Piper

ghia_don

Active Member
Roxana a spus:
Cum se poate cultiva piperul? Din bobe plantate in ghiveci sau este un proces mai complicat?
lili a spus:
Butasi si seminte. Semintele sunt boabele de piper....doar ca nu sunt boabele de piper care se comercializeaza in scopuri gastronomice. Aceste boabe nu au voie sa fie tratate sau trecute pein diferite etape de maturare.
ghia_don a spus:
Un butas de piper plantat in octombrie arata asa :
-la 14 decembrie
-azi 26 ianuarie ....in curind va chem la cules :rofl: :) :wink:
Gabiuta a spus:
Am piper verde special de pus la ghiveci :oops: .Da-mi amanunte.Dar cel rosu??Eu le-am cumparat ca fiind netratate.
ghia_don a spus:
Am avut un butas cu doua noduri si o frunza, pe care l-am tinut in apa vreo doua zile(pentru ca atunci cind am ajuns cu el acasa era cam bleg), si daca am vazut ca-si revine l-am pus in pamint (FloraSol), am taiat frunza la jumatate ....si gata. Apa i-am pus cit sa nu se usuce de tot pamintul....si pina la urma metoda a mers. Dupa doua luni am vazut ca-si umfla mugurele de la subsuoara frunzei :eek: ....acum dupa cum ati vazut are frunzulite mari :D. Trebuie sa-l mut intr-un vas mai mare :wink: .
Gabiuta a spus:
Doina tu ai avut butas.Eu ziceam de seminte cum le pun.O sa fac iarasi experimente :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am primit o plantuta inradacinata .Din nefericire cu toate ingrijirile a decedat. :cry: .Ii trebuie ingrijire constanta pina la a se maturiza.Umezeala (aer si pamint)este cuvintul de ordine .Si caldura.Multa caldura.

Boabe de piper netratate gasesti la plafar.Eu am gasit si o sa mai incerc in vara asta odata.Daca nu si nu,renunt. :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
E cam fitzos :( .Nici Lili nu a reusit cu el.De altfel eu de la ea il aveam.Ne-a parut rau la amindoua numai ca eu perseverez :evil:
 

Simina

Active Member
Aura a spus:
Sâm Apr 03, 2010 9:21 pm Titlul subiectului: piper?

zilele trecute nu am avut stare si m-am intors la vechea mea dambla cu piperul..a rasarit un firicel la cateva zile..un firicel de nu stiu ce...o fi piper? eu am fost f. atenta...cand am pus pamantul si nu era nicio semincioara in el...imi vine sa smulg firicelul din pamant...sa vad daca nu o fi prins de vreo bobita de piper...
..am citit despre piper, si din cate am inteles..este un pomisor, arbust care este tot timpul verde.. piperul se recolteaza cand bobitele sunt inca crude...
..sanse mici ca firicelul sa fie plantuta piper...mai ales ca cineva de aici(nu imi mai amintesc cine) zicea ca nici cei de la gradina botanica nu au reusit sa faca sa germineze piperul...eu am mai intrebat pe diverse site-uri si nimeni nu a stiut sa-mi dea un raspuns cum sa fac sa germineze piperul...
..si totusi...daca..si daca..o fi?
uitati aici firicelul. :D
http://libellule.sunphoto.ro/piper/12887229
Aura
ghia_don a spus:
Din cite stiu, piperul e o dicotiledonata si ar trebui sa arate altfel in stadiul asta, ce ai tu acolo pare un fir de iarba...dar poate ma insel, ca poza nu e prea clara.. :? Frunzele de piper sint in forma de inima http://www.gflora.com/index.php?cmd=gen ... nus_id=223
Aura a spus:
cred ca ai dreptate, Ghia :D
stiu ca piperul are frunze sub forma de inima...
...nu stiu , o sa mai las un pic si apoi smulg firicelul...
...mai stiu despre piper..ca trebuie plantat imediat ce a fost recoltat..sau in cel mult doua saptamani...pe cand piperul acesta al meu e de luni bune prin dulap..si cine stie de cand o fi si prin magazine...asa ca ....nicio sansa.
...a mai incercat cineva cu piper?de fapt, nu ma indoiesc ca ati incercat..de fapt, vreau sa va intreb daca v-a reusit experimentul....
Aura
ghia_don a spus:
Eu am , dar e prins din butas , din boabe n-am incercat...
Aura a spus:
am scos firicelul...nu era piper...nu era prins de nicio bobita de piper...nu stiu ce era... :(
Aura
presco a spus:
Boabele de piper din magazine nu sunt bune pentru insamantare!
Aura a spus:
...nu am renuntat...am facut rost de bobite de piper..schimb de marfa cu o frantuzoaica... :D azi am primit pliculetul cu bobite de piper...dar nu-i piper obisnuit, am fost avertizata de la bun inceput...acesta este piper SICHUAN....mai conteaza? piper sa fie...
...pe net scrie despre piperul sichuan ca este un ingredient de baza in bucataria chinezeasca...
...asa ca azi am plantat piper.
uitati cum arata bobitele, sper sa va pot arata si fotografii cu o viitoare plantuta de piper.Sunt convinsa ca informatia va fi de folos pt unii dintre voi.

http://libellule.sunphoto.ro/piper/14480375

Aura
enya a spus:
ma bag si eu...am si eu un pliculetz pe care scrie piper...l-am primit la o intilnire...semintzele sint mici mici si negre...o fi acelasi piper de care spui tu,Aura?inca nu am pus semintzele...
Aura a spus:
..pai ce mai astepti? pune-le :D daca vrei , iti dau si cateva semincioare din piperul primit :D
uite cum arata piperul acesta primit de mine, am gasit acum pe net

http://aidanbrooksspices.blogspot.com/2 ... chuan.html

Aura
enya a spus:
am sa pun citeva si vedem cum vor fi viitoarele plante...daca pui si tu,vom pune niste pozici si atunci vom putea face diferentza...daca v-a fi...
anette_b a spus:
piperul negru din magazin (alimentar) nu prea are cum sa germineze pt ca a fost probabil fiert (oparit) la prelucrare.
 

Floria

Active Member
Eu am semanat Piper rosu - Brazillian Pepper Tree. Dupa 2 saptamani deja era invazie de platute in ghiveci. O sa creasca copacel dar face fructe cand are doar 1m. Vi-l recomand, este decorativ si productiv.
 

belisima

Well-Known Member
am avut si noi un asa-zis "piper salbatic" :? asa l-am primit,se semana in gradina si facea tufe anuale,numai ca semintele aduceau cu semintele de ceapa...nu ne-a placut.am ramas doar la mustar ,e grozav,mai ales la muraturi!
 

happy

Well-Known Member
Merge mustarul la noi?Din seminte cumparate din comert?Am vazut ca apare planta ca rapita la floare! :D
 

belisima

Well-Known Member
happy a spus:
Merge mustarul la noi?Din seminte cumparate din comert?Am vazut ca apare planta ca rapita la floare! :D
daaa,chiar asa,ca rapita e!vad ca mama seamana la cativa ani!semintele...nu stiu de unde le-a luat prima data :D
 
Sus