planta...dar pe baza semintelor...

fixpix

Active Member
hello,
am gasit undeva intr-o gradina o planta, si mi se pareau ciudate semintele, in perioada asta planta avea bobocei dar din cauza frigului nu se mai deschideau... dar avea si niste capsule interesante de seminte...si am luat vreo 2-3.

planta avea cam 50 cm, o singura tulpina principala si cateva ramificatii, frunze prea putine, dar 2-3 mici aratau ca niste frunze de hibiscus, dar erau moi si "pufoase" cu perisori pe ele.

cred ca florile sunt galbene/portocalii... am desfacut un boboc din aia mici si asta era culoarea petalelor mititele dinauntru.

cum n-am mai vazut planta asta, si am seminte... as vrea sa stiu ce e, si daca merita sa-mi dau la primavara osteneala cu semintele...

cam asa arata capsulele cu semintele:



are cineva habar cam ce ar putea... fi?


fix-calin-pix
 

Floria

Active Member
Este o planta de camp. A rasarit si la tatal meu in curte si am lasat-o sa cresca sa vad cat de interesanta ar putea fi deoarece mi-au placut si mie frunzele ei catifelate. Insa cand am facut gardul, unul dintre muncitori stind ca este o planta de camp a smuls-o si a a aruncat-o. Unii oameni nu pun nici-un fel de pret pe plantele din jur.
 

fixpix

Active Member
zau? si ce flori facea??? asa cum zic eu? galbene sau portocalii? mici sau mari?

LOL....


asa-i ca nu stii numele botanic?


prea multe vreau si eu !!!

:rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fixule-Calin-Pixule.............pune maica semintele la primavara ca osteneala multa nu-i :twisted: poate doar un chintal de lene dureroasa :evil: si o sa vezi mataluta ce minunatie va rasari de o sa ajungem sa te rugam cu toatele sa ne dai macar un firisor de samincioara :nu-i nimic:
 

fixpix

Active Member
daaa....sigur... pofta-n cui!

nu e vorba de osteneala...etc... dar am prea multe seminte de plantat si nah... ar fi bine de stiut si ce va rasari...

dar poate cum zici tu...si o mica surpriza e faina!!!

:rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Te plingi de prea multe ????????? :rofl:
Da si tu din preaplinul tau la altii si fericeste-i :giggle: .

Nu mie dar.eu stiu???......altii,altele poate sunt dornici/e de insamintari la primavara :tavalit: :tavalit: :tavalit:
 

Cristiana

Member
Ma rog, daca tie ti-o place... gusturile nu se discuta!

Dar ce cautai pe net, Fixule? Faceai conspectul pentru concursul Tinei de vineri :wink: ?
 
Sus