Plant-shop.ro 2012

bebe Iris

Active Member
Ar fi tare bine. Am comandat plante de 73 lei si 25 lei este trecuta posta, pe site. Mie mi se pare mult.
 

victoria222

Active Member
Nu e deloc mult, avand in vedere volumul si greutatea coletului. Cred ca preturile pentru transport sunt foarte corecte, iar domnul Levi pune si un cadou de obicei. Plantele sunt ieftine dar sunt destul de voluminoase, ganditi-va ca de 100lei poti cumpara 20 plante de 5lei, iar fiecare are 3-400grame (mai ales daca sunt umede), asta inseamna un colet de 6kg la care se adauga taxa de ramburs, cutia, ambalarea,etc.
Taxa postala cred ca e calculata in corelatie cu numarul plante ca volum-greutate a comenzii.
Am primit si eu comanda acum trei saptamani, ambalare impecabila, au ajuns cu bine. Se inmuiase fundul cutiei de carton de la ghivecele umede, dar nu s-a rupt. Plantele sunt foarte ok. Am fost din nou multumita si astept sa apara toate noutatile pe anul asta sa mai lansez o comanda in aprilie (astept mai ales sa reapara sedum-ul rosu, euphorbiile si alte plante cu stoc epuizat)
 

bebe Iris

Active Member
Stiu cum vin plantele si cat sunt de grele. Am pus zeci de colete la posta si la cel mai greu (crede-ma ca a fost foarte greu) si mare am platit 15 lei. Si tocmai asta spuneam ca mi se pare ok sa platesti in functie de greutate. Daca este firma, este taxat suplimentar.
 

Roxana Peled

Active Member
Este taxat suplimentar? :eek:
Esti sigura? Eu nu am vazut niciodata tarife diferentiale pentru firme ... si am mai trimis o multime ... pe firma ...

Ai dreptate Bebitzo, si mie mi se pare ciudat ca e 25 de lei prin posta la plante de 75 de lei :gandit: dar s-ar putea sa fie datorita rambursului, ala e cam scump.
 

bebe Iris

Active Member
Rambursul e aproape 7 lei, la colet de 1 kg, apoi la fiecare kg se adauga 1,25 lei cu aproximatie. Pe mine m-au intrebat la posta daca am firma, pentru ca m-au vazut asa de des cu colete la posta :rofl:. Atunci mi-au atras atentia ca daca am firma, trebuie sa platesc ceva mai mult decat daca n-am.
Exact, 25 lei e mult pentru o comanda mica...la comenzi de 300 lei nu se mai vede la fel ;-)
Pacat sa castige Posta mai mult decat producatorul, dar daca banii ajung la d-ul Levi (nu m-am gandit la asta, pana nu a pus problema Victoria) n-am nicio problema, imi imaginez ca fiecare planta e mai scumpa cu 1 leu si gata :D .
 
Eu am comandat acum vreo luna.Pe site imi aparea taxa 25 de lei la curier si 20 prin posta.Am ales curierul.A doua zi m-a sunat d-nul Levi si mi-a spus ca nu sunt in drumul celor de la curier si ar trebui sa platesc mai mult si mi-a sugerat sa -mi puna prin posta,dar mi-a scazut suma trecuta la taxa postala.Din 20 a scazut la 10 lei ceea ce era acceptabil fiind ramburs.Deci pe site aparea o suma,el la telefon mi-a spus alta suma si a ramas cea spusa la telefon.Nu stiu care a fost faza,dar am fost f multumita de plante,oricum mult mai ieftine decat in alta parte si viguroase.
 

ica

Member
Ca informatie,ati taiat ceva din ramuri???Va multumesc,de-abia o sa astept sa vad cum se va dezvolta :D N-am mai avut pana acuma levantica :!: E primul an cand am cumparat de la d-l Levi.
 

Roxana Peled

Active Member
sevastregeanina a spus:
Eu am comandat acum vreo luna.Pe site imi aparea taxa 25 de lei la curier si 20 prin posta.Am ales curierul.A doua zi m-a sunat d-nul Levi si mi-a spus ca nu sunt in drumul celor de la curier si ar trebui sa platesc mai mult si mi-a sugerat sa -mi puna prin posta,dar mi-a scazut suma trecuta la taxa postala.Din 20 a scazut la 10 lei ceea ce era acceptabil fiind ramburs.Deci pe site aparea o suma,el la telefon mi-a spus alta suma si a ramas cea spusa la telefon.Nu stiu care a fost faza,dar am fost f multumita de plante,oricum mult mai ieftine decat in alta parte si viguroase.
Iti spun eu ce a fost. S-a simtit omul prost ca a trebuit sa schimbe din curier in posta din cauza costurilor neasteptate si ti-a subventionat o parte din transport. Inainte trimitea cu 25 de lei (doar prin curier) indiferent de numarul de plante comandat, suportand el diferenta de cost al transportului. Intre timp probabil ca si-a dat sema ca munceste ca sa ingrase firma de curierat si si-a schimbat sistemul cu unul poate nu asa de comod pentru noi dar mai de bun simt pentru el :D
 

liliann

Member
Care dintre voi a luat levantica?
As comanda, insa nu stiu de care.
Unele nu mai sunt pe stoc, iar cele dinsponibile sunt de doua tipuri :
Lavandula angustifolia "Ellagance Purple"
Lavandula angustifolia "Hidcote Blue Strain"
Voi aveti asa ceva? pe care sa o iau?!
Nu stiam ca sunt de mai multe feluri.........
 
Sus