Planta cu frunze mov, cu ~1cm de verde pe margine

crysty

Active Member
Buna ziua, scoateți jgheaburile cu plantele care le aveți la interior, afară , le scoateți afară și o să vedeți că în câteva zile or să își revină în sensul că veți vedea o creștere mai rapidă a noilor muguri și că plantele nu vor mai muri.
Toate plantele crescute de om se dezvoltă foarte bine afară la aer curat, circulat și proaspăt, indiferent că vorbim de coleus, leandru, ficus, dafin, trandafir chinezesc,busuioc la ghiveci, etc.
Acum 2 ani de zile vindeam câteva ghivece cu busuioc la cineva și anul trecut m-am găsit cu persoana și mi-a spus că semănat și el busuioc într-un ghiveci, i-a răsărit și nu a trecut mult și plăntuțele începeau să moară una cate una până a murit tot. M-a întrebat de ce și i-am dat răspunsul care era adevărat, că a ținut ghiveciul la interior chiar daca e la geam, dar nu tine plantele la aer și nu deschide geamul și dacă le mai pune și apa multă atunci putrezire scrie pe ele și mi-a confirmat că nu obișnuiește să deschidă geamul și nu a tinut la aer plantele și că e posibil sa fi udat prea des.
Chiar daca udați coleus un pic mai rar , plantele au nevoie de aer curat și dacă le puneți apa putina nici nu vor mai creste și vor scoate floare de mici, adică imbatranesc prematur.
Cel mai probabil dumneavoastră aveți aer condiționat și nu mai țineți geamurile deschise acum vara ca să nu pierdeți răcoarea și pentru că generarea ei costă bani . La fel și iarna, omul nu tine geamurile deschise sa circule aer curat ca să nu piardă căldură doar că iarna plantele nu rezista la frig.
Eu țin geamurile deschise zi și noapte și plantele stau pe pervaze și în balcon. Chiar daca substratul cu turba se usucă repede și trebuie să ud la fiecare a 2a zi dar vad cum plantele se descurca foarte bine.
Scoateți jgheaburile afară și o să vedeți că nu mai pierdeți plantele.
Cat despre pozele cu gradina , vedeți că aveți făinare pe trandafiri , trebuie stropiți cu Thiovit, iar pe busuioc in special , aveți frunze înțepate de insecte, puncte mici sau trasee galbene formate de la acarieni și altele, cumpărați un plic de Nissorun și o fiola de Calypso mica de vreo 2 ml și le amestecați in 6-7 litri de apa si stropiți plantele , dacă mai permiteți ceva bani cumpărați și o fiola de adjuvant cum ar fi Siltim sau Silwet gold și amestecați cam jumătate fiola de adjuvant cu nissorunul și cu Calypso și stropiți plantele și pe sub frunze pe cat posibil, vedeți ce va spune și vânzătorul de la fitofarmacie. Nu consumați busuioc sau altceva din gradina decât după 14-20 zile pentru că Calypso este sistemic și are remanenta mare in planta de vreo 14 zile.
Plăntuțele de coleus afară se vede una că are mugure de floare și e prea mica semn că planta se chinuie că nu are apa la timp și se grăbește să își propage specia prin apariția florilor respectiv semințelor. Coleus trebuie să facă o tufă frumoasa și bogată mai ales dacă ați ciupit vârful cum poate v-am spus mai sus și dacă are apa suficientă.
Afară nu contează dacă planta a fost udata abundent, nu putrezesc rădăcinile de umezeala pentru că circulă aer proaspăt ( vântul este sfânt pentru plante) ,plus că gravitația trage toată apa mai adânc în pământ .
Vântul întărește tulpinile plantelor dar și zvântă surplusul de apa din sol. Plantele prosperă vara când sunt scoase afară permanent până dă frigul zdravăn prin noiembrie.
Dacă totuși nu vreți sau nu puteți să le scoateți la aer macar 4 zile pe săptămână sau câteva ore pe zi, atunci incercati un experiment, să le puneți un ventilator mic lângă ele și să vedeți rezultatul, posibil sa le păcăliți puțin așa dar nimic nu poate înlocui aerul proaspăt.
Aerul proaspăt și curenții de aer, cat e cald afara din primăvara până toamna, sunt mai importante pentru plante decât credeți.

Am găsit un site romanesc unde vinde semințe de coleus http://anthesis.ro/index.php?route=product/search&search=Coleus&description=true doar cele cu preț sunt în categoria pentru amatori, cele care nu au preț, profesionale, trebuie ceruta o ofertă de preț dar probabil vinde in cantitate mai mare sau se aduc doar la comanda, o să îmi fac timp sa le trimit un email să îi înteb.
Are varietăți mai rare hibride.
Varietățile hibride mai colorate își slăbesc intensitatea culorilor dacă nu au parte de soare macar 2 ore pe zi.
 
Ultima editare:

costels87

New Member
Aveti dreptate cu aerisitul.
Acum ~2 saptamani chiar am mutat ghivecele din camera unde le tineam si unde e aer conditionat in alta camera, mai racoroasa. Incepusera sa fie mai palide, firave si am crezut ca e din cauza caldurii, camera avand ferestre mari si multe iar lumina batand direct in ea dimineata. Dar nu mi-a trecut prin cap sa le aerisesc, sefa avand acolo ~30 plante.
Acum e prea tarziu pentru aceste plante, le-am scos de luni afara (ca am vazut postul, multumesc, dar m-am luat cu alte treburi si nu am mai postat) si si-au mai revenit dar sunt practic niste bete de ~15 cm.

O sa plantez alte seminte in scurt timp, sper sa se prinda.
Mai am un plic de seminte (am luat 2 plicuri initial) insa o sa intreb si pe acest site despre conditiile de comanda si livrare a produselor cu "cere oferta".

Iar gradina nu este a mea, este de la servici (acolo tin si ghivecele).
In principiu se ocupa sefa de ea, eu nu am nicio treaba. Am platat cateva tulpini de Coleus acolo cand le-am mai rarit, in principiu pe cele mai urate :rofl:
Dar o sa ii transmit recomandarile dvs.


Am dat mail la site-ul de mai sus, am primit raspuns "
Buna ziua



Avem Coleus Wizard (culori sau amestec) in stoc, costa 60 lei/1000 s."
 
Ultima editare:

crysty

Active Member
si-au mai revenit dar sunt practic niste bete de ~15 cm.
Le tundeti varfurile pana la primul sau al 2lea nod de sus unde erau frunzele , asa le stimulati sa iasa lastarii mai repede.
Daca veti muta plantele la interior sa nu le udati excesiv, aveti si aici o dovada in descrierea produsului ca : coleusul sufera mai mult de la exces de apa decat de la seceta . https://www.florariatrias.ro/produs/coleus-urzicuta/ . Afara daca sta si daca este plantata in gradina atunci nu e problema daca pamantul este ud in permanenta. In poza asta, pe terasa unei cafenele cu care colaborez sa le asigur flori si servicii contra cost, o sa vedeti un coleus plantat pe colt (acum planta este mai mare) :

Special am plantat-o acolo pentru ca pe colt in dos nu bate vantul si era pamantul ud mai des si nu vreau ca sa putrezeasca cei 2 trandafiri sau sa faca fainare mereu , asa ca am plantat coleusul acolo stiind ca aceasta planta cand creste este foarte lacoma la apa si sa imi tina solul cat de cat uscat in acel loc si aceasta strategie functioneaza. Acel trandafir portocaliu in colt este un trandafir "cameleon" care infloreste galben si pe urma isi schimba culoarea in portocaliu inchis spre rosu (am uitat acum numele speciei), nu a costat mult, 6 lei la dedeman in toamna anului 2018 dar nu vreau sa il pierd ca nu se stie daca mai gasesc aceasta specie care creste pana la 60 cm maxim ca inaltime,l-am ales special si ca nu creste foarte inalt.
Specia aia de coleus este una hibrida care nu rasare din plic cu seminte romanesc si am luat rasadul de la o florarie cand era mic. Este in poza in ghiveci in pagina 1 a acestui topic.
In poza asata se vede mai bine coleusul hibrid plantat afara pe terasa si in colt de tot un fir de coleus comun din rasad facut de mine din seminte la plic romanesc :

O sa plantez alte seminte in scurt timp, sper sa se prinda.
Nu va faceti griji posibil ca si Septembrie sa fie destul de calduros, eu zilele trecute am semanat busuioc si am incredere ca pana vine prima bruma tot o sa am busuioc prospat la ghiveci ,macar de 10 cm inaltime dar tot e ceva decat deloc.
Am dat mail la site-ul de mai sus, am primit raspuns "
Buna ziua
Avem Coleus Wizard (culori sau amestec) in stoc, costa 60 lei/1000 s."
Multumesc frumos, m-ati scutit de timpul necesar, eu nu le-am mai scris pentru ca zilele trecute am avut calculatorul stricat si m-am chinuit si am scris de pe tableta aici pe forum,acum am calculator nou , inca mai am de lucru la el ca sa instalez o gramada de aplicatii asa cum am avut, inclusiv Photoshopul.
60 de lei si 1000 de seminte... asta este prea mult. adica este pentru producatorii care vand rasaduri, nu as avea unde sa vand atatea dar nici nu am unde sa cresc atatea . Din 1000 seminte vor iesi cam 800 de plante bune si adulte daca semintele sunt viabile, dar tot e prea mult la cantitate. Doar daca m-as fi combinat cu un producator si sa dam in jumate ar fi ceva dar eu de la anul as vrea sa iau o pauza la productie de rasaduri multe si sa ma rezum doar la cateva rasaduri de muscate si plante de interior si busuioc la ghiveci. Daca aveau la jumatate din cantitate tot era ceva. Asa ca o sa ma rezum la doar acele plicuri pentru amatori de 6 lei si de 4 lei ,ramane sa ma decid azi-maine cand si cat sa cumpar ca inca mai am de bagat bani in noul calculator pentru periferice. La cumparatul online de seminte e o problema ca nu se specifica nicaieri pe siteuri termenul de valabilitate sau data ambalarii a semintelor adica daca te forteaza sa le semeni pe toate imediat sau nu.

Zilele trecute am gasit de cumparat de la cineva un pui de un coleus hibrid rar cu 3 culori la frunze cam ca asta :
Doar ca frunzele de la planta mea au culorile mai egal impartite cum ar fi pe la frunzele din josul pozei . Gasesc sigur cumparator pentru ea dar nu m-as indura sa o dau ci sa o las sa faca flori ca sa am seminte ca asa ceva nu am avut si nici vazut in realitate pana acum. O tin pe pervaz in soare jumate de zi si culorile sunt superbe, doar la soare se mentin mai mult timp viu colorate, asa e la hibrizii astia deosebiti.
Pe siteul asta polonez daca dati traducere de pagina in engleza o sa cititi sa plantele astea isi pierd din modelul de pe frunze si intensitatea culorilor daca stau la umbra puternica mult timp.
 
Ultima editare:

jamesrobert5

New Member
Salutare, aici ai 15 plante de interior cu frunza mov :
sau vezi aici :
(nu cred ca este planta nr.12.. aia cu numele Persian... cu frunze mov metalic pentru ca nu are margini de alta culoare dar aia este foarte greu de procurat chiar si pentru americani, se plangea cineva pe internet)
Buy Plants Online

Daca spui ca floarea era ca cea de la menta, in varf, e posibil sa fie vorba de coleus , aici ai varietati decorative :


Dar dupa poza care o ai ca model ar putea fi vorba de begonia rex adica begonia decorativa pentru frunze.
Ai aici un link sa vezi care begonie este :
sau cauti aici :
EDITED KINLDY CHECK
 
Sus