Plante care ne incinta iarna in gradina

iudit

Well-Known Member
Moderator
Dar de un Ilex ce ai zice?
Este visul meu :wink: ,cand cresc mare....imi iau eu unul :wink:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Mersi Monica!Draguta ca de obicei :wink:
Dau de veste daca ii gasesc loc undeva...
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Am impresia ca noi toate suntem dotate cu foarfece tot timpul :oops:
Nu ar trebui sa ne lipseasca din geanta niciodata. :wink:
Ce are daca incercam sa-l prindem?
 

carmenn

Member
credeam ca numai eu am o foarfeca in geanta, in cazul in care apare o floare care are prea multe fire... :tavalit:
 

Floria

Active Member
Toata lumea de aici poarta in geanta o foarfeca, eu port un cleste de taiat vita de vie. Credeam ca sunt singura cu astfel de dotare si ce grea mi-este geanta din cauza lui.
 

simali

Member
Matusa mea a patit urmatoerea faza la Bricostre: a furat o frunza de la o planta si a venit securitatea magazinului si a dus-o in spate, a chemat politia, etc.
Naspa.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pentru o amarata de frunza...
Si cand te gandesti ca in tara asta se fura cu tirul!! (nu flori, evident)
 

mymo

Active Member
8) pe mine nu m-aprins nimeni pana acum :rofl: ,orice s-ar spune ....cele furate se prind suta la suta :evil:
 

lelia

Well-Known Member
Lastari ,nu prea am furat ,ca de la o vreme nici nu reusesc sa m-ai inradacinez,dar trandafiri taiati de pus in vaza ohoooo ...am si antecedente ,poate o sa va povestesc intr-o zi :wink:
 

ACHIMENES

Member
Mare belea si cu pasiunea.... sau mai bine zis obsesia pt plante, uneori poate genera situatii neplacute.
Eu am o foarfeca de gradina micuta pe care, la fel ca celelalte persoane :rofl: o port in geanta... ...la mine in geanta nu gasesti farduri cum ai gasi la orice doamna care se respecta.
Geanta mea saraca poarta zilnic foarfeca, pungi de diferite marimi si in ea gasesti resturi de frunze, seminte..... :oops:
Trebuie sa fiu pe faza ca nu stii ce iti pica :rofl:
Anul trecut am luat din toamna pana in februarie lastari de corn galben( de la Carrefour Baneasa) si abia am resit sa prin unul si cu unul rosu de acasa o sa am peste 2 ani un decor frumos iarna, pe zapada.
Anul asta cu tupeu, tot din acelasi loc, mi-am "achizitionat " tot corn dar acesta era variegatum 2 feluri :evil: Si le merge bestial mititeilor
si altii la caldurica, in camera
 

iraira

Member
Ma intereseaza mult subiectul, ce as mai putea planta ca sa arate bine in gradina pe timp de iarna? am gasit in Gradina mea de vis (februarie 2009) info despre calinul de iarna viburnum bodnantense), chimonanthus praecox, iasomie de iarna(jasminum nudiflorum), alun fals(corylopsis pauciflora) hammamelis mollis( soiul pallida).Intrebarea mea este..ce anume merge la noi, unde se gasesc de cumparat, aveti experienta cu vreuna din ele?Poate altceva...multumesc mult :*
 

mirelush

Member
iraira, din cele enumerate de tine eu am in gradina doar jasminum nudiflorum ( e a doua iarna si a crescut foarte frumos - in curand va inflori ) . In plus am pyracanta ( frune verzi, bobite rosii si portocalii ), cotoneaster bella, cotoneaster horizontalis ( fara frunze doar bobite rosii ), corn cu "betzele" rosii, viburnum ( dar nu bodnantense - nu am reusit sa-l identific exact probabil rhytidophyllum ) hypericum calycinum . Frunzele raman verzi pe iarna la ambele ( ma refer viburnum si hypericum calycinum ). Lonicera pileata isi pastreaza frunzele si arata bine in gradina. La fel si euonymus-ul - chiar daca isi mai schimba culoarea putin.
Si spanzul merge la noi. Al meu are flori si acum.
Eu le am adus din Ardeal, parte din ele din Ungaria.
 
A

Anonymous

Guest
ACHIMENES a spus:
Mare belea si cu pasiunea.... sau mai bine zis obsesia pt plante, uneori poate genera situatii neplacute.
Eu am o foarfeca de gradina micuta pe care, la fel ca celelalte persoane :rofl: o port in geanta... ...la mine in geanta nu gasesti farduri cum ai gasi la orice doamna care se respecta.
Geanta mea saraca poarta zilnic foarfeca, pungi de diferite marimi si in ea gasesti resturi de frunze, seminte..... :oops:
Trebuie sa fiu pe faza ca nu stii ce iti pica :rofl:
Anul trecut am luat din toamna pana in februarie lastari de corn galben( de la Carrefour Baneasa) si abia am resit sa prin unul si cu unul rosu de acasa o sa am peste 2 ani un decor frumos iarna, pe zapada.
Anul asta cu tupeu, tot din acelasi loc, mi-am "achizitionat " tot corn dar acesta era variegatum 2 feluri :evil: Si le merge bestial mititeilor
si altii la caldurica, in camera
Traznet idee,multam fain,si eu pusesem ochii pe ceva de acolo :idea: :idea:
 
A

Anonymous

Guest
flori in iarna

eu am acum doar rostopasca,buxus,rozmarin,levantica
 

iraira

Member
Cum arata cornul (galben, rosu), care e denumirea stiintifica, stie cineva?vreau sa dau cautare google sa vad cum arata...:D
 

mihai63

Member
ACHIMENES,ai niste idei trasnet,dar la mine problema se pune altfel:daca nu am poseta ce ma fac? :?
 
Sus