Planta cu floare galbena la inceput de octombrie-sternbergia lutea

adrianam

Well-Known Member
Am vazut aceasta floare in gradina unui bloc vecin.
Mi-a atras atentia culoarea galben-intens a florii. Poza este facuta cu telefonul si nu a iesit prea clara:


Par a fi un fel de branduse dar mult mai mari si mai inalte- aproape ca narcisele.
Si nici galben din acesta nu am vazut la branduse.
 
Ultima editare:

adrianam

Well-Known Member
Da, cred ca ea este!
Dar vad ca nu rezista la iernile noastre! Or fi plantat-o in primavara! :nu stiu:
 

Luciana35

Member
Si eu am, nu stiam cum se numesc. Si rezista cu succesc la noi, eu le am de 5-6 ani si la mine nu sunt foarte usoare iernile. Acum sunt inflorite, cand am timp am sa le pozez.
 

MASCHA

Active Member
Am si eu una in gradina ,a inflorit prima data in toamna asta,nu stiu sa fi luat asa ceva, are frunze ca de narcisa si floare ca brindusa de un galben stralucitor
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Am vazut si eu prin Craiova zilele trecute. Mai mult chiar ieri am trecut cu masina prin judet si pe o miriste erau florile astea. M-a si capacit nevasta-mea ca nu mai eram atent la condus.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Rezista fara la noi , mai ales in fata blocurilor unde au dos si caldura de la emisia blocului
 

MASCHA

Active Member
Daca ai vazut-o pe camp,salbatica,inseamna ca o am din balegarul imprastiat in gradina.
M-am linistit, incepusem sa cred ca se intimpla paranormale in gradina :nu stiu:
 

lelia

Well-Known Member
Doamne cât îmi place plantă asta!:visator: eu ,,mă dau de ceasul morți" ca nu știu cum să fac rost de ea și norocoșii o zarsc pe miriști ,iar cei mai norocoși se trezesc cu ea în grădină ,poftimn ,mai zi ceva !Acum ca are nume ,poate reușesc s-o cumpăr...îmi place mult!
 

IZA

Active Member
O am si eu , are o culoare superba .Eu o stiam de brandusa de toamna... Sunt superbe in grupuri. Prima data apar florile prin septembrie apoi frunzele care raman verzi pana la inceputul verii.
 

kerkyra

Well-Known Member
Am luat eu cativa bulbi de la o femeie din piata de la gara acum vreo luna. M-a asigurat ca rezista, probabil are dreptate, erau din gradina ei.
 

adrianam

Well-Known Member
Corina, daca mai gasesti, sa-mi iei si mie!
Eu nu cred ca am vazut vre-odata! Poate o vezi pe aceeasi femeie! :)
 

kerkyra

Well-Known Member
Sigur, Adriana. Am luat si eu doar 3 bulbi, poate se inmultesc si-ti dau la anul. Vin destul de rar femei cu flori la piata la mine, atunci m-am nimerit acolo.
 
Sus