Piatra pentru drumuri(alei)

dolby

Member
Pentru cine doreste sa-si faca alei din piatra m-am gandit ca e bine sa stie ce tipuri si sortimente gaseste.

Standardele din Romania separa piatra in doua mari categorii:
1. Piatra de rau, obtinuta in balastiere prin sortarea balastului.
Rezulta 4 sorturi dupa cum urmeaza:
- sort 0/4 (nisip) si reprezinta piatra cu granula maxima 4 mm (piatra care trece printr-o sita cu ochiuri patrate cu latura de 4 mm).
- pietris 4/8 - reprezinta piatra care care trece printr-o sita cu ochiuri de 8 mm si ramane pe o sita cu ochiuri de 4 mm (daca ati auzit candva vorbindu-se despre margaritar, atunci sa stiti ca asta este sortul respectiv).
- pietris 8/16 - reprezinta piatra care care trece printr-o sita cu ochiuri de 16 mm si ramane pe o sita cu ochiuri de 8 mm.
- pietris 16/25 - reprezinta piatra care care trece printr-o sita cu ochiuri de 25 mm si ramane pe o sita cu ochiuri de 16 mm.
Refuzul de ciur care ramane in urma sortarii balastului cu granula peste 25mm si nu numai, se poate sparge cu ajutorul unor utilaje speciale care se numesc concasoare si da nastere la pietrisul concasat pe cele 4 sorturi de mai sus.
Diferenta o reprezinta piatra cu muchii vii cu o alta suprafata specifica fata de forma aproximativ rotunda a pietrisului natural, ce da nastere la legaturi mai bune in asfalt si beton.
Aici trebuie mentionat faptul ca un pietris de Arges spre exemplu are culoare predominant alba, pe cand un pietris de Prahova are culoarea gri.

2. Piatra de cariera numita criblura, care este obtinuta in cariere de piatra prin concasarea pietrei brute (din roci ca bazaltul, granitul etc).
Aceasta este sortata in urma concasarii tot in cele 4 sorturi de mai sus.
Functie de natura mineralogica, criblura poate avea mai multe culori:
- gri cu tenta de albastru la cariere ca cea din localitatea Chileni din Ardeal;
- maroniu rosiatic la cariere ca cea din Malnas zona Brasov;
- gri cu tenta maronie ca cea din zona Cerna - Dobrogea;
- gri-verzuie ca cea din zona Niculitel;
- alb-galbui ca cea din zona muntii Macin din Dobrogea.

Asa ca daca veti dori sa faceti alei din pietrisuri sau cribluri trebuie numai sa stiti ce sa cautati si unde, pentru a face combinatii de o rara frumusete.
Voi face si eu in toamna asta o astfel de alee.
(Aviz amatorilor pe zona Bucuresti :) )

Astept intrebari.

Cu respect,
dolby.
________
Vermont medical marijuana
 

lili

Member
Doresc sa aflu cat de mult trebuie sa tinem cont de aceste aspecte, atunci cand dorim sa amenajam alei sau daca au un rol hatarator .
Culoarea pietrisului se schimba in functie de anumiti factori :?
ud- uscat...
umbra-lumina.....
pietrisul de culoare pala poate straluci la lumina soarelui si devine obositor...etc
sau un amestec de pietris si pavaje arata mai bine decat o suprafata mare acoperita doar cu pietris.
Multumesc !!!!
 

dolby

Member
Sa nu aveti impresia ca in natura gasim pietrisuri si roci viu colorate.
Aceste culori asa cum ai spus si tu sunt pale, ele avand tenta de verde, maron rosiatic, albastru asa cum am scris mai sus.
Cand dorim sa amenajam alei, putem tine cont si de aspectul "colorit" pentru a incadra mai bine in peisaj.
Pietrisul natural (piatra rotunda) poate straluci in soare.
Criblurile provin din anumite tipuri de roci si sunt mate.
Cand vine vorba de amestecuri, aici tine de inspiratie si gust. Se pot face nenumarate combinatii.

cu respect,
dolby.
________
ROLL BLUNTS
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Din punctul meu de vedere pietrisul poate crea un efect deosebit in gradina.
Dezavantajul pricipal, zic eu, este curatatul: de frunze, de crengute si alte lucuri pe care le poate sufla vantul.
Pietrisul din cele doua imagini este din marmura sparta, alb in amestec cu gri.

 

Mali_

Member
In a doua fotografie apare ceva ca din lemn, ca un podet. Ne poti da mai multe detalii despre ce e vorba?
 

mg

Member
dolby a spus:
Pentru cine doreste sa-si faca alei din piatra m-am gandit ca e bine sa stie ce tipuri si sortimente gaseste.

Asa ca daca veti dori sa faceti alei din pietrisuri sau cribluri trebuie numai sa stiti ce sa cautati si unde, pentru a face combinatii de o rara frumusete.
Voi face si eu in toamna asta o astfel de alee.
(Aviz amatorilor pe zona Bucuresti :) )

Astept intrebari.

Cu respect,
dolby.
Acest mesaj suna a reclama , reclama . Sint in domeniu si stiu ca balastierele sint pe duca , abia mai respira .... Incetind piata constructiilor cei care au crezut ca se vor imbogati din piatra seaca ( cei cu balastierele ) au suferit un infarct . Au utilaje luate in leasing , rate scadente , redevente + alte si alte datorii ....asa ca au ajuns praf . La ora actuala zilnic cel putin o persoana bate la poarta doar , doar , cumparam agregate . Din pacate piata s-a restrins si pt noi utilizatorii de agregate . Din fericire noi n-am visat cai verzi pe pereti , nu ne-am intins , asa ca inca stam bine fata de cei care credeau ca se vor imbogatii peste noapte . Si asa au cistigat prea mult distrugind mediul ( pt a fi in ton cu forumul )
In concluzie , amuzanta cale de a vinde agregate !
Si despre care balastiera este vorba ????
 

padrian

Member
ruxitzika a spus:
Din punctul meu de vedere pietrisul poate crea un efect deosebit in gradina.
Dezavantajul pricipal, zic eu, este curatatul: de frunze, de crengute si alte lucuri pe care le poate sufla vantul.
Pietrisul din cele doua imagini este din marmura sparta, alb in amestec cu gri.


interesanta amenajare

pietrisul pe ce suport e asezat ?

beton sau cauciuc ?
 

dolby

Member
Pentru mg - membru senior (sa ma scuze ceilalti membri pentru offtopic):

Ma abtin de la alte comentarii vis-a-vis de tonul tau tendentios.
Pot sa-ti spun ca nu lucrez la nicio balastiera si nici nu sunt actionar la vreuna.
Dimpotriva firma unde lucram cumpara agregate de balastiera si cariera pentru a produce materiale finite pentru drumuri.
De altfel cata minte iti trebuie sa poti gandi ca o balastiera "cu probleme" se poate salva vanzand cate 0.5 sau 1 mc la 5 zile urora care vor sa-si puna ceva pietris intr-un ghiveci sau pe o alee.
Ofeream intradevar daca era cineva interesat cativa saci de diferite tipuri de agregate.
RETINE: ofeream, nu vindeam.
Lucrez de 25 de ani in domeniu, cunoscand aproape intreaga piata din zona Bucuresti si daca nu esti un pusti si ai o oarecare responsabilitate la locul de munca, chiar s-ar putea sa ne fi cunoscut vreodata.
Poate dormi mai linistit de azi inainte.


Pentru padrian:

Poti aseza pietrisul sau sortul de spartura marmura pe un strat de 10 cm de balast bine tasat daca nu circuli cu masina pe el.
In principiu, il poti pune pe orice alt strat suport rigid,exista si caroiaje din plastic sau cauciuc, dar atentie la grosime (un strat in grosime mica de pietris pus pe beton spre exemplu, va duce la alunecari si daca suprafata este in panta, apa va antrena la vale granulele de piatra).

Cu respect,
dolby
________
Vaporizer Wholesale
 

mg

Member
dolby a spus:
Pentru mg -
Ma abtin de la alte comentarii vis-a-vis de tonul tau tendentios.
dolby
In disperarea pe care o vad la tot pasul nu ma mira nimic . Faptul ca se pot vinde agregate pe post de piatra decor nu inseamna decit o mare smecherie , pretul crescind de sute de ori pe cantitate.. Vedeti pretul pietrei decorative care se gaseste la saci in magazinele de bricolaj .
Daca dvs oferiti si nu vindeti , ramine de vazut ...
Daca oferiti , foarte frumos , si eu am ajutat ( e adevarat pe alt forum ) moca (!) " colegi " cunoscuti virtual ....
Daca vindeti , foarte frumos ....
Am trecut de faza de " pusti " si de " barbat fatal " acum ma aflu in faza de " interesant , merita incercat " !!!!

Aleile din piatra sparta nu sint asa de practice , necesita o oarecare intretinere prin greblat Pe timp de iarna , zapada poate fi o mare belea daca vrem sa o indepartam ... In principiu ele pot fi facute in spatii mici , ca accente ... Daca exista timp si nervi tari se poate face si pe suprafete mari iar daca exista si bani , se pot face alei incalzite ....
Daca cineva doreste pot oferii informatiile pt a face o alee cu piatra sparta reusita .
 

mirceanicolae

New Member
Buna ziua,
Imi storc creierii pentru amenajarea unei cai de acces auto (1 masina de 2 ori/zi..).
Distanta de la casa la gard este de 3 metri.
Langa gard am camp drenaj--deci vreau sa las 1 metru neamenajat,,poate pun vita de vie sau arbusti.
Mai raman 2 metri pana in soclul casei..
Trebuie sa fac si trotuar, daaar langa fundatia casei este trasa teava de canalizare ce duce la fosa si..teava de gaze.
Nu vreau sa betonez pentru ca poate am probleme si trebuie umblat.
Deci, dupa ce am citit, ma gandesc sa pun piatra sparta 15cm si sa o tasez apoi criblura de cariera 12-25, 10cm.
Pentru trotuar de garda ma gandesc sa pun un strat de nisip si apoi pavele.
Va rog sa imi dati un sfat!
Multumesc.
 

loredana cornea

New Member
Buna seara,

Oare imi puteti recomanda ce piatra se foloseste la zidirea unei fantani? Tin neaparat sa fie din piatra de rau pentru a se incadra cu decorul mioritic din Ardeal. De asemenea imi este greu sa gasesc o balastiera prin apropiere. Fantana vreau s-o zidesc in localitatea Visuia din jud. Bistrita-Nasaud. Daca cineva cunoaste balastiere de piatra din zona va rog sa-mi spuneti.
Multumesc anticipat.
 
Sus