Plante afectate de paianjenii rosii

foxy

New Member
cred ca si la sporul casei pe care il am si-a facut aparitia paianjenul asta rautacios!!! au aparut niste panze fine intre frunze si pe margini au ca niste bobite mici de zahar, lipicioase si lucioase. am inteles ca ar trebui sa le stropesc cu mospilan, am cumparat dar nu stiu exact cum sa-l aplic. ma poate ajuta cineva?
 

mflorian

Member
După cum e menţionat şi în primul mesaj, pentru combatere se folosesc acaricide. Mospilanul, fiind insecticid, nu va avea nici un efect asupra păianjenului roşu.
 

foxy

New Member
si ce anume as putea folosi? un nume de produs daca ai putea sa-mi dai si exact cum sa-l folosesc, ce concentratie, cat de des se administreaza? multumesc!!
 

masha

Member
si daca nu mai am frunze?! :cry:
Le-am aplicat si eu tratamentul cu stropirea de apa...pooate merge si la mine?!.. :wink:
 

ste

Member
Cred ca deja am pierdut batalia... paianjenii rosii mi-au mancat zilele... inca din vara mi-au atacat hibi, am dat cu talstar pana am terminat cei 10 l de solutie dar tot n-am scapat de ei. In disperare de cauza, am rupt toate frunzele atacate si le-am facut dus. Acum s-au extins la lamai, inclusiv pe fructe. Daca stiti un remediu eficient, va rog spuneti-mi ca sa nu risc sa se duca pe toate plantele. La cate zile e corect sa dau cu solutia, in ce ritm se inmultesc nemernicii astia?
 

vali

Active Member
Moderator
Cred ca nu e posesor de plante care sa nu se fi luptat la un moment dat cu acesti mici invadatori. Si mai cred ca principala problema (dupa ce plantele au suferit o infestare puternica si s-a aplicat un tratament) este aceea ca "lighioanele" dezvolta imunitate la acaricidul folosit. In aceasta situatie, indicat este sa se foloseasca alternativ 2 sau mai multe substante (desi, 2 cred ca sunt suficiente :) ).
Personal, am avut succes cu Nissorun care este un acaricid puternic dar cu actiune ovicida/larvicida. Desi nu actioneaza direct asupra adultilor, acestia dispar in cateva zile (probabil le face pofta de drumetie). Marele avantaj e ca scapi si de generatiile viitoare de "alieni". Ca produs secundar, n-am folosit un alt acaricid ci m-am rezumat la a pulveriza plantele infestate (cam la o luna dupa tratamentul cu Nissorun) cu acel "Perfect plant" - tripla actiune (acaricid/insecticid/fungicid). Singura problema cu acest spray este ca trebuie sa respecti intocmai distanta de pulverizare recomandata. Daca spreyezi prea de aproape, risti sa arzi frunzele, continutul fiind pe baza de propan, butan, sau nus' ce uraniu imbogatit :) .

Aici e o lista cu oarece acaricide. Sper sa foloseasca.
http://www.glissando.ro/produsetell/pic_196_1.pdf
 

lili

Member
Citez ste
am dat cu talstar pana am terminat cei 10 l de solutie dar tot n-am scapat de ei


Solutia preparata care sta mai mult de 2 zile isi pierde proprietatile curative....asadar se prepara de fiecare data, atat cat este nevoie.

Folosind o perioada indelungata acelasi produs nu ai facut altceva decat sa dai rezistenta paianjenului. Este recomandat a se folosi 2 produse , prin alternarea lor ( ex. Neoron, Omite, Nissorun, Mitac etc. ) . Pe fiecare produs se specifica perioada de pauza, de obicei intre 7-14 zile .
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Hmmm! Si eu am ceva probleme: s-au asezat pe hibiscusii care inca n-au inflorit. Am stropit cu Nissorun cred si dupa o scurta pauza au revenit. Mama lor! Las' ca le vin eu de hac. Diseara incerc cu mitac si neoron. :wink:
 

ste

Member
Multumesc mult pentru sfaturi.N-am stiut ca isi pastreaza proprietatile doar 2 zile. Vali nu reusesc sa deschid pdf-ul.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu l-am deschis. O avea browserul tau ceva Ste. Ai asociere facuta asa incat browserul sa-ti deschida si pdf-uri? Dar Acrobat Reader ai instalat?
 

ste

Member
Acum am reusit si eu sa-l deschid, nu stiu de ce n-a vrut mai devreme. Intre timp am cumparat Neoron, atat avea la mine in cartier la Alcedo. Spune aici ca in cazul unui atac puternic, asa cum e la mine, se aplica stropiri la interval de 7-10 zile. Dupa 2 stropiri am sa alternez cu un alt acaricid. Poate le vin de hac...
 

dy.lahav

New Member
Am o intrebare...

Am o tufa in gradina plina de paianjeni rosii si as vrea sa incerc un tratament radical: sa-i tai toate frunzele si ramurelele! Am sanse sa scap de paianjeni?
Multumesc,
 

bibacj

Member
Eu am scos o parte din ghivece pe casa scarii. Acum am observat niste panze fine de paianjen. Nu am gasit si "animalele" si nici acele bobite lipicioase. Sa fie paianjeni rosii ce credeti?
 
Sus