Plante carnivore

shobo

New Member
iti multumesc si eu pentru explicatia cu "potgrond-ul".....intr-adevar probabil ca in Romania a patruns doar o marca de pamant olnadez pe care scrie potgrond, iar de aici multi romani au inteles ca acesta ar fi numele firmei producatoare....eu inca nu am gasit acest tip de amestec am gasit doar pe internet un site al firmei olandeze VAN DER KNAAP unde era precizat acest amestec.
 

Gaia

Member
Am obtinut fix 11 seminte mici, negre si lucioase. Le-am pus intr-un ghiveci pe jumatate plin cu pamant de flori bazat pe turba si l-am udat foarte bine cu apa de ploaie, deasupra am pus un pic de muschi furat de la planta mama (poate se prinde, e foarte bun in mentinerea umiditatii) si deasupra am pus folie transparenta. Am pus ghiveciul la soare, intr-o farfurioara cu putina apa. Va tin la curent daca iese ceva.
Shobo, ale tale au germinat? Dupa cat timp apar?
 

shobo

New Member
Abia acum cateva zile am inceput sa le recoltez....nu le-am numarat....deocamdata nu sunt la Oradea, deci inca nu le voi planta.....in data de 29iulie ma voi intalni cu o persoana care imi va aduce din bucuresti un sac de pamant( amestecul specificat), iar apoi le voi planta. Ma bucur ca deja ti-au germinat si sper sa se dezvolte in continuare!
 

Gaia

Member
Nu mi-a germinat nici una :(
Cred ca din cauza ca nu am reusit sa pastrez temperatura constanta.
 

simonac

Member
pe siturile din afara am vazut ca se gasesc propagatoare electrice care pot mentine temperatura si umiditatea constante; cred ca asa ceva ti-ar trebui,daca sunt pretentioase la schimbarile de temperatura
 

cehash

New Member
mie mi au reusit mai multe feluri de plante carnivore.
cred ca nu ai avut indeajunsa umiditate sau [atentie] lumina
 

sarselia

Active Member
Moderator
am si eu o nephentes achizitionata recent si se pare ca i-am dat de capat pentru ca ii merge tare bine.
a mai facut vreo 2 tuburi de cand e la mine si acum imi pare tare rau ca nu am indraznit sa ma apropii pana acum de aceste plante carnivore.
de nephetes am mai citit ca e o ruda indepartata de-a orhideelor asa ca cele care aveti orhidee puteti fi sigure ca va veti descurca si cu aceasta.

acum astept cu nerabdare sa primesc niste seminte de plante carnivore si sa vad ce va iesi.

va salut!
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
bravo sarselia, ma bucur ca te descurci cu nephentes. si eu am vazut un exemplar superb acum doi ani a o expozitie, dar costa cam mult si m-am gandit ca poate nu sunt pregatita pentru asa ceva si ca ar fi pacat sa-l distrug. in schimb Dionea primita acum doua saptamani e ok :whew: in urma cu 3 ani am mai avut dar le-am pierdut din nestiinta.
 

sarselia

Active Member
Moderator
multumesc ruxitika

nu trebuie sa va fie frica de ele pentru ca sunt chiar asa de pretentioase.

nephents-ul meu a fost 35 ron nici f scump nici f ieftin

dar merita...

la cat mai multe flori frumoase!
 

bundazsz

New Member
Sarseliaaaa Ciao, Ce nephentes ai? si cat timp are? cum o tii? cum ii asiguri conditiile?

MERCI CIAO CIAO
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
ruxitzika a spus:
Se vede ca de obicei suntem pe aceeasi lungime de unda :) exact la asta ma gandeam, la un topic despre colectiile noastre de carnivore. Ar fi minunat daca ne-ai pune si niste poze. Majoritatea dintre noi au albume facute in webshots sau photobucket (dar merg si altele) special pentru a ne putea prezenta aici plantutele. Cred ca ar fi interesant pentru toata lumea sa le vada. Pana atunci povesteste-ne despre ele, cat de mari sunt, de cand le ai, daca au trecut prin iarna si daca da, cum? Sunt multe de spus despre carnivore si avem multe de invatat unii de la altii.

Eu doar cu doua ma pot lauda, dar sunt decisa sa inmultesc familia.
bundazsz a spus:
despre astea am putea povestin in alta sectiune undeva ... nu aici ca sa nu ne incurcam, si sa se poata vizualiza usor cine ce plante are zic eu, dar o sa rog pe cineva sa mute discutia asta si aici sa ramana doar listele cu plante.

Din pacate nu tare pot face poze cu fiecare planta in parte ca nu am obiectiv macro :( dar voi incerca sa fac rost de un compact si tot rezolvam...

O parte din plante parca au deja 2 ierni, si restul o iarna sau niciuna...

Plantele temperate, Dioneae, Sarracenia si prima parte de drosera (ca daca observi sunt pe doua bucati prezentate in lista) ele au iernat afara pe perioada de iarna. Restul de plante Drosere sunt tropicale si am un terrariu pentru ei :) ele nu mai ierneaza....

Daca am pierdut din plante, sigur, tot timpul, si nici in ziua de azi nu stiu de ce am pierdut Drosera capensis si Eriksoniane, si inca cateva specii. nu am idee ce au avut.... dar asta e, invatam tot timpul.. si incercam sa facem schimbari pana prindem cum si ce....

Dar daca vrei intrebati concret despre ce sa va povestesc..., ca sincer deja am uitat despre ce trebuia sa povestesc in acest mesaj :)

Succes tuturor
ruxitzika a spus:
Mut eu dicutia daca vrei in topicul Plante carnivore: http://www.egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=726 ca a poata ramane aici doar listele, dar zau nu cred sa te concreze cineva :rofl:
bundazsz a spus:
nu am venit sa fac concrus cu nimeni, si sunt oameni in Romania, cara au o colectie mult mai bogata ca si mine, ca eu pana la urma am doar cateva plante si atat.... ca nu mai am loc unde sa aduc plante noi :) :)

ca tre loc si la restu...., oricum astept cu nerabdare sa vad si alti inscrisi pe site, sa completeze in aceasa sectiune :) ca vreau sa cunosc si alti pasionati de plante carnivore, si daca ne intlegem bine, poate facem mai mult decat sa povestim pe forum :)

Ruxi tu ce plante ai?
ruxitzika a spus:
Dionaea Big Mouth micuta...pe care o cunosti deja si o Dionaea matura primita in vara asta. Toate carnivorele din 2006: dionaea, sarracenia si drosera au plecat de multa vreme la cele vesnice....rezultatul nestiintei :nu stiu:
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Impresionant! Parca sunt poze dintr-un catalog cu carnivore :visator:
Asteptam cu mare interes si restul fotografiilor.
 
Sus