoria222 a spus:
Eelweiss, ca bine zici de iedera si stalpii din bucuresti, ba eu stiu chiar unii in piata aviatorilor, acolo unde e intrarea in Herestrau, plini de niste Campsis portocaliu urias. Nu e cazul de agatat ghivece de el pt ca e in spatele unor arbusti inalti de 1, 5m si nici eu nu ma omor cu plantele la ghiveci ca trebuiesc udate :p
gradinar1 a spus:
Iedera creste foarte incet. In vreo 20 de ani ai sanse sa vezi stalpul ala imbracat in iedera :rofl: :rofl:
victoria222 a spus:
Nici nu ma gandeam la iedera :eek: vreau ceva care infloreste :visator:
Vreau sa zic ca am mai cautat pe internet, prin forumuri din strainatate, discutii despre Campsis Radicans Flava (galbena) si unii spun ca lastareste, iar altii spun ca de cand o au nu a lastarit deloc :? Cred ca o sa ma risc cu aceasta liana si o sa o aleg pe ea in final. Am si gasit-o de vanzare la pominova.ro cu 20 lei :D
A ramas stalpul mic care sustine hamacul, eu m-am gandit initial la thunbergia dar pe urma mi-a venit ideea sa pun chiar o clematita. O sa caut una care trebuie tunsa in fiecare primavara, si care poate tolera jumatate de zi de umbra.
Va multumesc frumos pentru ajutor si sfaturi tuturor. O sa mai postez la acest topic in viitor despre cum au evoluat lucrurile :D
 

victoria222

Active Member
Pana la urma m-am hotarat si am plantat in septembrie Hedera helix la baza stalpului. M-am gandit ca prefer ca stalpul sa fie acoperit de o planta pe tot parcursul anului, inclusiv iarna, decat sa infloreasca vara, iar iarna sa ramana descoperit. Acum nu-mi ramane decat sa astept sa creasca iedera si sa imbrace stalpul in cativa ani.
 

aleynad

Active Member
Moderator
buna ideea, Victoria! :D
in plus cand va imbatrani iedera va face si flori!
Am vazut in oras, pe un stalp si arata superb, chiar si iarna acoperita de chiciura!
 

adrianam

Well-Known Member
Victoria. in ultimul post ziceai ca incerci cu clematita.
Ai incercat? Daca da, cu ce clematita?
Intreb pentru ca eu eram tare incantata de aceste plante, dar m-am dezumflat, se pare ca sunt destul de pretentioase si nu infloresc asa mult (cel putin in zona mea) cum sunt laudate pe diferite site-uri straine.
 

victoria222

Active Member
Multumesc, Daniela, asa este!
Adriana, am scris si mai sus ca pana la urma m-m oprit la iedera pe care am si plantat-o toamna trecuta la baza stalpului. Am renuntat la ideea cu clematita pentru ca trebuia sa inventez un sistem de catarare si pentru ca iarna clematita isi pierde frunzele si as fi ramas cu stalpul de beton descoperit.
 

mymo

Active Member
Vad ca despre lonicera n-a spus nimeni :( ,infloreste,ramane verde,se catara si mai si miroase foarte frumos.
 

adrianam

Well-Known Member
Multumesc Victoria! Am banuit dar voiam o confirmare!
Mymo, lonicera are si ea nevoie de suport pentru catarat, daca nu are ceva fire, sarmulite, se catar mai greu.
In schimb se mentine verde si iarna- la noi rezista cu frunzele verzi si la -15 gr.C. Iar cand infloreste are un parfum de vis!
Am in gradina mai multe soiuri din acestea noi, dar nici unul nu este parfumat si nici nu infloresc asa abundent. Tot cea clasica este cea mai frumoasa! Am pus in toamna vre-o 4 butasi cu un pic de radacina, sper sa se prinda la gradina!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
De acord 100% Adriana.Cea clasica ramine cea mai infloritoare,bogata si mirositoare......... :D
Restul sunt fitze sa iti mai colorezi peretele,stilpul sau ce ai pe acolo si vrei sa se urce pe el :)
 
Sus