Plante aromatice si condimente in gradina .

A

Anonymous

Guest
Cum stati cu plantele aromate ? Desi inca e racoare noaptea,eu am scos si am plantat in gradina magiranul,rozmarinul si o salvie care aveam in casa. Azi vreau sa pun si oregano,care a iernat in casa. O alta salvie a iernat protejata si am descoperit-o. La fel si cu levantica. Acum sint bine;s-au adaptat temperaturilor asa de variate de la zi la noapte. Leusteanul e marisor,niste telina ,ramasa pe gradina are frunzulite mari,patrunjelul si el e marisor!!!
 

silvia

Member
busuioc

Daca va trebuie seminte de busuioc eu am si va pot trimite.Este din productie proprie.
 

ghia_don

Active Member
Gabriela , oregano ierneaza foarte bine in gradina si neprotejat. Eu il am de doi ani in gradina si ii merge foarte bine.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Azi am semanat(in rasadnita) seminte de tarhon.
A avut cineva iesit din seminte?
 
A

Anonymous

Guest
Am semanat si eu . Ceea ce a rasarit este departe de a se numi tarhon. Nu stiu ce a rasarit, telina sau patrunjel, inca nu-mi dau seama, insa cu siguranta nu este tarhon.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Gabi,la Gradina de Sud.Imi pare rau ca n-am stiut ca-ti opream.Acolo eu ajung cu totul intimplator si foarte rar ca e departe de mine.Dar daca iese ceva.....cu placere.Sunt unguresti.Alte "verdeturi" condimentate nu aveau ca m-ar fi tentat.
O sa vad exact ce va fi....
Eu am incercat si cu rasad din piata dar...nimic.
Trebuie sa ma interesez si de rasad de leustean fiindca desi am avut anul trecut foarte mult ,vad ca anul asta nu a iesit nici un fir.Sau inca nu o fi timpul de rasarit????
 

silvia

Member
Leustean.

Gabiuta eu pot sa-ti aduc leustean cu radacina cand ne vom intalni, daca nu rezolvi mai pe aproape.Daca rezolvi sa ma anunti, in caz contrar te-am notat si nu trebuie sa mai scrii.
Vezi ca am schimbat pozele in album sa vezi gradina si casuta mea.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc mult de tot pentru oferte.In general in piata se gasesc rasaduri.In cazul in care nu gasesc va anunt.
Ciudat este ca am avut tufe mari.....chiar asa sa fi pierit????
 

silvia

Member
Leustean

Gabiuta uita-te in substrat si vezi daca nu cumva radacina este prea adanca astfel ca vegetatia iese mai greu.Nu vad cum ar fi putut disparea mai ales ca nu a fost o iarna prea geroasa.Daca are radacina uda-l si cred ca va iesi.
 

valy

Member
rizomi?

Nu inteleg, sincer. Poti sa detaliezi putin? Mai ales unde gasesc rizomi, ca tot ce am gasit pana acum ghimbir ( si am cautat ceva) au fost uscaciuni la punga si o combinatie chinezeasca cu ghimbir.
 

dorinas

Member
Cauta la supermarket, eu am vazut la noi la Carrefour si Selgros rizomi de ghimbir cu 78 lei kg, la raionul de legume - fructe.Nu stiu daca poti obtine planta din ei dar poti incerca.
 
A

Anonymous

Guest
Plante aromatice

Attila,inafara de tine (care esti bione primit!!!) ,iimi mai lipsesc multe......kardamon+ ce stiti de el? de unde? cum?
Ghia_don, mi-ai dat o veste buna cu oregano. M-am chinuit toata iarna cu el in casa.
Herta,stii mai multe de ghimbir? Ai pus tu? Cind se pune,cum,...spun toata tehnologia! E interesant . Eu asa am prins rozmarinul. Am cumparat o punguta de la metro si am inradacinat lastari.
Tarhonul face la inceput frunzulite asemanatoare cu cele de patrunjel sau telina..mai tirziu isi schimba forma,asa ca lasa-l nu-l smulge. Vis-a-vis de tarhon si leustean, abordati-ma in toamna,ca va dau radacina ca am de ma dau afara din gradina.Sap si arunc ca-mi invadeaza gradina.
 
A

Anonymous

Guest
Re: Plante aromatice

gabriela jalba a spus:
Tarhonul face la inceput frunzulite asemanatoare cu cele de patrunjel sau telina..mai tirziu isi schimba forma,asa ca lasa-l nu-l smulge. Vis-a-vis de tarhon si leustean, abordati-ma in toamna,ca va dau radacina ca am de ma dau afara din gradina.Sap si arunc ca-mi invadeaza gradina.
Probabil ai dreptate, frunzulutele miros ca si tarhonul. Acum astept sa va ce minunatie mai e si asta.
 

silvia

Member
seminte de tarhon

Eu am din productie proprie seminte de cimbru pe care le-am presarat intr-o zona a gradinii direct pe sol.Cine doreste sa scrie repede pe mp si adresa.La fel busuioc,am scris mai sus.
Despre Rucola stie cineva ceva?As dori sa plantez in gradina.
 
Sus