Plan si sfaturi pt. o gradina de la '0'

emundin

Member
O alta combinatie cu succes ar fi

Eunoymus Alata sau zidul de foc gard
Apoi langa alyssum galben si hyacinths mov alternativ
Iar din 2m in 2m vase inalte in care sa fe Petunii sosii.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Frumos grait-ai si gindit-ai !Te felicit si multamim .Ne mai lipseste una-alta :mrgreen: ca sa si punem in practica.In rest asteptam nerabdatori pozele cu ce ai realizat tu.
 

emundin

Member
Gabiuta a spus:
Frumos grait-ai si gindit-ai !Te felicit si multamim .Ne mai lipseste una-alta :mrgreen: ca sa si punem in practica.In rest asteptam nerabdatori pozele cu ce ai realizat tu.
Gabi eu nu o sa pun in aplicare toate ideiile insa astept sa le puneti voi :p
 

emundin

Member
:cry: :cry: :cry: :cry: Nimeni nu mai intra pe aici ? Eu deja sap in gradina pentru a amenaja o noua gradinita ... Astept idei :p
Gradinita este laterala cu iazul :) deja am plantat ceva insa mai vreau ideii :p) Sa pun si poze? Nu ca va speriati cat am sapat :p acuma am numai gropi in gradina :p :rofl: :rofl: :rofl:
 
A

Anonymous

Guest
Re: Mini Gradinita 1

emundin a spus:
Mini Gradinita din apropierea casei sau terasei.
Canna rosie - roz / Iris galben / Iris mov / Allium mov gigant / Allium alb normal.

Combinatia ar fi : 6 Canna , 3 Irisi galben, 3 irisi Mov, Allium mov 1, Allium alb standard 3.

Allium mov central in jurul lui Allium alb iar apoi in jurul lor Irisii si Canna.

Avantaje: Infloresc aprox simultan si ncesita aceeasi cantitate de apa.
Ca sa ai un tablou complet canele ar trebui sa fie portocali!:d....in cazul asta itzi mai trebuie si niste ageratum ..si ai tot cercul culorilor in gradinita!:rofl:))
 
A

Anonymous

Guest
osa a spus:
Atasat o schita despre cum m-am gandit sa fac.
Inca sunt nedumerit, cum sa amenajez partea din dreapta, acolo unde am 4m, pentru masina.
Intr-o prima faza m-am gandit sa pun o planta cataratoare, de aceea care are flori ca niste ciorchine de struguri, albi sau albastri.
Si asta, fiindca in tm, e foarte cald, si cand vin acasa, as vrea sa fiu intampinat de umbra.
http://s45.photobucket.com/albums/f61/SebastianOpris/Casa/?action=view&current=0298_001.jpg
ca sa potzi primi sfaturi ,ar trebui sa arati intai un plan cu suprafetzele libere hasurate si cu orientarea terenului fatza de punctele cardinale
4 M alee de mashina,fara suparare.ai camion?
ca si pt alee de acces pt pompieri se lasa 3 m
daca ai mashina normala...o alee de 2m e suficienta
parerea mea e sa torni doar 2 alei pt rotzi.cam de 50cm latzime si restu sa lashi gazon japonez,cu flori pitice sau cu portolace sau troscot
troscotul se intretzine ushor si cand infloreste e o minunatzie
io refuz sa pierd mai mult spatiu de flori decat trebuie....si am vreo 4000 de m
.........dar asta-s io
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
daca ne spui din ce oras esti poate te putem ajuta. cauta si in sectiunea forumului Furnizori si comenzi. acolo s-ar putea sa gasesti o informatie utila.
 

mony

New Member
Buna ziua tuturor! Sunt o mega incepatoare in ale gradinaritului(abia ne am mutat la casa dupa 20 si cv de ani la bloc) si am nevoie de ajutorul vostru. Gradina de langa casa are in jur de 300mp. Ideea e ca e plina de buruieni(excat ca in camp). Vara trecuta sotul a tuns o de cateva ori cu un trimmer caci era cat noi de mare. Nu vreau sa ma cufund intr un amalgam de informatii ci doar sa o iau babeste cu inceputul.Ulterior voi dori un gazon in cea mai mare parte a gradinii dar pana atunci, cum scap naibii de toate buruienile?Folie neagra, erbicid...? asta e cam ce am mai auzit.
Looking forward to hearing from you guys.
10X ;-)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sapat si adunat radacinile. Nu as baga erbicid. Oricum dupa o luna de la erbicid, rasar iar buruienile.
 

LadyBug

Well-Known Member
Ma bucur ca nu se recomanda chimicale daunatoare. Astea nu cumva ucid si ramele? Ca azotul stiu sigur ca o face, dar erbicidele astea nu stiu ce rau fac. Eu am pir (si alte buruieni pe care le-am eradicat doar partial) si ma chinui sa-l scot dar i-au intrat radacinile pe sub plantele cu flori si cand trag de ele mi-e teama ca pe unele le scot cu totul, asa ca ma straduiesc sa evit cumva asta.
 

mony

New Member
eu am auzit despre erbicidul Total, care cica "rade " tot. de asta am si cerut parerea celor care se pricep. Mai degraba ma incanta ideea cu sapat si adunat radacinile.
 

jasp15

Active Member
Si eu tot pe varianta sapat si scos radacinile am mers. La mine sunt cam 800 mp de gradina, am inceput pe bucatele ca de...nu am stiut ca ma apuca nebunia gradinaritului. Ce-i drept, la inceput am adus pe cineva sa-mi desteleneasca locul ca si la mine era nenorocire , apoi am inceput sa intretin eu. Ierbicid am dat doar pe fundatia casei ca nu turnasem placa si cresteau in disperare buruieni. Era lucru naibii ca se uscau si trebuia sa le smulg... apoi iarasi rasareau altele. Vor fi ceva probleme cu salele daca nu ai antrenament......
 

mony

New Member
da, cam asa e.Impreuna cu sotul am inceput sa sapam gradina. Am descoperit "cu bucurie" ca sub pamant sunt foooarte multe pietre. Asadar merge destul de greu cu sapatul. Eu nu reusesc sa fac mare lucru, drept urmare ramane doar sotul caci e mai in putere. O sa ne luptam cat putem cu sapatul asta. Ies niste radacini de sub pamant de te minunezi.
 
Sus