Plant-shop.ro 2012

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Roxana Peled a spus:
In linkul postat de andreiacamelia spun la plant-shop ca ofera transport gratuit la comenzile achitate pana pe 28 februarie care depasesc 200 lei. Eu am deja o lista de 100 si ceva de lei si ma gandesc sa lansez o comanda comuna pentru Bucuresti.
Din ce am observat transportul nu mai este ca inainte 25 lei indiferent de numarul de plante comandate, de exemplu la plante de 116 lei valoare, transportul a ajuns la 40 lei. Ar fi o economie grozava sa comandam acum.
Putem sa si platim in avans si sa ne fie livrate in martie. Cel putin asa am inteles eu.
La comenzi de 100 lei transportul este gratuit prin posta. La comenzi de 200 lei transportul este gratuit prin curier.
Si eu am facut o comanda la Plant Shop saptamana aceasta.
 

Roxana Peled

Active Member
Ei na! Grozav! Nu am stiut. In cazul asta e foarte bine asa ca nu tin neaparat sa-mi livreze prin curier.
Tu cum ai cerut livrarea, acum sau mai tarziu? Crezi ca e ok acum? De inghetat n-au de ce ca sunt plante de exterior ... cu exceptia unei fuchsii :gandit:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Roxana, cere tu livrarea mai incolo, ca o sa fie mai bine, el are conditii in care sa le tina, ar fi pacat sa le iei si pana sa vina primavara sa le plantezi sa pateasca ceva...pentru ca fiind, totusi, crescute in sere, n-ai cum sa le plantezi afara imediat, le va trebui o perioada de acomodare, asa ca nu te grabi ca fata mare la maritat ;-)
 

Roxana Peled

Active Member
Ok, eu ma gandeam ca si el le tine tot afara dar daca zici asa o sa-i cer sa mi le trimita la sfarsitul lui martie. Atunci o sa am si timp sa le plantez.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Plantele sunt in ghivece, asa ca nu are cum sa le tina afara, ca or fi ele rezistente dar in ghivece nu tin la inghet si nu poate omul sa-si riste painea.
 

Roxana Peled

Active Member
Da, doar ca le tine cu siguranta in nisip ca altfel s-ar usca instantaneu iar ei n-ar mai face altceva decat sa stea sa le ude. Ori daca sunt plantate cu tot cu ghiveci in nisip e cam ca si cum ar fi plantate in pamant.
Pe de alta parte sunt si plante care iarna se retrag in pamant iar pe alea e cam greu sa le livrezi in februarie sunb forma de ghivecel gol :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am cerut livrarea in martie. Dumnealui mi-a spus ca are si cateva solicitari de livrare in februarie, dar nu recomanda livrarea acum.
 

geodezia

Well-Known Member
da vorbiti cu d-l Levi la telefon ca e un domn in adevaratul sens al cuvintului .eu iau de la dinsul de vreo 2-3 ani plante si am fost f f multumita ... si in primavara asta mai iau ceva ..daca sunteti din aceeasi zona va cupalti mai multe si va iese ieftin transportul si nu cred eu ca va rezumati doar la 1 mil de caciula si cred ca din martie incoclo mai scoate d-l Levi ceva produse noi din joben
 

miki70

Active Member
Tot pt asta vreau si eu, am mai plantat in toamna 5 ghivece Hidcote Blue luate din alta parte si mai imi trebuie.
 

Roxana Peled

Active Member
Plantele, asa cum le-am primit eu in vara aveau in jur de 30 cm (inaltimea unui A4) iar dimensiunea ghiveciului trebuie sa fie scrisa prin pagina dedicata ei. Oricum nu-mi aduc aminte sa fi avut mai mult de 10-12 cm. Unele dintre ele erau inflorite sau imbobocite, toate aratau foarte bine.
Nu stiu cum s-au descurcat fetele mai departe cu ele. Nu le-am comandat pentru mine pentru ca eu am un pui dintr-o levantica mai veche care a rezistat vreo 2 ani cu brio in gradina pana a trebuit sa o mut si am mai multa incredere in puiutul ala decat in orice alta plantutza cumparata.
E o levantica testata :D
 

miki70

Active Member
Eu vreau sa fac o bordura cu trandafiri talie mica si levantica. Combinatia imi place foarte mult.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cred ca 9cm are ghiveciul diametru.
Asa aratau plantele cumparate de mine anul trecut, in mai. O levantica este chiar in centrul pozei, randul 2 de plante.

 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cu placere, Miki!

Roxana Peled a spus:
Ce frumosi sunt phloxii :D
Da, si arata foarte bine si acum, au mai crescut si sunt plini de frunzulite verzi, proapstete! Au avut parte de cam multa seceta vara trecuta, dar acum si-au revenit.
 

Roxana Peled

Active Member
Erau ei micuti pentru ca altfel subulata al meu cel mai vechi sta de vreo 2 ani intr-un ghiveci spart care nu retine nici un pic de apa si a apucat saracul sa i se usuce iasca pamantul de cateva ori si tot nu s-a suparat. Imi plac la nebunie :D , sunt vesnic verzi, vesnic frumosi cu textura aceea finuta a frunzelor iar cand infloresc sunt fenomenali si raman si destul de mult timp infloriti.
 

belisima

Well-Known Member
cred ca o sa mai fac si eu o comanda la plantshop,ramasesem cam dezamagita,cred ca acum 2 ani sau trei :? cand aparuse am facut o comanda si au venit niste plante miiiici,ba chiar intr-o tavita cu fuchia unele nu aveau nici radacini,le mai comandasem si cu o vecina :( , am ramas cu un hibi moscheutouss pana la urma...acum vad ca are plante mari si frumoase
 
Sus