Pir

scd

Member
Sper sa nu gresesc cu deschiderea topicului aici.
Am la tara la bunici o bucatica de pamant unde a fost vie, de fapt inca mai este dar este uscata si trebuie sa o scot, si vreau sa o transform intr-o bucatica de teren unde sa cultiv rosii,ardei,etc.
problema este urmatoarea: pe mai bine din jumatate de teren este acesta iarba destul de nasoala: "pir".
Cu ce ierbicid pot da pentru a scapa de acesta iarba, sau ce alte metode folosite de voi au dat roade??
 

melimeli

Active Member
tatal meu a incercat la inceputul anilor 90' sa scape de pir cu mai multe feluri de ierbicid insa fara succes,asa ca sapand lopata cu lopata se apleca scotea pirul din pamant intr-o galeata pe care o ardea si uite asa de cel putin 10 ani nu mai avem :)
(aceasta operatiune a facut-o 2-3 ani la rand,pt. ca daca ramane o bucata cat de mica rasare iar :x )
 

scd

Member
deci...sa inteleg ca la anul sunt putine sanse sa mananc rosioare si castraveti de acolo :( :(
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Shanse sint...dar pe o bucata mai mica.......shansele sint proportonale cu efortul (manual) depus.

Mai exista altenrative.. cred ca se poate cultiva ovaz sau orz (depinde evident cit e de mare tarlaua).. ..care sufoca pirul. (nu mai stiu exact planta)..
 

presco

Active Member
Am aceeasi problema cu care ma lupt. Eu unde am cultivat am dat cu ierbicid
Fusilade a inceput sa se ingalbeneasca cam dupa 12 zile dupa care l-am smuls si am pregatit terenul. Degeaba il tot scoti cu harletul caci nu scapi de el iti spun din experienta. La capsuni unde avem pir si nu am vrut sa ierbicidam acum , il scoatem saptamanal pe tot si dupa o saptamana iar vedem varfuri verzi la suprafata. Eu personal nu am vazut nici o planta care sa inaduse pirul.
 

presco

Active Member
Revin ca sa va spun caci pirul e prea batran acum pentru ierbicid si ierbicidul nu stiu daca isi va face bine efectul. Eventual poate ar trebui cosit. Noi am ierbicidat primavara devreme si in locul acela am scapat de pir.
 

michaela

Active Member
exista ierbicit total care nimiceste tot. Dupa 3 sapt se poate insamanta sau planta ceva acolo.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Se poate ca ierbicidul total sa nimiceasca si sanatatea, chiar daca scrie ca trece efectul dupa x saptamini.
 

sicora fabian

Active Member
Danut, cumpara Round Up, se da in plina vegetatie, 6 g pe 10 mp (indiferent de cantitatea de apa, mergi la doza pe unitatea de suprafata, nu la concentratie). Dupa doua saptamani incep ssa se vada efectele, este sistemic si migreaza in radacini si tulpinile subterane. Efect garantat! Iti spun din experienta.
 

ghia_don

Active Member
In primavara m-am hotarit sa scap si eu de pirul din vie, si am stropit inainte de a da ochii la vie, cu Glifotim. Este un erbicid sistemic total, de aceea daca stropesti acum omori tot ce ai verde in gradina.
La mine efectele s-au vazut dupa 10 zile cind au inceput sa se ingalbeneasca buruienile, si care intr-o luna s-au uscat.
Problema e ca actioneaza numai asupra plantelor in vegetatie , nu si asupra semintelor existente la sol. Acestea vor rasari dupa prima ploaie :cry: ...
 

aura62

Member
Tot pentru pir in vie, acum 3 ani am ierbicidat cu Agil, mi s-a spus ca e special pentru vie. Am stropit mai cu grija, dar nu a afectat via desi erau lastarii mari, iar pirul s-a uscat in doua saptamani. Doi ani am crezut ca am scapat de el, dar anul acesta a aparut din nou :x . Pentru ca dupa ce ierbicidezi, trebuie sa lasi 2 saptamani sa actioneze, nu am avut rabdare si am dat prima sapa, dar pentru urmatoarea intentionez sa ma pregatesc din nou cu ierbicid, pentru ca este insuportabil acest pir.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
la mine au pus lucerna si nu a mai iesit nimic dupa ce au pus stapanire pe teren si sa nu zic ce pamant ai dupa o cultura de lucerna
 

aura62

Member
danero2004 a spus:
la mine au pus lucerna si nu a mai iesit nimic dupa ce au pus stapanire pe teren si sa nu zic ce pamant ai dupa o cultura de lucerna
da, ai dreptate, cu lucerna poti scapa de pir, da' ce te faci cu lucerna in vie :?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Doresc sa mai atrag odata atentia in legatura cu ierbicidele totale(si netotale)..MAI ALES ROUNDUP- Sint extrem de nocive pe termen mediu -lung !!!!

Articolul prezentat de gradinar1 in linkul de mai sus este virful minuscul al Eisbergului!!
Nu va jucati cu santatea !! E mai buna o tona de munca ca sa scoti pirul manual sau cultivind o planta care il sufoca decit zeci de ani de risc si chin!!
Cea mai nepretuita comoara pe care o avem si o putem pastra si lasa copiilor nostri este un MEDIU SANATOS!!.. in care nu se folosesc pesticide, ierbicide, insecticide,ingrasaminte chimice si alte otravuri.

In legatura cu lucerna.. cred ca merge si in vie... am vazut in citeva ocuri lucerna si vie si pareau ca se intzeleg.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
aprob cele de mai sus , dupa cum se vede si pe forum , pe consumabile si pe cele de la gradina reduc la minim folosirea chimicalelor industriale
 
Sus