Plante care dupa uscare raman la fel

mirela06

Active Member
Limonium este o planta nepretentioasa si se inmulteste din seminte si separarea tufelor. orce sol este convenabil ei, dar adora cel mai nisipos cu alcalin . Se pune in plin soare si asa va avea flori multe. Udarea, vara, la seceta, la 3-4 zile si 8-10 zile daca este vremea umeda, deoarece nu tolereaza multa umiditate. Nici in atmosfera nu este importanta umiditatea, pt. ea. Am vazut si eu aceasta planta, mai putin de achizitionat. Poate am sa fac rost de seminte, dar trebuie sa fiu atenta de care este pt. ca ele sunt anuale, bianuale si perene, cu frunze persistente si cazatoare. Aici este hiba. Cine-mi spune asta daca vreau asa ceva. Cel care vinde, ori nu stie , ori asa vrea..sa nu stie :cry:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sorina este planta care se ingrijeste cel mai usor si faptul ca nu ii trebuie multa apa in clima noastra reprezinta planta perfecta iar tie ti-ar fi de mare folos :D
 

alfa

Active Member
Limonium sinuatum = saraturica, soiul cel mai popular cred, e planta anuala. Seminte se gasesc pe la toti vanzatorii. Noi cultivam mai intai rasadul in casa si abia cand erau plantutele destul de viguroase le pantam in gradina.

Dar exista si alte soiuri precum Limonium tataricum= stafita ( pe la noi), care din cate stiu este perena. Radacina poti sa faci rost de pe la florari, in rest nu am vazut de vanzare.

Se mai gaseste la noi si Limonium latifolium, deasemenea perena, care creste si salbatic la noi in tara si nu stiu inca daca cineva o si cultiva sau se duce lumea la cules. :?

In Ungaria, in zona Hortobagy, soiul Limonium gmelinii este planta ocrotita.
 

Narcy

Member
Superbe,Sorina.Atat Protea cat si Leucadendonul!!!Niste flori nobile.ar fi super daca am putea cultiva si noi.
 
Sus