Planta care poate inlocui zaharul

ghia_don

Active Member
Am cumparat azi seminte, cred ca e cam tirziu pentru semanat, dar tot am sa incerc vreo doua seminte la ghiveci...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Aduna :)

Am luat si eu solutie lichida si tata e super multumit ca acum are cafea dulce si el ( e cam strict cu zaharul chiar daca sa piste limba are voie) si acum vrea sa ia sticluta sa mearga la dr. lui sa i zica daca e ok , dar ma tem de un raspuns "comercial" in loc de unu obiectiv

Sa vedem ... pana aici totul e ok , mama chiar vrea sa i faca dulceata din cirese amare cu "zaharul minune" :rofl:

Multumesc cui a descoperit planta :oops:
 

doina

Member
Am dus ghiveciul cu stevia rebaudiana afara si se pare ca i-a priit. Chiar daca a avut acarieni a inceput sa creasca si se vede ca va incepe sa se ramifice.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Ca tot se pomeneste de ea din nou , a facut cineva si gemuri pentru diabetici cu ea ? sau ceva in care s-a inlocuit zaharul

Tata se simte minunat cu ea , e chiar bucuros ca acum ceaiul e mai placut la gust dar se teme sa nu l certe doctorul :roll:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai de ce Dane ca doar e ceva natural.......... :? Si chiar nu vad dece sa nu se poate inlocui si zaharul din gem.Poate sa nu se fiarba impreuna si sa se puna mai spre final :gandit:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta , uite si o poveste cu doctorii .....eram in cabinet si puteau macar sa aiba bunul simt sa puna mana la gura sau sa i zica la ureche ... ii recomanda un medicament doctoritei si sa l dea la oameni ca "face bine" si e "bun" si ca o asteapta ceva la farmacia de jos de langa cabinete. Dupa ce a plecat a prescris celui de dinainte , ca primea 2 in cabinet asa ceva , atunci m-am ridicat si am plecat din cabinet :x , ulterior am schimbat medicul de familie desi nu cred ca difera mult. :roll:

Si de aia zic , unii medici nu prea agreaza medicina traditionala. :D


Nu stiu daca nu cumva schimba ceva prin fierbere , dar nu e doar asta , ma gandeam si ce fructe pot fi facute gem sau "dulceata" pentru o clatita , o placinta cevs :rofl:
 

thea

Member
Danero,pot sa spun eu,cea care a deschis subiectul,ca am citit mult pe net despre Stevia rebaudiana si este excelenta dar face o concurenta greu de suportat pt. producatorii de indulcitori sintetici si nu convine deloc.
Am citit ca o mare companie,cred ca este vorba de Coca-cola,doreste sa o introduca in produsele lor fara zahar.

Eu nu am facut gem dar o folosesc la compoturi si cafea/ceai deocamdata pt. ca nu stiu cum am sa procedez la iarna pt. ca vreau sa o am in ghiveci sau macar sa o pot mentine pana anul viitor.
Din seminte am incercat asa cum am scris mai sus dar nu am avut succes.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pai e dsiperata dupa soare ca busuiocul sau rezista ca rozmarinul pe o fereastra luminata si calduta :?:
 

doina

Member
Stevia mea are soare dimineata , pana in jurul orei 12 .
De cand este afara ii merge foarte bine . Daca reusesc sa o trec aceasta iarna si sa o imnultesc voi vedea la anul unde ii marge mai bine .
 

thea

Member
Hai sa va spun!Eu am 2 plante din 2 surse.
Cu ce sa incep?
Prima are frunzele ceva mai lungi si gustul mai putin dulce.
A doua este cu frunze mai mici,cu dulceata intensa si care a facut luna trecuta flori drept care acum stau sa caut seminte.
Nu ma prea pricep la butasit.Am sa incerc si aceasta metoda.
Acum stau sa gasesc seminte,dupa care incep sa "pigulesc" frunze pt. iarna.
Tare mult as dori sa mentin ambele plante peste iarna.
 

thea

Member
danero2004 a spus:
Pai e dsiperata dupa soare ca busuiocul sau rezista ca rozmarinul pe o fereastra luminata si calduta :?:
Danero,intamplator am si busuioc si rozmarin(tarator) in 2 locuri diferite din gradina, :) .
Acum Stevia este langa rozmarin si se simt amandoua f. bine fara prea mult soare in mijlocul zilei.Daca nu o ud zilnic se pleosteste imediat.

Acum ca ma gandesc mai bine cred ca am sa mut rozmarinul pt. ca nu a inflorit inca, :? .
 

doina

Member
Stevia mea si-a pregatit floricele . Inca nu a inflorit si nici nu am pozat-o dar o sa-i fac poze in curand :D
 

LadyBug

Well-Known Member
am si eu o stevie foarte dulce, in vara a crescut ca nebuna pana pe la vreo 70 cm, dar acum s-a uscat aproape de tot, cred ca nu mai are soare destul. Am incercat sa fac din 2 varfuri butasi, dar s-au uscat rapid. Se mai poate salva? Acum e pe duca. Poate fac sera in timp util si se regenereaza, daca nu, cred ca as fi interesata sa cumpar o mica planta, daca are cineva de oferit intr-o luna-doua.
A propos de praf de stevie, am cumparat la pret bun anul trecut din America, de pe vitaminlife.com, era si cu 10%FOS.



pentru diabetici, cred ca este foarte bun si fructul-minune, insa e foarte scump. Si afinele ajuta mult, dar in alt fel: scad glicemia.
 

thea

Member
LadyBug, mi-e teama ca steviei nu-i prea merge bine in ghiveci la geam mai ales daca nu are soare suficient.Am vazut undeva totusi ca poate fi tinuta si in gradina protejata.
Ce este "fructul-minune"?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: deci stevia aceasta rezista sau nu si peste iarna sau...?Eu am una pe care am tot tinut-o in viata punindu-i din abundenta apa.Acum vad ca incepe treptat sa se "duca" . :( nu ca m-as omori dupa cum indulceste :mrgreen: realmente ! dar macar asa...... de amorul plantei :wink:
Ce ma sfatuiti?
 

LadyBug

Well-Known Member
'neata!
Fructul minune se numeste de fapt synsepalum dulcificum insa este foarte scump si planta este dificil de crescut/germinat etc. Este cu adevarat un fruct minune pentru ca iti modifica gustul: iti da senzatia ca orice mananci este dulce. Merita nota 10 ca planta utilitara!
-------------------------------------------------------
Cred ca stevia sufera din cauza frigului si a lipsei de soare, eu o tin afara, am o curticica mica si cam umbrita, insa asta-vara ii mergea cum nu se poate mai bine! Totusi, banuiesc faptul ca frigul e cel mai daunator pentru ea.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si daca o bagam in casa cu ghiveci (normal :) ) unde ar trebui tinuta.?Sa o plantez oare in gradi cu pet in capatina? :?
 

LadyBug

Well-Known Member
Nu stiu ce sa zic, este posibil ca stevia sa fie ca si menta, sa rasara din nou la anul, sau nu, si sa se duca!
Dar am vazut ca sunt persoane pe forum care au planta din 2009, le rugam sa ne informeze si pe noi cum au procedat.
Multumim
 

anknic

Active Member
stevia mea luata anul trecut a facut musculita alba peste vara (tinuta pe terasa),am mutat-o afara ca sa o ploua si sa scap de musculite...si s-a uscat intrucat a uitat tata sa o ude, am luat-o acasa si am tras cu ea toata toamna si toata iarna...am crezut ca a murit, da' o udam in continuare. in primavara si-a dat drumul brusc la crescut, am 2 tije de 1 m si ceva care au si ramurele. o tin la geamul spre sud, in interior, e betiva rau (daca nu o ud dimineata deja i se lasa frunzele), trebuie sa o mut mortis intr-un ghiveci mai mare...da' as vrea sa o si tund si sa o inmultesc cu ocazia asta.

asa ca @horia, zii cum erau butasii pe care ai reusit tu sa ii prinzi.
 
Sus