PITICII DE GRADINA

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Va rog sa exprimati prin scris si prin cuvinte mestesugite tot ceea ce ginditi,simtiti si ......stiti despre aceste ornamente de gradina.

Cine incepe primul? :rofl:
 
Nu ma pricep prea mult la cuvinte mestesugite,dar parerea mea este ca si aceste ornamente daca sunt alese cu gust(daca nu-l avem sa nu ne fie rusine sa apelam la cei de specialitate) si sunt folosite cu masura(numerica) dau un farmeca parte gradinilor :oops: :oops: :oops:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mie una imi plac statuetele. Mai ales cele tip-fantana (ex. o zana cu un vas cu apa ....). Dar e clar ca nu merg in orice fel de gradina.
 

Fleur

Active Member
Dupa pitici nu prea ma dau in vant, dar vazusem anul trecut la Bricostore niste bocanci in care se puteau pune flori care mi-au placut si mai imi plac vasele gen amfora.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pana la urma totul se rezuma la gust si stilul gradinii. Orice obiect ales cu gust si amplasat acolo unde ii e locul va da bine. Problema e ca unii exagereaza, probabil in necunostinta de cauza. Deci, luati oamenii de-o aripa si aduceti-i in forum. Sa ne "culturalizam" impreuna. :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mai, sunt gusturi si gusturi. Parerea mea e ca putem sa dezbatem pe 150 de pagini, dar sa pastram tonul ponderat (adicatelea sa n-o ia discutia la vale). Suntem pe segmentul pasiunilor si se "aluneca" usor. :wink:
 

mihai63

Member
Cornelia,glumeam desigur,deabia astept sa vad ce figura va face Mihail cand o sa vada topicul :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mihaita,Mihaita :rusine: :rofl: :rofl: :rofl:

Uite mie imi plac pietrele,buturugile,roabele,carutele,cosurile imense sau vasele imense de ceramica "cruda" neaparat rosie ,aleile din pietris serpuite .......si nu mai stiu pe moment.
Nu puse alandala evident :wink: .Dar nici ordonate :x .Mai bine zis "aruncate" prin gradina sa nu izbeasca ochiul dar sa si fie puse in valoare.Cam multe vreau si eu........
Am cite ceva din ce imi place ce-i drept dar spatiul nu e cel pe care l-as dori.
Na!Cei fara de gradina vor zice ca am innebunit.Dar stiti cum e:intotdeauna doresti cam ce nu ai :mrgreen: .

Nu,nu mai imi doresc practic mai nimic.Sunt extrem de fericita si multumita mai ales cind vara(sau de cum soarele incepe sa incalzeasca ):D vin la mine prietenii si se relaxeaza.Cind uita de grijile lor .Cind stau tolaniti in fotolii si privesc cerul ;dintr-o curte si nu din balcon.Cind le trece pe la nas fumul mititeilor si al frigaruilor bine prajite.Cind timpul sta in loc in acele momente si te simti ca in rai.
Atunci nu ma mai intereseaza ca nu am "Clematis tangutica" sau un trandafir de colectie.
Atunci simt ca ceea ce am realizat /asa cum este gradina mea modest realizata/ a meritat tot efortul si toata truda.

Brrrrrrrr.............Hai ca devin lacrimogena si nu imi sta bine :rofl:

Parca vorbeam de pitici si alte ornamente de gradina :oops:
 
A

Anonymous

Guest
HA-HA-HA... :rofl: :rofl: :rofl:
...Doamne,cum am putut rata,a avut sotia mult de lucru la calculator.Infine,nu-i timpul pierdut.Am vrut si eu sa dechid un topic,ieri,cu acest subiect.Pina la urma mi-am zis ca ar fi deja prea mult pt. mine.
La-nceput,cind au aparut pareau interesanti,apoi am realizat ca sint prea colorati,m-am uitat prin reviste prin curtile altora,in vacanta.N-am vazut.
Uite,asta vara am facut vreo 3-4 mii de km in Grecia.Am un fix,v-am spus.Ma duc de fiecare data cu ottomobilul acolo,deoarece pot sa ma duc unde vreau,sa ma opresc cind doresc.Nu ratez niciodata Peloponezul,acolo este o explozie de "verde".
La intorcere stau la Vourvorou (www.halkidiki.com/christaras/ ),in Halkidiki,unde explozia se repeta.Vourvoru-ul este atit de "scufundat"in verdeata incit daca nu-ti explica cineva cum sa ajungi,treci pe linga el.
Ei,NICAIERI nu am vazut pitici.Grecii au un fix cu gradinile.Au un sistem interesant de a le iriga.
Pe de alta parte stiu ca piticii au o simbolistica,bun,merge unul dar nu zeci !Ce-am vazut in reviste,ce-am vazut pe site-uri,caci aici incerc sa ma slefuiesc,e ca se folosesc pitici(unul) ori alte statuiete dar intr-o singura culoare.Nu tzigania care este la noi.
Eu am un broscoi cumparat de la Praktiker.Are culoarea teracotei,n-a mucegait (sic !),e facut prin germanica,dupa eticheta.Aaaaa,are o coraoana din acelasi material pe cap.O fi printz,de aceea le-am rugat pe fetele de la casa sa-l pupe pe bot sa vedem ce se-ntimpla.
N-au vrut !




P.S. iar acum ca sa fiu sigur "ca mi-i ridic pe toti in cap" trebuie sa va marturisesc un secret:
Nu este adevarat ca "gusturile nu se discuta",dimpotriva,se rafineaza,se cultiva.De aia sint critici literari,de film,de teatru,pictura,etc.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Piticii de gradina au fost o moda aparuta in Germania in urma cu vreo 20 de ani. De atunci si pana acum aceasta tendinta a disparut din peisajul gradinilor nemtesti. In gradinile romanesti s-au 'instalat' in urma cu vreo 10 ani, curentul fiind puternic incurajat si de massmedia...celebra reclama cu fabrica de pitici de la Saftica.
Incercand sa dau o nota anuzanta topicului, am sa va spun ca in urma cu ani buni, vreo 8, am vazut o stire la tv care m-a amuzat teribil: prin occident exista sustinatori foarte indarjiti ai acestor pitici, care....atentie...ii elibereaza din gradinile unde sunt tinuti captivi si ii duc in padure pentru a se bucura de libertate. au fost cazuri cand oamenii si-au gasit piticii spanzurati, acestia cica s-au sinucis nemaiputand sa indure o viata in captivitate.
De aici deducem ca piticii de gradina au produs o intreaga isterie, impartind lumea in mai multe tabere: sustinatori, sustinatori foarte patimasi, dusmani si dusmani declarati. ramane de vazut care in ce curent ne incadram.
 
A

Anonymous

Guest
Dupa ce m-am "racorit"ar trebui sa va raspund la fiecare in parte.
Uite! eu astept,aici,opinia ..sa zicem a Ruxitzika-ei,De ce?...scrie sub numele ei ceva de genul "peisagist". Poate "sare"si De Gardener.
Facem pariu ca nu se "baga" niciunul ? :)
Mihai63 ,pe tine te roade gindul sa-ti faci o gradina rustica,am vazut citeva in nordul MOLDOVEI,vreo doua,trei la Sucevita.
Ideea era,ca foloseau mult lemn,dar decojit si lacuit.Deci totul era intr-o singura culoare.In alta parte,sus la Magura (Bacau) la o pensiune,am vazut niste roti de caruta "puse"in picioare,iar linga axul rotii pe o parte si alta erau cite-o jardiniera cu flori.Eu nu cred ca o carutza si o roaba poate rezolva problema.Pt. ca ai o gradina generoasa iti sugerez sa montezi garduri din birne de lemn,orizontale.,2-3 stupi arhaici.Stiu un loc unde se produc si trotuare din lemn,special tratat...
Eu incerc sa "aduc"gradina proprie spre modelul englezesc,o sa incerc sa-mi aleg plantele cu mare grija.Sotia doreste sa aiba si pe perioada iernii cit mai multe verzi.
Infine.
De aceea m-am"orientat"spre ornamentele delicate din fier forjat si piatra naturala.Imi plac foarte mult vasele uriase ceramice9Grecia era plina de ele).Imi doresc o lanterna japoneza din piatra,dar si o adapatoare de pasarele si un ceas solar.Poate si un pavilion.Voi alege cu multa atentie modelul pt obeliscurile pt.trandafiri.
Avind lungimi de peste 50m de parcurs in gradina,m-am gindit la "pasii japonezi"deoarece nu "umplu" terenul cu beton,pavele si astfel se pierd in iarba,printre plante.Aleele de pietris,sint frumoase, par cam masive,trebuiesc des intretinute,si se "cara" materialul in casa ori de aiurea.(andrelele sint ascutite ?). :(
Nu pare asa,cam la-ndemina,cam banal,innobilarea curtii cu roabe,carutze,busteni si neaparat PITICI bine colorati ? :)
Sint constient ca totul trebuie armonizat cu palntele existente.
:rose:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus