Piersic - Prunus persica

disperat

Member
Am si eu un piersic, foarte frumos, problema e ca a inceput sa "planga", ii curge un lichid din tulpina. Curgerea este foarte abundenta. In plus e plin de muste (cred ca le place sucul lui) In rest e bine, are frunze ok, a facut si cateva fructe. In primavara a avut frunze rasucite si omizi, i-am dat cu un sprai (era bun la orice) si i-a trecut.
Cu ce sa-i dau pe tulpina? Nu as vrea sa-l pierd (desi stiu ca piersicii nu prea au viata lunga)
 

ghia_don

Active Member
Aceeasi problema o am si eu la piersici, in fiecare primavara se intimpla la fel, dupa un timp cresc alte frunze sanatoase, iar cele bolnave se usuca si cad. Ce e mai rau este ca boala apare in fiecare an si parca mai urita de fiecare data indiferent de tratamentele aplicate.
 

shmer

New Member
si la mine in gradina e la fel. in plus au aparut pe frunzele astea cu excrescente si paduchi verzi. unde sunt paduchi, e si frunza rasucita. am mai stropit cu ceva solutie pt paduchi, dar cred ca furnicile au oricum grija sa se inmulteasca.
 

negroni

New Member
problema la piersisi+caisi

Si eu am aceeasi problema pe copaci tineri (plantati asta toamna), am stropit odata cu Karate si Aliette(sfatul celor de la P-ta Rosetti), dar nu a dat rezultate; alaltaieri am repetat stropirea, dar dupa cca 1h a plouat, asa ca o sa repet stropirea intr-o zi mai uscata.
Voi ati rezolvat problema?
Mersi de sfat.
 

ACHIMENES

Member
Cea mai des intalnita boala la piersic.....( am vazut si in pozele postate de voi) se numeste TAPHRINA DEFORMANS, sa nu va asteptati sa scapati de ea, pentru ca apare in fiecare an, de obicei primavara, uneori chiar si prin iulie - august. Eu am facut tratamente cu Bravo si anul trecut chiar am reusit performanta de a nu ma mai intalni cu aceasta boala si in vara :) , mai ales ca am niste piersici :salivat: :salivat: :salivat: :salivat: :clap:
 

Kalli

Member
da', achimenes, ce soi de piersic e asta? arata tare bine si daca mai zici ca sunt si gustoase piersicile.... :salivat:
 

ACHIMENES

Member
:oops: :oops: :oops: drept sa spun, habar nu am......am cautat date despre el dar nu am gasit. Cand l-am cumparat, pur si simplu l-am luat si gata pt ca mi-a placut forma fructelor, nici nu mi-a trecut prin cap sa intreb de soi :oops: :oops: Poate gaseste cineva, ceva despre el :)
Pe aceasta cale ii rog pe cei care au in curte piersici antici ( soiurile vechi, de cand erau copii), sa-mi trimita samburi de la ei - vreau sa-i folosesc ca portaltoi pentru altoirea astuia cu fructe plate.
Se ofera la schimb :rofl: :rofl: pom altoit (daca va fi :) )sau fructe din al meu :rofl: :rofl: :rofl:
 

Kalli

Member
pai, daca o sa faci chestia asta, o sa cumpar eu un pomisor de la tine. o sa mi-l vinzi, nu?! te rooooooogggg!!!!! :rugaciune:


later edit - am gasit despre el ca ar fi piersic chinezesc. intrebare intrebatoare: daca ai planta samburele ala, nu ar iesi piersic asa?! :roll:
 

ACHIMENES

Member
Ti-l dau la schimb cu o mata :rofl: :rofl: :rofl: stai linistita, eu nici nu pusei samburii la incoltit, dar sa mai si vand, dureaza vreo.........2 ani :(
 

Kalli

Member
vrei mata?! ca mama puilor astora din avatarul meu va face imediat pui cred, la ce burtoi avea cand am vazut-o de Pasti. si sigur vor fi la fel de frumosi.... :oops:

am gasit ca i s-ar spune UFO Peach Tree....
 

ACHIMENES

Member
Intrebare intrebatoare....daca pui samburele de la un astfel de piersic -care e cat unghia de la degetul mare....al unei doamne :) , nu stiu ce salbaticie va iesi, de obicei astfel de pomi se altoiesc :(
Mata nu merge trimisa la pachet, e ceva drum de la Timisoara pana la Bucuresti :cry: :cry: :cry: :cry: -tocmai mi-a fugit motanul de acasa si nu mai am nici un neam pisicesc prin curte :cry: :cry: :cry:
 

Kalli

Member
pai, stiu eu?! poate pana apar puii, apare si o modalitate de transportare.... sunt atat de frumosi si draguti puii facuti de pisica aceasta!!!!!

oricum, daca te apuci de altoit piersic din ala, sa ma ai in vedere cu o vanzare sau daca auzi ca s-ar gasi de cumparat undeva, sa imi spui te rog.... :)
 

ACHIMENES

Member
OK, de altoit am sa ma apuc, reprezinta o provocare prea mare, ca sa o las sa scape si daca merge treaba va fi si o sursa financiara importanta :) :)
 

ACHIMENES

Member
ATENTIE
Controlati-va piersicii, fiti pe faza..... Taphrina da tarcoale, la mine nici nu au aparut bine frunzele ca deja sunt "crete".
 

ACHIMENES

Member
Revin cu poze ale piersicilor plate
Cand ma gandesc ca in curand incepe sa se coaca...........si va trebui sa stau cu ochii pe el :) :) :) din pricina de unii si altii, care se catara pe gard si incep sa rupa fructele ...........inca de verzi :cry: :cry: :cry:
 

gabs

New Member
si eu am 2 piersici plantati in primavara lui 2008. primavara aceasta amandoi au inceput sa aibe frunzele basicate. am rupt cat am putut din frunzele basicate si am cumparat Dithane si i-am stropit de vreo 2 ori. nu a mai avut probleme dupa ce i-am stropit.
un cais plantat in primavara asta era bolnav de ciuruirea frunzelor... tot cu Dithane l-am stropit si a stagnat boala, nu a mai aparut pe alte frunze.
 
Sus