Plante aromatice si condimente in gradina .

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Mi=a inflorit si feniculul,zici ca-i marar,dar nu e.il las sa faca semintele si apoi il scutur sa rasara la primavara.
 

alfa

Active Member
Am cumparat ieri aceasta planta, pentru ca mi-a placut cum arata.

Scrie ca ar fi Helichrysum italicum "Weisses Wunder", un soi de planta curry. Daca bagi nasul in ea chiar miroase a curry, totusi destul de discret. Stie cineva mai multe despre ea? e perena? e comestibila? etc...
 

ACHIMENES

Member
armeana a spus:
As vrea sa va intreb ceva,aveti careva cultivata acasa LEURDA ? S-au creste numai in natura ?
Eu am in gradinita de flori, mi-a plantat-o cu japca bunica-mea si de cativa ani ma chinui sa scap de ea.
Anul asta am pus atat de multe flori incat am senzatia ca s-a sufocat, nu am prea mai observat-o in primavara, tocmai cand ma gandisem sa fac o chestie cu bulbilii :(
 

mirela06

Active Member
Mai Achiii :cry: Ce ti-o venit cu ele!? Sunt o minine pt. sanatate. Subtiaza singele, elimina grasimea din celule, revitalizanta, bun anti stres, raceala,etc., etc. Si ca sa nu fii nici tu singura care face ceva la bietele plante, alalt-ieri, am avut pe cineva , adus, sa ne ajute la mutari de obiecte si... abea azi am observat. Mi-a pus peste rabarbura si vad ca-i distrusa :cry: :cry: . Nu mai are o frunza. Ce sa pot sa-i mai fac?I-am pus apa si astept sa vad ce are de gind sa faca, daca nu, am sa sap si sa incerc sa scot radacina. Asta daca nu o fi si ea afectata ca-i intrat fierul bine in pamint ,in directia ei .
 

armeana

Member
No las Mirela ca nu esti singura,am plantat rubarbara la socri in gradina intr-un loc mai ferit ,la capatul capsunilor,a mers socru si a incercat sa o smulga ,a zis ca e brusture,nu a reusit anul trecut ,a reusit anul asta,doar i-am spus,deageaba,am ramas fara rabarbara,de nu am cautat pana mi-am gasit un bulb de la cineva,acum nu stiu de unde sa-mi mai fac rost
 

ACHIMENES

Member
mirela06 a spus:
Mai Achiii :cry: Ce ti-o venit cu ele!? Sunt o minine pt. sanatate. Subtiaza singele, elimina grasimea din celule, revitalizanta, bun anti stres, raceala,etc., etc. Si ca sa nu fii nici tu singura care face ceva la bietele plante, alalt-ieri, am avut pe cineva , adus, sa ne ajute la mutari de obiecte si... abea azi am observat. Mi-a pus peste rabarbura si vad ca-i distrusa :cry: :cry: . Nu mai are o frunza. Ce sa pot sa-i mai fac?I-am pus apa si astept sa vad ce are de gind sa faca, daca nu, am sa sap si sa incerc sa scot radacina. Asta daca nu o fi si ea afectata ca-i intrat fierul bine in pamint ,in directia ei .
Stomacului meu nu-i place deloc, am niste dureri groaznice dupa ce mananc asa ceva si la fel mai patesc de ceva vreme cu usturoiul, doamne, il ador si nu pot manca sub nici o forma sau daca mananc neaparat trebuie sa am iarut in frigider.
Aoleu cand iti mai vin din astia, sa te tii dupa ei ca cine stie ce iti mai distrug.....m-ai lasat fara rabarbura :cry: :cry: :cry:
 

mirela06

Active Member
Achi, tu ca tu, dar eu ce sa mai zic. Mai bine faceam pachet si ti-l trimiteam . Daca o sa mai fie ceva, ai cuvintul meu ca -ti trimit si tie si lui Armeanca noastra ca si asa am sa va fac pechete.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Linga Brasoc e o "cultivatoreasa" de asa ceva si imi spunea sa trec pe la ea sa imi dea o radacina.Na!Fac un drum pentru o radacina? Ziceti si voi :)
Nu stiu de ce dar si eu mi-am dorit tare aceasta planta chit ca fac numai o lingura de compot din ea :rofl: ...........
 

irinabv

Active Member
Moderator
Gabiuta, daca Brasoc inseamna Brasov :) , ma ofer sa fac eu o plimbare sa-ti iau radacina :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl: ......daaaaaaaaaaaaaaaaaaa Brasov e. :) Am intilnit-o in piata de linga gara.........
Vorbim pe MP.
 

mirela06

Active Member
:cry: :cry: Rubarbaaaa meaa. Nu mai este.
Fac eu rost de la cine mi-a dat-o . Sper sa vina din Belgia mai repede si sa mai aibe, prin gradina de aici din Romania, inca o radacinuta.
 
Sus