pinut

ovidiu1964

Member
am niste mancarimi cum nu ati vazut, abia astept sa vina iarna-primavara sa ma pun sa tund, leg pomii, azi m-am luat de un pinut recoltat in toamna asta, iaca pozele
la sosire de pe munte





sper sa intelegeti ceva din pozele astea :gandit:
 

sicora fabian

Active Member
L-ai invartit de parca-i alun "contorta"! :rofl: Pare un jneapan.
Sfatul meu este ca la prima transvazare pe care i-o faci, sa-l pui intr-un vas mai mare. Daca are radacini puternice, rezista la orice i-ai face in coronament si va da continuu lastari noi de unde nici nu te astepti!
Bafta!
 

ovidiu1964

Member
multumesc de urari :D , Fabiane, urmatoarea replantare o sa fie peste 2 ani, are loc suficient sa-si intinda radacinile
 

sicora fabian

Active Member
Pentru ca a mai fost deschis un topic despre pini - chiar de catre tine, Ovidiu - am pus aici sfaturile lui Vali si l-am sters pe celalalt . . .
vali a spus:
Daca-i ai abia de anul trecut, cel mai bine ar fi sa-i lasi in pace inca un an, cel putin. E semn bun daca apar muguri, inseamna ca deja accepta schimbarea.
Pentru formare, ca reguli generale, primavara poti sorta mugurii; din cati apar la un loc pe varf de ramura, e bine sa-l elimini intotdeauna pe cel mai dezvoltat. In interiorul ramurii, pastrezi mugurii puternici si-i elimini cu predilectie pe cei mai slabi, sau nu elimini nimic. Aceeasi regula e valabila si pe etaje (de sus in jos): elimini mugurii cei mai puternici din varf si pe masura ce cobori, elimini dintre mugurii mai slabi. Ideea e sa nu lasi in acelasi loc mai mult de 2-3.
Apoi, cand lumanarile deja s-au dezvoltat (de obicei catre sfarsitul primaverii), poti incepe sa le reduci, sau sa mai elimini din ele, dupa caz. Incepi cu cele mai slabe, le reduci cu 1/3 - 1/2 din lungime; dupa 2 saptamani le elimini total pe cele mai dezvoltate. Poate pare aiurea ce-ti spun eu aici, dar are logica: taind intai din lumanarile mai slabe de pe ramura, planta va canaliza energia catre lumanarea puternica pe care ai lasat-o neatinsa (inca). Dupa 2 saptamani cand o vei elimina, fluxul de energie nu se va intrerupe ci va fi redirectionat catre cele mai slabe tunse anterior si care deja s-au stabilizat. Rezultatul va fi o ramura sanatoasa, dar cu ace noi mai mici datorita intarzierii provocate de tine in cresterea lumanarilor pe care le-ai pastrat.
La inceputul verii poti face grefari de ramuri sau radacini.
Toamna poti elimina acele mai vechi de un an. Spre sfarsitul toamnei, poti face legari cu sarma.Reguli de baza:
- nu faci mai multe operatii majore in acelasi an (ex: daca ai replantat, il lasi in pace anul respectiv; daca intr-un an ai de gand sa faci grefe, nu-i mai faci nimic altceva)
- replantarea o faci mult mai rar decat la majoritatea speciilor. Pinii au nevoie de 2-3 ani pentru a-si pune radacinile la treaba. In acelasi timp, trebuie lasata si relatia simbiotica cu micoriza sa se stabilizeze. Deci, la plante tinere si in dezvoltare, o data la 3 ani; la plante mature deja in formare, o data la 4-5 ani; la cele batrane si rafinate, mult mult mai rar.
vali a spus:
Sincer, nu-mi dau seama ce pini sunt. Personal, tind sa cred ca "mugo" dupa cum arata, dar la bruma de experienta pe care o am eu cu pinii, n-as baga mana-n foc. De fapt, n-as baga-o nicaieri... :rofl:
Da, acele vechi trebuie curatate, in special cele care se afla dedesubtul si deasupra ramurii. Adica, pe acelea le-as smulge cu totul, ca sa fiu sigur ca nu voi avea eventuali muguri orientati in sus sau in jos. Pe cele din lateralele ramurii, de unde m-ar interesa sa-mi apara noi muguri, le-as taia scurt, cam la 2-3 mm cu un foarfece ascutit, ca sa fiu sigur ca nu distrug germenul. Ai vazut ca acele cresc cate 2-3 (sau 5 la alte specii) din acelasi loc; intre ele se afla germenul viitorului mugure.
INSA! nu as face-o acum!!! E o operatiune ce se executa toamna.
Aaaa, daca ai vreo trei hectare de pini prebonsai (ca tot vorbeai de ferma :rofl:), toti plesnind de sanatate si te intinzi cu activitatea asta pana tarziu in iarna, atunci ok, nu-i bai, din trei hectare iti permiti ceva pierderi, malformatii sau exemplare retarde. Dar daca-i ai doar pe cei pe care i-ai aratat si tii la ei, las-o pentru la toamna.
Morten Albek are un calendar simplu si eficient http://www.shohin-europe.com/ARTICLES-p ... scheme.htm

Spor cu ei!
 

ovidiu1964

Member
este jneapan, deci mugo si a mers f bine anul trecut, s-a umplut de muguri si am decis sa nu-l mai las in galetuta aia, am mai tuns si asta o ramas

din ce am vazut, cei micuti raspund mult mai bine la recoltare, toti cei mici au inmugurit in draci anul trecut si au fost rplantati si repozitionati
al 2-lea nu a mai avut nici un pic de pamant la recoltare, dar vad ca a mers bine si i-am taiat varful si am mai fost si rasucit dupa ce am facut poza, acu sa vedem ce zic si ei la tratamentul meu
 
Sus