Plante carnivore

sarselia

Active Member
Moderator
uuuuu ce de frumuseti carnivore!!!
pe Nephentes o tin in fata unui geam care e orientat spre nord.
asa ca in vara asta nu a suferit din cauza caldurii.
o pulverizam zilnic si uite asa a ajuns sa fie neincapatoare in ghiveci si le-am despartit pentru ca erau 2.

sunt plante inrudite cu orhideele si spre deosebire de unele din ele, nephentesii au nevoie de o umiditate putin mai ridicata si nu trebuie nici sa fie foarte udate dar nici sa li se usuce substratul.

cam asta e ce am descoperit eu la ele.
 

bundazsz

New Member
Merci MERCI MERCI Merci

Cu nepenthes si eu am cam avut probleme nu gluma, abia anul acesta mi-a facut trape ... pana acum timp de 3 ani m-am tot chinuit, dar acuma, wouw ce si-a dat drumul

Aduce o trapa dupa alta :)

Mai ai ceva carnivore?
 

sarselia

Active Member
Moderator
nu din pacate nu mai am alte carnivore desi mi-ar placea..
numai ca sunt axata pe orhidee la momentul actual si nu am timp de alte plante
dar pe viitor vreau sa imi mai iau cateva carnivore ca imi par tare interesante si pana la urma sunt si benefice la casa omului

:rofl:
 

bundazsz

New Member
Si mie mi se par interesante, si daca iti cumperi carnivore, si pot sa te ajut cu orice, nu ezita sa ma intrebi, nu ma consider cunoscator ... dar am mai trecut prin cateva greutati si eu, si am mai invatat pe parcurs :)

De orhidee, zici, hmmmm, interesant, si eu am vreo 4 cred, dar nu prea merg :( nu face flori, si nu tare ma pricep la ele, sunt doar la inceput de drum,

Cred ca mi-ar trebui o casa si o gradina imensa, la carte plante as tine :rofl:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))0

O dupamasa placuta :) Ne mai auzim
 

sarselia

Active Member
Moderator
mersi si eu de ajutor.
promit ca daca imi cumpar( desi sa stii ca in comert nu am prea vazut carnivore) sau daca am vazut sunt amarate saracutele de ele de cred ca pe drum inspre casa si-ar si da duhul.

si ma bucur ca in sfarsit vad si in baia-mare iubitori de flori___bine glumeam!
prietenele mele cele mai bune -cu care am facut facultatea-----sunt din baia-mare si eram un mister pentru ele ca imi placeau florile.
ele pe ce floare puneau mana murea.
si asa au ramas i acum
noroc ca le-am mai dat eu cate un cactus care e mai rezistent la ne-udari asa ca asa au si ele ceva verde prin casa.

numai bine!
 

bundazsz

New Member
Intradevar, in comert la noi nu prea se gasesc carnivore :)

Dar daca te hotarasti, poate putem rezolva, ca nici eu nu din romania le-am achizitionat ..., si legat de cactusi si iubitori de flori/plante, asa este, si eu am dat la cactusi .... ca orice altceva cum zici nu rezista o saptamana :rofl:)))))

Ce ai studiat? la facultate ...
 

sarselia

Active Member
Moderator
am facut facultatea de Litere - romana - engleza
am terminat in 2003

de ce?

tu?

spune-mi tu de unde ti-ai achizitionat frumusetile?
ma gandeam sa comand si eu online nite orhidee da parca mi-e groaza de cum vor veni
ale tale au fost ok ?sau le-ai cumparat tu personal?

multzu
 

bundazsz

New Member
Eu am terminat Contabilitate si Informatica de gestiune, cu tot cu master parca in 2005, si intrebam doar asa ..... ca venise vorba de faculate :)


Eu plantele mele le cam cumpar personal, de obicei din UNGARIA, si orchideele le am de la expoztia de Orchidee din Ungaria Budapesta, a fost superba expozitia... merita sa mergi ... :) ca ai ce vedea si ce cumpara :) si practic e la doi pasi, mergi dimineata si seara deja esti acasa :)

Dar daca te intereseaza, te voi adauga in lista de YAHOO, si te voi anunta de ce expozitii sunt, ca eu cat pot merg :)

NUmai ca nu cred ca stau bine pe pervazul de la geam, le mai pulvetrizez eu, dar tot nu face flori, nu stiu ce gresesc, dar voi invata in timp, numai sa-mi fac rost de carti si alte informatii....

:)
 

sarselia

Active Member
Moderator
mersi de informtii!
in orice caz sunt mai rari barbatii la care le plac florle..
ma gandesc ca iti vine sa te bati de unul singur la o expozitie din aia de orhidee CA CEA DE LA bUDAPESTA

La orhidee le place pe pervazul geamului atata timp cat nu le bate soarele in cap
depinde de ce specie de orhidee ai
in general la foarte multe perioada de inflorire e iarna incepand cu noiembrie si pana in primavara

sunt sigura ca isi vor d drumul si vor fi minunate
trebuie sa ai rabdarika cu ele
eu una nu le prea pulverizez pentru ca unele sunt foarte sensibile la apa ramasa pe frunze si din cauza aceasta pot putrezi
mai bine le scufunzi in apa pt cateva minunte, le lasi sa se scurga si gata cu udatul.


eu am terminat facultatea la Oradea nu in Baia-Mare.

numai bine!
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
pentru zilele urmatoare s-au anunta nopti cu temperaturi sub -0 grade noaptea. ce facem cu carnivorele din balcon? le lasam afara sa-si inceapa hibernarea sau le luam in casa? :aoleu:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Intrebare intrebatoare!
am un Nephentes care a crescut luuung si am citit pe undeva ca se pot tunde.
ati mai incercat asa ceva?
ma gandeam si daca partea taiata ar face radacini daca as pune-o in apa.

Pleasee HELP!

Mersi tare de tot.
 

anasstasia

Active Member
Va invidiez sincer. Ador plantele carnivore. Am avut am avut fericirea sa vad in mediu natural Drosera rotundifolia (roua cerului) in mlastina de la Tinovul Mohoş. Nu aveam voie insa sa o atingem.
Eu in florarii am vazut doar Nepenthes. Insa este scumpa pentru mine si apoi am avut doar experiente neplacute cu plantele cumparate din florarii. Adica ceea ce am cumparat s-a uscat in scurt timp. Si chiar nu-mi permit sa pierd o planta care este si scumpa si foarte frumoasa. Ma doare sa vad cum moare o planta. De aceea nu accept florile taiate si oferite buchet.
 

sarselia

Active Member
Moderator
AA nici mie nu prea imi plac florile taiate pentru ca mi-e ciuda ca nu le pot face sa tina cat mai mult.
Eu am o Nephentes si nu e greu de ingrijit.
trebuie pulverizata din cand in cand pe frunze-ii trebuie lumina cat mai multa dar nu soare direct si cam atat.
 

anasstasia

Active Member
Ai luat-o din florarie? I-ai schimbat pamintul?
Eu am vazut la florile din florarie ca au un pamint ciudat, spongios, aerat. Nu stiu cum sa-l descriu, insa nu e pamintul clasic, nici macar turba. Nu stiu daca el e problema, insa eu am pierdut multe flori cumparate din florarie si chiar mi-n teama.
Cind o sa-mi mai revin cu banii, poate fac o incercare...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu am luat-o de la florarie si dupa ce a crescut de numa i-am schimbat ghiveciul in vara.
i-am pus pamant normal de cumparat si e ok
nu e foarte dificila cresterea acesteia.

eu am luat-o din piata de flori din Arad in vara aceasta si a fost parca vreo 35 sau 40 ron.

daca te hotarasti vreodata sa iti iei te ajutam cu mult drag cu sfaturi legate de ingrijirea acesteia.

:)
 

anasstasia

Active Member
n Bucuresti anul trecut am gasit-o la 2 florarii cu 75-80 lei.
Inteleg ca doar dupa ce a crescut i-ai schimbat pamintul, transplantind-o intr-un ghiveci mai mare. Poti sa-mi spui cum era pamintul initial?
 

sarselia

Active Member
Moderator
pamantul era normal adica nu avea nici burete nici cine stie ce altceva asa ca nu a fost nicio problema cu ea.
depinde probabil de furnizorii de la care sunt luate acestea.

mmm sunt cam scumpe pe unde le-ai vazut tu...
aceasta era si ea mare si avea o multime de palnii deci arata bine si nu a fost chiar asa de scumpa.

:oops:
 
Sus