Plante care alunga tantarii?

thea

Member
Am vazut o planta numita de comerciant Tantarica despre care zice ca alunga tantarii.
Am vazut-o si in gradina Palatului Reginei Maria de la Balcic si mi-am notat atunci denumirea in latina dar am pierdut-o :x .

As dori sa ne spuna cineva daca este reala aceasta calitate a unor plante de a alunga tantarii sau mustele si care sunt acelea.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Este vorba de un Plectranthus .An de an l-am avut pt. ca-mi place mai ales in combinatii,dar zau de am vazut sa alunge tantarii...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Subscriu celor spuse de Iudit.Si eu am avut-o an de an in diferite aranjamente in jardiniera dar de alungat tantarii nu am vazut ca ii alunga.
:(
 

happy

Well-Known Member
Pentru alungat tantarii va recomand paulownia :D .Si mai face si umbra ,in anii caniculari care vor urma cred ca este indicat! :wink:
 

victoria222

Active Member
Eu citisem undeva despre o mamica care plantase in jardiniere, la geamul din camera bebeului ei, levantica si ca a reusit sa stea toata vara cu geamul deschis pentru ca nu intrau tantarii de la "perdeaua" de miros de levantica. Adevarul e ca intreaga planta miroase foarte puternic tot anul, chiar si iarna cand o atingi, si nu doar in perioada de inflorire. E uimitor la cate e buna aceasta levantica :D
 

angela draganoiu

Active Member
aceasta planta am vazut-o si eu la Hch ca "plante care alunga tzantzarii" si am ezitat s-o iau dar daca voi ziceti ca n-are nici un efect atunci ..........
stiam de la mama ca muscatele alunga tzantzarii. eu n-am muscate din cauza soarelui si a caldurii prea mari din apartament. dar poate cineva are si ne spune daca au vreun efect.
 

crinutza

Member
Si eu tot de levantica stiam ...si de busuioc,probabil parfumul foarte puternic nu-i pe placul lor.Anul acesta cred ca o sa le incerc si eu.Muscatele poate e vorba de acelea taranesti care au un miros specific,cel putin eu asa mi le aduc aminte,ca astea ale mele cumparate nu miroase neam ,cum sa sperie tantarii,poate sa le faca"bau" :D
 

anette_b

Member
eu stiu ca busuiocul alunga tantarii , dar probabil daca e tinut in interior sau daca sunt mai multe plante in pervaz.

plasa de tantari ii alunga mai bine , cred...
 

thea

Member
Eu mai stiam de Eucalypt si ma bantuiau intentii rele cu o planta carnivora dar m-am lasat pagubase. pt. ca este pt. muste si ar fi cam lenese.
 
Sus