Planta care poate inlocui zaharul

anknic

Active Member
am tuns stevia acum 1 sapt ca depasea geamul, am 10 butasi, 8 in banuti de turba (aia mai lemnosi) si 2 in apa. unul din banutii de turba deja azi avea radacini de 1 cm si l-am mutat in pamant! nu s-a uscat niciunul dei trag sperante ca vor face toti radacini.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
si cu un mod de utilizare sa nu i fac rau lui tata :D

acum am salvie dar solutie lichida si se simte f bine ca gust in ceai si glicemia a scazut

Ma intreb daca nu o pot folosi in compoturi ca indulcitor ca tot vine vremea lor :oops:
 

anknic

Active Member
ete na...vrei si mod de utilizare :)

habar nu am...am uscat acum ceva frunze sa vaz ce fac cu ele...ma gandeam sa le pun in ceai. oricum ele-s f.dulci (frunzele) ca le-am gustat. fac experimente inca (ma gandeam sa le fierb sa vad daca dulceata aia ramane in apa fiarta...si apa aia sa o folosesc ca zahar), da' tb. sa se usuce bine frunzele intai...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
pentru ca e un inlocuitor la dulciurile procesate si multi producatori de zahar "toxic" :giggle: nu agreeaza ideea de a pierde piata de zahar

se pare ca Litpon deja a imbratisat ideea cu stevia , abia acum poti sa zici LowCal sau SugarFree, bine nu in totalitate , dar urmeaza :D
 

Roxana Peled

Active Member
Ma gandeam eu ca acesta e raspunsul! Am citit ca si in SUA a fost interzisa o perioada, acum insa nu mai este (n-am retinut intre ce ani).
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
In SUA nu ai voie sa cultivi la porumb altceva decat ce vor ei , asa ca ....

Eu ma bucur ca la noi in tara traditia are radacini puternice, nici nu pot sa va zic cat de bine se simte tata de 6 luni de cand are la ceai indulcitor Stevia , mai ales la diabetul lui

Parca alimentele au gust din nou si pentru el :rugaciune:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
si cum o foloseste, Danero? Pune frunza in ceai? :?

Sunt si eu interesata de planta asta in masura in care stie cineva cum se poate folosi extensiv, de exemplu la compoturi, etc
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu amaraste ???Intreb pentru ca si eu am folosit-o....dar poate fiindca mie imi place foarte dulce,cine stie???
 

anknic

Active Member
frunzele sunt f dulci. eu le-am uscat si apoi am pus cate 1-2 in ceai cand am fiert apa. probabil ca se poate face un sirop f concentrat din frunze si cu acesta sa se indulceasca compotul.
 

Roxana Peled

Active Member
Le-ai uscat? :gandit:
Inseamna ca tu ai nebunia asta de planta? In caz ca da, de unde si cum poate fi obtinuta si de alti doritori? :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
claude a spus:
si cum o foloseste, Danero? Pune frunza in ceai? :?

Sunt si eu interesata de planta asta in masura in care stie cineva cum se poate folosi extensiv, de exemplu la compoturi, etc

Am si solutie lichida si ceai cu frunze uscate. Eu am facut tarta de visine si nici nu-ti dai seama ca nu ai pus deloc zahar.

Gabiuta a spus:
Nu amaraste ???Intreb pentru ca si eu am folosit-o....dar poate fiindca mie imi place foarte dulce,cine stie???
Nu amaraste deloc , are un gust usor vegetal totusi, dar f placut in ceai , daca insa depasesti doza e riscant sa fie prea mult pentru papilele gustative :)

anknic a spus:
frunzele sunt f dulci. eu le-am uscat si apoi am pus cate 1-2 in ceai cand am fiert apa. probabil ca se poate face un sirop f concentrat din frunze si cu acesta sa se indulceasca compotul.
se poate si in compot dar nu stiu cat de mult stabilizeaza compozitia
 
Sus