Planta care poate inlocui zaharul

veretregn

Active Member
carmenushka a spus:
Cum am vazut si minunatia asta am mai cautat si eu sa mai invat ceva si am gasit asta
http://www.stevia.com/
Eu am reușit să o înmulțesc din butași.

Am pus 8 butași. La 4 am folosit hormon de înrădăcinare, la ceilalți patru nu.

Are nevoie de un substrat ușor. Au am amestecat substrat pentru semințe și butași cu vermiculit. Pentru că planta este destul de fragilă substanțele organice dintr-un substrat normal sunt prea puternice pentru înrădăcinare și vor arde planta.

Am obținut 3 plante noi din cele la care nu am pus hormon și una singura din cele la care am pus hormon.

Deci, din 8 butași am obținut 4 plante. 4 s-au dus. Eu aș trimite-o, însă fiind foarte fragilă nu știu cum să procedez.

Ținută în sera a ajuns la 1m20, s-a ramificat și aș putea să mai încerc să pun butași. Sunt și semințe de vânzare, am încercat să trimit la cineva, însă au trecut deja 2 săptămâni și plicul nu a mai ajuns, deși, inițial trebuia să ajungă în 4 zile. În plus semințele sunt greu de germinat și cea mai simplă modalitate de înmulțire este tot butășirea.
 

carmenushka

Active Member
Da, da si eu am vazut si am gustat :) suntem mai ceva ca oile :rofl: e chiar dulce rau ca picaturile de nectar de la caprifoi/mana Maicii Domnului/Llonicera japonica
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si mai ajunge cineva acolo?Cit costa minunea dulce?M-ar interesa pentru fi-mea...ea e cu regimurile :) sau mai bine zis feritul de zaharuri :mrgreen:
 

doina

Member
Eu am primit de la Horea seminte de stevie , din cauza ca posta noastra merge tare greu :x , am primit 2 plicuri de seminte din care am o singura planta . Acum arata asa
Am gustat o frunza , este foarte dulce .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: e ieftina tare.
Cine se mai duce pe acolo :? O sa dau sfoara in....Bucurestiul de sud poate -poate are cineva drum ca as vrea si eu :oops: Multumesc anticipat.
 

ionascus

Active Member
Am cumparat de la un Plafar solutie de stevie dulce picaturi...tata cocheteaza cu diabetul...
M-a refuzat foarte categoric...ca i se pare ca are nu stiu ce gust ciudat..prefera indulcitorii...Deh...cu incapatanatul nu te pui....
 

Elektra

Member
ionascus a spus:
Am cumparat de la un Plafar solutie de stevie dulce picaturi...tata cocheteaza cu diabetul...
M-a refuzat foarte categoric...ca i se pare ca are nu stiu ce gust ciudat..prefera indulcitorii...Deh...cu incapatanatul nu te pui....
Servus, sa stii ca tatal tau are dreptate :) daca e vorba de solutia care cred eu...o sticluta mai micuta, maro, care are si glicerina ca si ingredient, nu? Exista din fericire si variante mult mai bune, tot la plafar ai sa gasesti pliculete sau comprimate, tot din extras de stevie, fara niciun ingredient dubios si mult mai bune la gust, nu sunt amare, produse de laboratoarele remedia, intre 20 si 30 lei cutia dar ajung destul, pentru un ceai eu folosesc jumatate de comprimat.
De asemenea, la kaufland si la carrefour, poate si in alte locuri, se gaseste indulcitor praf pe baza de stevie, acesta mai are si maltodextrina dar 0.5 cabohidrati per lingurita, seamana perfect cu zaharul din punctul meu de vedere si poate fi folosit la prajituri, Glucoregul se numeste. Incearca si cu ele, poate ii plac mai mult, decat aspartam sau alte minuni, sunt perfecte.
Pentru cine intreba de ce e interzisa stevia in ue...sa zicem doar ca un indulcitor natural, perfect sanatos pentru om si ieftin nu este deloc pe placul companiilor producatoare de zahar si indulcitori de sinteza...si cum ele sponzorizeaza cercetarile in domeniu, trageti singuri concluziile.
 

poxicuta

Active Member
stevia

La Hornbach erau acum 2 saptamani foarte multe ghivece cu stevia , cam 10 lei / buc , am gustat frunza , era intr-adevar f f dulce!
 

mirela06

Active Member
Iata si stevia mea.
S-a marit si incepe sa-si etaleze florile.
Abia astept s-o vad crescuta mare si sa-mi faca seminte , pui sau ce o vrea dar sa se inmulteasca odata pt. ca-i minunata :D
 

thea

Member
Mirela,eu am cumparat 2 pungute de seminte in toamna,de atunci tot incerc sa prind dar am consumat una fara rezultat si crede-ma ca am incercat in fel si chip.
Tot prin butasire cred ca este mai bine.
Curios este ca am luat 2 plante din locuri diferite si difera atat frunzele(nu gustul sau forma,ci culoarea!) cat si dezvoltarea;desi au ajuns la mine cam in acelasi timp una este inflorita de cca. 1 luna iar cealalta nu da semne.

Am o mare problema: nu stiu daca aici in Bucuresti am sa pot lasa Stevia afara peste iarna.Avand 2,incercand sa butasesc niste ramurele(oare cand ar fi mai bine?) am sa fac incercarea si desigur am sa va tin la curent.
 

mirela06

Active Member
Pai bine ca am aflat care-i treaba.Am sa incerc cu butasitul si dupa ce se prinde am sa las una in gradina si pe celelalte in casa.Am sa incerc si cu semintele sa vad daca se autoinsamanteaza plus ca voi colecta sa fac testul timpului cu ele, adica sa le seman in primavara.
S-ar putea sa fie seminte sensibile si sa nu dureze , in,,asteptare,, embrionul lor. ori semintele care le-ai cumparat au avut mai mult decat era scris pe pliculet.
Incerc de toate si am sa va spun.
Ca si aspect...s-ar putea sa fie mai multe subsoiuri.Eu am vazut in poza f.inalte si nu asa buchetata ca a mea.
 

veretregn

Active Member
mirela06 a spus:
Pai bine ca am aflat care-i treaba.Am sa incerc cu butasitul si dupa ce se prinde am sa las una in gradina si pe celelalte in casa.Am sa incerc si cu semintele sa vad daca se autoinsamanteaza plus ca voi colecta sa fac testul timpului cu ele, adica sa le seman in primavara.
S-ar putea sa fie seminte sensibile si sa nu dureze , in,,asteptare,, embrionul lor. ori semintele care le-ai cumparat au avut mai mult decat era scris pe pliculet.
Incerc de toate si am sa va spun.
Ca si aspect...s-ar putea sa fie mai multe subsoiuri.Eu am vazut in poza f.inalte si nu asa buchetata ca a mea.
Eu cresc cu succes Stevia de doi ani. Nu am avut curiozitatea de a însămânța pentru cu germinarea este anevoioasă. Butășirea merge destul de rapid. Am încercat cu hormon și fără hormon și am observat că merge mai ușor fără hormon. Umiditate crescută a aerului și un pământ steril.
 
Sus