Plante carnivore

IoanaM

Member
ruxitzika
Membru de baza

MesajTrimis: Sam Iul 08, 2006 11:50 pm

as dori sa stiu cati dintre voi au acasa plante carnivore, si ce specii. de ce intreb asta: de aproximativ o luna am achizitionat trei astefel de plante, una din genul dionaea ( cunoscuta sub numele de venus) si doua din genul sarracenia. m-am documentat intens pe internet si am facut tot posibilul sa le creez conditiile optime: umiditate, caldura, apa de ploaie sau apa distilata,.....
dupa o luna iata rezultatele: dionaea (venus) se simte excelent, o sarracenia a murit, iar cealalta sarracenia cred ca va avea aceasi soarta.
am sa-i rog pe cei ce au astefel de plante sa-mi spuna si mie cum si ce conditii le ofera, poate imi dau si eu seama unde am gresit. icon_sad.gif
http://s59.photobucket.com/albums/g284/ ... h=imgAnch9
 

IoanaM

Member
Hariclea
Membru de baza

MesajTrimis: Joi Iul 13, 2006 5:01 pm

ce tare! Nu stiam ca exista plante carnivore la ghiveci!
cum faci cu ele? le dai musculite? sau ce "mananca"?
de unde le-ai luat si cu cat?
arata foarte interesant! mi se pare mie sau le ai intr-un acvariu?
ce tare e ideea! super!
 

foxy

New Member
super tari. se gasesc la bricostore.... cel putin au in constanta sigur.... am fost eu ieri si aveau destul de multe.
mi-as lua si eu dar am inteles ca mor destul de repede. poate ma tii si pe mine la curent cu evolutia lor si o sa-mi achizitionez si eu cateva :D
 

shobo

New Member
plantele cornivore nu mor repede daca stii sa le oferi conditiile optime.....in general la plantele carnivore, in afara de nepenthes este necesara multa lumina si apa......preferabil ar fi sa aiba mereu apa in tavita si sa le tii la soare direct....daca iti vei cumpara o darlingtonia atunci aceea trebuie sa stea intr-un loc partial-umbrit insa te-as sfatui sa iti cumperi o dionaea....si eu am una si te asigur ca nu e greu de ingrijit.....daca ii pui apa DISTILATA mereu in tavita si lumina directa de la soare va trai mult timp....succes!!!
 

shobo

New Member
sarracenia are nevoie de acelasi de o luminozitate foarte buna (eventual chiar soare direct) si foarte multa apa....apa din tavita trebuie sa fie la nivelul a un sfert din inaltimea ghiveciului.......sarracenia ta nu pare "in regula"...insa nu pot sa spun exact din ce cauza...
 

foxy

New Member
pai si ar fi mai bine sa le plantez intr-un acvariu? sau sa aiba mereu apa in farfuriuta ghiveciului? am inteles ca trebuie sa le dai si muste, cate una pe luna.... :shock:
 

shobo

New Member
in privinta insctelor...din cate stiu eu mi_bios are dreptate......eventual cand e mai cald afara ai putea sa o scotipe balcon sau terasa si isi va prinde singura insectele.....cat despre plantatul in acvariu nu stiu ce raspuns sa iti dau.....eu personal nu am sarracenia insa as dori sa imi achizitionez (deocamdata nu gasesc nicaieri).....totusi prergatindu-ma pentru o eventuala achizitionare am intrebat o persoana care se ocupa de astfel de plante de vreo 4 ani iar aceste sfaturi le-am primit si eu....voi incerca cat de curand sa intreb respectiva persoana si despre plantatul in acvariu si eventual voi reveni cu un raspuns!
 

Maia36

Member
In perioada sarbatorilor de iarna....e ceva timp.Dar am vazut la Bricostore recent plante carnivore.S-a deschis pepiniera in aer liber si mi-a placut mult de tot ce-am vazut acolo.
 

shobo

New Member
din pacate in oradea nu este magazin bricostore iar la metro ultima oara am avzut cam in aceasta perioada a anului trecut....as avea o curiozitate.....bricostore are vreo legatura cu carrefour?....sau e un magazin total independent....deoarece am vazut pe internet ca magazinele bricostore sunt doar in orasele cu magazine carrefour....e o coincidenta?
 

Maia36

Member
Din fericire avem din iarna care a trecut Carrefour si Bricostore in Constanta.Da, sunt unul langa celalalt.Mult mi-am dorit sa avem si noi acest complex comercial in oras.Varietatea mare de plante te face sa uiti cum trece timpul.
 

marean

Active Member
vai,anamaria,e superba...mai lasat fara cuvinte!sincer,se vede ca ai avut mare grija de ea...si probabil si de la dragostea oferita :wink: !
mult succes in continuare cu plantele tale!
 

shobo

New Member
maia ....tocmai mi-ai imbunatatit ziua avand in vedere ca anul viitor se va deschide un carrefour si la oradea si anul acesta se va deschide si al cluj :D
 

shobo

New Member
as avea doua intrebari pentru anamaria:....prima:ce tip de sarracenia este sarracenia ta....si a doua..cum mentii umiditatea pentru nepenthes?
 
A

Anonymous

Guest
La prima nu stiu sa-ti raspund.
La a doua.... nu mentin umiditatea in nici un fel. La inceput o stropeam zilnic, insa mi-a trecut... Si se pare ca nu sufera foarte tare. Am spus ca acum am doua plante (planta cumparata initial am taiat-o in doua). Una o tin pe balcon de mai bine de o luna iar pe cealalta agatata deasupra orhideelor. Cand stropesc orhideele o stropesc si pe ea (adica am vrut sa spun ca au regimuri de viata diferite). Si parca mai bine-i merge celei de pe balcon.....
 

shobo

New Member
dar noile capcane ale celor doua nepenthes nu incep sa creasca tot mai mici?....caci asa am auzit ca se intampla in cazul in care nu ii este mentinuta umiditatea...
 
A

Anonymous

Guest
Asa se pare, ca-s mai mici.... Dar intre timp s-au mai dezvoltat... N-au ajuns cat cele cu care am cumparat-o, dar poate ca or sa mai creasca. Mi se pare o planta foarte nepretentioasa. Gandeste-te ca eu sunt mare iubitoare de violete, asa ca sunt zgarcita cu apa. Chiar acum m-am uitat la cea de pe balcon si avea pamantul uscat, uscat... Am udat-o si o s-o si stropesc :)
 

Gaia

Member
Acum vreo 2 luni mi-am luat o sarracenia purpurea si o dionaea muscipula. Le tin intr-un loc foarte luminos. Citisem pe eticheta dioneei ca ii trebuie mereu un cm de apa in farfurioara, si m-am executat. Turnam apa in ghiveci, nu direct in farfurioara. Frunzele de la baza s-au inegrit una cate una si au putrezit iar timpul de reactie al capcanelor a devenit foaaaaaarte lung. Chiar am observat niste insecte minuscule la radacina (viermisori), iar carnivorele mor daca sunt tratate cu insecticid :( . Acum ii dau mai putina apa in sensul ca pamantul e mereu foarte ud dar nu mai las apa in farfurie, si pare sa ii mearga mai bine: a inflorit si da frunze noi , care par foarte sanatoase. La baza a aparut si o a doua tija florala. Am indepartat frunzele putrezite. Pana acum i-am dat eu 2 muste ca la ritmul in care se inchide ea, nu avea nici o sansa :D . La un moment dat a facut si purici verzi pe bobocul floral, i-am dat cu insecticid doar pe floare si am tinut-o un pic la orizontala sa nu se scurga in pamant si vad ca nu a patit nimic dar a scapat de musafiri.
Sarraceniei pare sa ii mearga bine cu acelasi regim de udare, pamant ud dar fara apa in farfurie. Acum e ocupata sa faca niste cupe-frunze destul de mari
 

shobo

New Member
nu am inteles exact...i-ai pus vreodata apa in farfurie sau nu?....eu ii pun mereu apa in farfurie iar astfel pamantul este mereu imbibat cu apa ca un burete...din aceasta cauza cred ca posibilii viermisori sunt inecati asa ca nu am observat nici unul....am observat si eu intr-adevar in perioada cand nu puneam apa in tavita dar acum cand ii pun in tavita nu am mai obseravt......indicat ar fi totusi sa ii tai cea de a doua tija florala....e un consum prea mare de energie chiar cu 2.....chiar si cu una e periculos ca planta sa isi incetineasca prea mult ritmul de crestere.....as dori sa aflu de unde (magazin si oras) ai cumparat cele doua plante....caci si eu caut sarracenia si nu gasesc nicicum :(
 
Sus