Plante care ne incinta iarna in gradina

mirelush

Member
The Gardener a spus:
Si eu lucrez cu plantele lor... :) De aceea te-am intrebat, fiindca mi-au parut cunoscute plantele...

Apropo! Cum merge cascada? Din cate am inteles, vantul joaca un rol important, din pacate negativ... De ce nu incercerci sa plantezi o perdea sau un grup mai mare de plante in calea curentilor de aer. Asta doar ca o idee. Nu vreau sa ma bag peste altii, doar ca o idee...
Cascada merge bine. Intradevar cand bate vantul e nasol. Dar atunci nu e de stat afara... :) Nu te bagi peste nimeni. Si orice idee e bine venita. Gradina mea e inca tanara ( in vara-s doi ani de cand m-am apucat de ea ). Vreau sa vad cum se dezvolta plantele deja existente. Partea din spate a gradinii inca nu e terminata. La timpul respectiv nu eram foarte hotarata cum vreau sa arate...iar acum stau cuminte sa vad cum evolueaza preturile ( dar tot nu m-am hotarat ce si cum :rofl: ).
 
A

Anonymous

Guest
cabana

iraira a spus:
Defne, ai putea te rog frumos sa pui o poza? as vrea sa imi fac si eu ceva pentru pastrat uneltele si as vrea sa o maschez cumva, gradina e in camp, si desi e ingradita...nu as vrea sa fie ochioasa pentru musafiri
Iti dau de stire cand o pozez,acum nu pot pt ca e la tara,iar eu la Bucuresti,la primavara o pozez.Pana atunci iti spun ca e un cub cu latura de 2 m,de fapt nu chiar cub,pt ca tavanul e un pic inclinat.Eu am vrut sa o vopsim verde,iar sotul a avut ideea cu iedera.Acum imi place cum a imbracat-o iedera.Mai exista un soi de iedera care creste si mai repede,dar isi pierde frunzele toamna,dupa ce le coloreaza in aramiu.
 

iraira

Member
Da, cred ca stiu..noi ii spunem vita salbateca..e superba toamna.Multumesc frumos si o sa incerc ..macar sa vad ce iese.. :wink:
 
A

Anonymous

Guest
mirelush a spus:
alte plante care arata bine iarna in gradina :
Mirelush,spune-mi si mie cum se numeste planta nr 4 din foto,amcumparat si eu din Bulgaria,s-a prins dar nu stiu ce este,am auzit ca ar fi un soi de rozmarin,am si rozmarin,seamana,dar nu.....rasare :idea: :idea:
 

The Gardener

New Member
Cea din poza e Santolina chamaecyparissus. Mai exista si Santolina rosmarinifolia, dar nu e "un soi de rozmarin".
 
A

Anonymous

Guest
la mine in gradina Mahonia si-a pastrat culoarea.Am mai descoperit ca si Stachys Lanata are "urechile"verzi.Mi-a fost recomandata ca o buna planta pt. marcarea bordurilor.Este adevarat?
 
A

Anonymous

Guest
multumesc :D
dar acum ce fac?ma lamureste domnia ta ce-i aia "cottage garden"...ca sa nu-l mai deranjez pe domnul Google ?
Multumesc anticipat!
:wink:
 
A

Anonymous

Guest
mersic..m-am uitat intre timp,dar am inteles c-ar fi "cotetz de gradina",adica o casutza.
Deci,am inteles gresit.
Nenorocirea e ca eu am folosit "urechiusele" pe linga trotuare,asta la indicatia celor de la STATIUNEA DE CERCETARE (dr.ing Maxim) din Iasi.Mi sa- spus ca realizeaza un contur frumos si delicat!
 
A

Anonymous

Guest
gata am fost in vizita la varu-su...!Este ,fix,ce-mi place,ma dau in vint dupa gradinile englezesti.
...Pacat,au un micutz defect....ei nu folosesc "bogatia"de pitici multicolori.Degeaba fac gradinarit de sute de ani... :rofl:

p.s..si m-am jurat ca nu mai spun cuvintul "pitic"
 

mihai63

Member
Mirelush,aceste doua plante:cineraria maritima si Santolina chamaecyparissus isi pastreaza tot timpul anului acest aspect?
 
Sus