Pistacia vera - fistic

johny

Member
Am vazut ca nu exista un topic pentru acest fruct asa ca
deschid eu subiectul. Iata ce am reusit eu sa obtin din seminte:
(planta din imagine are aproape 3 luni!)


Din informatiile de pe wikipedia si alte surse, arborele de fistic
are nevoie de multa caldura vara (rezista pana la 40 C) si iarna
rezista pana la -10 C, deci in clima noastra are nevoie de protectie.
Dar pentru a fructifica este nevoie de plante cu flori feminine
(care produc fructe) si plante care produc polen.
Stie cineva daca poate fructifica si la noi?
 

adrianam

Well-Known Member
Eu am vazut si fistic neprajit - cred ca in supermarketurile mai mari gen Real se gaseste si neprajit.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
la mine au deja 10 cm dar sunt oarecum dezamagit ca cica iti trebuie ca la kiwi si proportia de barbati/samanta e mai mare la reproducerea prin seminte decat la cea prin altoi dar cine stie cred ca o sa fie bine.

Ca mod de crestere , el vrea sa fie maxim -10 grade si o iarna cat mai scurta fara ingheturi tarzii caci mugurii sunt super sensibili la frig si apoi o vara f calduroasa sa se coaca fructele , in rest doar apa si hrana :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ceva interesant , sunt super rezistenti la seceta deci puii precedenti cred ca i-am distrus prin supra udare ...

ceva legat de frig , daca sunt complet dormanzi
"The pistachio is a drought tolerant tree. It is also frost hardy, and will withstand negative temperatures of about 0°F to -10°F (-18°C to -24°C). But flowers may be frozen in spring with slightly negative temperatures. To break dormancy and produce well, this tree needs some period below 45°F (7°C). This period is estimated to about 1000 hours"
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu chiar citeam ca doar daca sunt sub -25 e complet distrus , la minus 20 doar frunzele si mugurii prea tineri sunt distrusi
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Daca vine incalzirea globala.. poate nu mai da nici la noi mai mult de -10 ...;-)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu cred popgeo ca e prea curand ptr ca ma tem ca va fi o racire mai agresiva mai intai cauzata de valurile de frig create de topirea ghetarilor si apoi probabil cand nu vor mai fi cred ca vom muta jungla amazoniana la noi :rofl:
 

LadyBug

Well-Known Member
cu incalzirea globala sunt discutabile prognozele... dioxidul de carbon poate nu este asa daunator cum se spune... oricum, mie-mi convine sa se mai incalzeasca... cu vreo 10 grade iarna :) dar nu si vara!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
thea a spus:
Fisticul poate fi cultivat in conditii de clima temperata ca la noi?
Dar in ghiveci?
danero2004 a spus:
Am pe cineva care a cultivat afara de 2 ani fistic din Israel , cred ca in curtea lor nu a scazut sub -15 , am si eu cativa iesiti recent si voi testa frigul dar nu la maxim
LadyBug a spus:
Daca aveti pe cineva care are arbori de fistic altoiti, si f si b, ma intereseaza sa cumpar, puteti sa-l intrebati cat ar costa 2-3f si 1 b (inclusiv cu transport)? Nu ma intereseaza sa fie prea inalti, ci doar sa rodeasca deja.
Am pus si eu boabe de fistic in pamant si din 15 de boabe numai unul a germinat si am o plantuta de 8cm. Am citit ca sunt foarte dificili: sunt dioici, altoiul nu se prinde in 95% din cazuri, e nevoie de vant pentru a distribui polenul etc.
Multumesc mult.
LadyBug a spus:
AJUTOOR!!!
Azi n-am avut ce face si am stropit puiutul de fistic cu insecticid. Cand am recenit acasa, era pleostit rau! Asa de sensibil sa fie? Isi mai revine? Sa-l spal, sau ce sa-i fac acum?
danero2004 a spus:
as zice ca e ars....si daca imi permiti ...de ce ai stropit toamna cu insecticid cand multi daunatori dispar natural :roll:
LadyBug a spus:
pai erau multe musculite negre cu aripioare transparente pe el si pe langa el, nu stiu ce voiau, e asa micut, are doar 8cm! Si nu-si mai revine?
danero2004 a spus:
Musculitele alea provin din sol si nu dauneaza deloc aerian , ce s-a ars nu mai revine , depinde de el acum , si de radacinile lui daca suporta asa un soc

eu iti urez succes si iti tin pumnii :wink:
 

carmenn

Member
am primit de curand seminte de fistic proaspete, de la mama lor din copac...
am gasit pe net informatii ca daca se pun in apa calduta, se lasa cateva zile pana la incoltit, apoi se pun in substrat, ar avea sanse sa iasa si arborele...si am citit ca rezista si la -50 grade...nu stiu cat e de veritabila sursa, dar mi-a dat un imbold sa incerc inmultirea...
am insa o intrebare...din semintele pe care le pun am sanse sa am arbori si F si M sau nu ?
si oare cum ii vom deosebi ?
cam la cat timp infloresc ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
pe rand

-25 din ce stiu eu

nu poti sa ti dai seama pana infloresc

de la 7 ani in sus e limita

:D
 

George

Member
Astazi am vazut un fistic cam la un metru la Bricostore, desi in vara era la o suta si ceva de lei, astazi il aveau la reducere (50 de lei) I-am dat de cateva ori tarcoale dar m-am abtinut si bine am facut, ma gandeam eu ca nu rezista afara.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am verificat , ce a fost afara nu a degerat la -24 parca a fost maxim anul asta , deci sunt rezistenti , mai ramane sa vedem cand vor fructifica :)
 

adriantanase001

New Member
danero2004 a spus:
eu am 3 la test dupa ce un nene mi a zis ca nu au nimic afara in frig , voi vedea :gandit:
Sunt zone in Iran, Azerbaidjan etc. unde temperatura coboara frecvent la -25....-28 gr iar arborele nu pateste nimic.
Oricum, la plantare nu putem discuta decat de zona de Sud a Romaniei cu un plus pentru Dobrogea.
Problema majora in Romania este abundenta precipitatiilor, dar cu drenaj corespunzator sau teren in panta si insorit se poate rezolva.

Despre arbori din semninte, cam 48% ies masculi si 52% femele. O rata de germinare corecta este de 95% dar eu mai pierd inca 5% in primele 30 zile.
Problema nu e chiar asa mare, intrucat masculii se pot altoi in crengi la prima inflorire (oricum, trebuie sa ramana o proportie de min. 1:8 la plantatii si 1:5 la gradini).
Avantajul plantelor gata altoite e ca stii exact cate femele cumperi iar intrarea pe rod se face mult mai repede (5-6 ani comparativ cu 7-10 ani).
Dezavantajul e ca arborii altoiti sunt foarte scumpi iar de anul trecut Iranul a interzis exporturile de material saditor care cred ca erau cea mai buna alegere pentru clima din Romania.
 

adriantanase001

New Member
johny a spus:
Am vazut ca nu exista un topic pentru acest fruct asa ca
deschid eu subiectul. Iata ce am reusit eu sa obtin din seminte:
(planta din imagine are aproape 3 luni!)
Cu tot respectul, desi e o postare foarte veche, o sa fac o observatie la imaginea cu planta prezentata:
Asa NU se face. Planta respectiva sufera de lipsa luminii, tulpina s-a alungit enorm si planta si-a consumat toata energia ridicandu-se in cautarea luminii.

O sa incerc saptamana viitoare sa postez poze cu plante de diverse varste 2-12 saptamani de anul acesta.
 

adriantanase001

New Member
Asa cum am promis, revin cu fotografii de rasaduri fistic, in diferite faze de crestere.
Din pacate anul acesta s-ar putea sa fie ultimul in care primesc seminte din Iran, datorita restrictiilor de acolo, (oricum, le-am primit foarte tarziu)
Semintele folosite nu sunt seminte de consum (femele de productie + masculi pentru productie sporita de polen) ci seminte din soiuri selectionate pentru material saditor. Din ce mi-au explicat persanii, calitatile descendentilor nu se pastraza 100% dar la unele exemplare apar ameliorari si caracteristici superioare (rezistenta la boli, productie etc). Problema majora este durata lunga de intrare pe rod specifica arborilor nealtoiti.

Poza 1 - stanga rasaduri 10-14 zile, dreapta rasaduri 4 saptamani
http://adriantanase.sunphoto.ro/rasadur ... c/92449165
Poza 2 - rasaduri 4 saptamani
http://adriantanase.sunphoto.ro/rasadur ... c/92449175
Poza 3 - rasad fix 3 luni
http://adriantanase.sunphoto.ro/rasadur ... c/92449186
Poza 4 - diverse etape de cestere 1-4-8-10 saptamani
http://adriantanase.sunphoto.ro/rasadur ... c/92449198
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
succes ca ai drum lung in fata , la mine sunt deja in pamant si mai am 2 de rezerva desi vad ca nu e necesar , dar ma gandesc sa nu fie cei 3 chiar toti baieti
Au deja 4 ani asa ca sper ca voi incepe sa vad ceva fructe peste 2-3 ani
 
Sus