Plante cataratoare pentru pergole / bolti / arcade / stalpi

mirelush

Member
De cateva nopti nu prea dorm bine :) ...ma framanta un lucru. Si anume cu ce pot imbraca pergola din imagine : - foto sud si foto nord.
Acum acolo sunt plantati la baza fiecarui " stalp" trandafiri asa 4 buc. si asa tot 4 buc. dispusi intercalat. Adica unul alb, unul rosu.
Acolo unde sunt cei albi am si clematite si inca una roz Hagley hybrid care nu am fotografiat-o . :(
Am mai avut un soi de clematita , dar nu a rezistat asa ca un trandafir alb nu e acompaniat.

La baza celor 2 stalpi din mijloc dinspre nord mai am cate un fir de jasminum nudiflorum.

Foisorul l-am imbracat in principal in Campsis. Mai am acolo si clematita Madame Le Coultre, inca una The President ( cea mov ) + un fir de lonicera.

Ma gandesc sa scot trandafirii rosii si sa pun unii galbeni sau tot albi ( acelasi soi cred ca cel alb e Ilse Krohn Superior ) + glicina mov care sa o dirijez pe deasupra pergolei.

Nu intentionez sa fac un tunel deoarece catre mica curte interioara din spate nu ar mai patrunde deloc soarele. Deci am nevoie de ceva cu care sa imbrac bine stalpii si sa intind cat se poate de mult peste.

Ce ziceti ? Orice idee e bine venita !!! Multumesc anticipat.
 

mirelush

Member
Iedera e foarte frumoasa ...dar imi creste mie barba pana creste ea... :(

Capsunii cataratori nu as pune aici. Nu mi se pare potrivit locul in decor.

Referitor la glicina ...cred ca ii voi gasi un alt loc in gradina. einsteinitza ai dreptate, nu merge langa altceva.

Nu e rea ideea cu plantele anuale. Mai ales ca am o slabiciune pt. thumbergia :) Voi testa sa vad cum merg. Avantajul plantelor anuale e ca daca nu-ti plac ... anul viitor nu mai pui... :)

Voi scoate oricum trandafirii rosii si voi pune tot albi. Las clematitele pe loc si ...astept ! trebuie sa treaca un timp ( un an , doi ) sa vad cum cresc plantele care sunt acum pe pozitii...
Oricum pana la primavara am timp sa ma tot gandesc.

Multumesc din suflet tuturor pt. sfaturi !
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Inca o idee de plante care cresc si repede si sunt si florifere :Antigonon leptopus si Senecio.
 

mirelush

Member
Cornelia, la facut pergola m-am priceput ( adica eu am facut desenu' si mesterii au executat-o , ma rog nu exact ca in schita , dar aproape ) mai greu e cu imbracatul ei... :)
 

mirelush

Member
constantin.c imi cer scuze daca te-am ofensat . Sincer, nu asta a fost intentia. N-am vrut sa ignor raspunsul tau. Am spus doar ce cred...fara a avea pretentia ca ma pricep.
Si sigur, fiecare e cu personalitatea lui. Intrebam, ne documentam, auzim tot felul de pareri si pana la urma tot cum ne taie capul ( sau cum ne dicteaza inimioara ) facem. :wink:
 

lili

Member
Actinidia kolomikta, foarte frumoasa prin cromatica frunzelor
Akebia quinata (Chocolate vine)
Hydrangea subs.petiolaris
Parthenocissus tricuspidata , multa culoare atunci cand celelalte plante dau semne de oboseala .....crestere rapida si imbraca cam tot!!!! :wink:
 

mirelush

Member
mersi lili !
Primele doua liane notate de tine chiar sunt deosebite. Si pt. Parthenocissus tricuspidata am o slabiciune...mai bine spus dupa culoarea care o are toamna... :indragostit:
 

lili

Member
Cu placere!!! :wink:

Poate intr-un coltisor ar merge si ceva parfumat...la lasatul serii, tinand cont de specificul locatiei :idea:
- ipomoea alba , infloreste pe la orele 17 si are un parfum divin....Daca vrei iti pot oferi seminte sau rasad de planta
http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/7536/

Plantele enumerate in postarea anterioara se gasesc acum pe eutopia.
 

mirelush

Member
Lili, M-am tepuit cu astia ( la Eutopia ma refer ) anul trecut , nu mai comand la ei ! Oricum inainte de a cumpara vreau sa ma documentez bine sa vad care din ele merge cu ceea ce am eu acum langa pergola , pt. ca in mare parte vreau sa pastrez. Dar mai am locuri in gradina de acoperit cu liane :)

Ipomoea alba, daca zici ca miroase bine , as vrea. Gasesc eu un locsor :wink:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Lili!
Chiar nu ai ce lucra!Ce-ti veni sa zici de eutopia?Iar ma imbolnavesc!
Noroc ca nu prea mai avem incredere in ei!
 

lili

Member
Fetele!!!!...eu de cativa ani incoace mai incasez cate o tepusa de la ei....dar inca nu m-am linistit :rofl: Insist!!!!
De la inceputul anului am mancarici....tot caut si fac la liste.... kilometrice... acusica ajung cu ele la Aiud :giggle:
Mirelush , pentru ipomoea, ne povestim pe mp!?
 
A

Anonymous

Guest
Actinidia nu e chiar rezistenta la geruri mari.Partenocisusul e superba,dar pentru o perioada scurta,apoi toamna si airna e oribila,o incalcitura de ramuri multe,dese,uscate.Cred ca pe o asemenea frumusete de desen la pergola,nu merita sa pui asa ceva.Poate pe un zid mai urat.Gandeste-te ce vei vedea zilnic de toamna tarziu pana primavara tarziu:eek: increngatura deasa de lujeri urati,fiindca nici macar nu sunt frumos colorati.Cred ca alegerile tale cu clematite pot continua,fiindca sunt frumoase vara si pot fi tunse la intrarea in iarna.Poti pune chiar varietati montana,unele din ele sunt si parfumate.
 
Sus