Philadelphus

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
banuiesc ca asta e varianta coronarius... puternic parfumata, noi ii spunem iasomie, are deja multi ani.


 

LadyBug

Well-Known Member
Asta-toamna am achizitionat si eu o iasomie dubla nu stiu acum specia exact, tb sa-i caut eticheta. Este foarte mica, are cateva crengute de 15 cm, erau nitel mai mari dar asta-iarna am crezut ca s-a uscat si le-am rupt, iar acum o saptamana am vazut uimita ca i-au dat mugurasi pe betele alea uscate care au ramas. Credeti ca va inflori anul acesta fiind asa de mica? Nu am plantat-o in plin soare, ci intr-un locusor mai umbrit. Oare ce ph ii trebuie?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Daca e philadephus nu e pretentioasa deloc. Probabil nu va inflori anul asta, doar poate daca e o varietate pitica.

LadyBug a spus:
Asta-toamna am achizitionat si eu o iasomie dubla nu stiu acum specia exact, tb sa-i caut eticheta. Este foarte mica, are cateva crengute de 15 cm, erau nitel mai mari dar asta-iarna am crezut ca s-a uscat si le-am rupt, iar acum o saptamana am vazut uimita ca i-au dat mugurasi pe betele alea uscate care au ramas. Credeti ca va inflori anul acesta fiind asa de mica? Nu am plantat-o in plin soare, ci intr-un locusor mai umbrit. Oare ce ph ii trebuie?
 

LadyBug

Well-Known Member
Eu nu am avut niciodata iasomie inflorita si speram sa infloreasca anul asta :(
Imi pare foarte rau ca i-am taiat ramurile, credeam ca a murit pt ca era uscata de-a binelea, poate daca nu le taiam inflorea.
Si nici nu stiam ca asta dubla nu miroase la fel ca cealalta, eu am gasit-o la un pret ridicol de mic, undeva la 4-5 lei daca nu ma insel. Impreuna cu ea am luat si o akebia quinata, cred ca trebuie sa o plantez si pe asta afara, acum e inca in ghiveciul original, dar nu mai apuc, am atatea de plantat...
 

adrianam

Well-Known Member
Pun si eu o poza din 2013 cu a mea- este coronarius- sau cel putin sub numele acesta a venit de la Eutopia.
Este frumoasa, n-am ce zice, dar nu are nici macar cea mai mica urma de parfum:

 

lelia

Well-Known Member
Lady ,nu te necaji ,chiar daca nu scutai ramurile tot nu inflorea ...eu am una de vreo 3 ani ,,e bine facuta ” tufa si tot nu a inflorit ,o astept anul asta ,cica ar fi dubla ,dar nu cred ....tot ce am cumparat (vreo 3 soiuri ) nu au parfum ,singura parfumata e soiul comun ,ce se gaseste aproape in toate gradinile.
 

adrianam

Well-Known Member
Da, deci nu sunt singura cu lamaita fara parfum! :roll:
Atunci trebuie sa cautam sa luam un pui de la una comuna sa avem si noi parfum in batatura! :)
 

popescu gp

Well-Known Member
S-a vorbit de akebia;eu o am este urcatoare,florile ca un ciorchine ,dar desi stiam ca are miros ,ori nu am descoperit eu ori cei de la Eutopia m-au inselat;florile sunt de un mov frumos,dar atat si a inflorit dupa cca 4-5 ani.
 

LadyBug

Well-Known Member
popescu gp a spus:
S-a vorbit de akebia;eu o am este urcatoare,florile ca un ciorchine ,dar desi stiam ca are miros ,ori nu am descoperit eu ori cei de la Eutopia m-au inselat;florile sunt de un mov frumos,dar atat si a inflorit dupa cca 4-5 ani.
Aoleo, dar de ce am eu ghinion, acum trebuie sa astept ani de zile dupa fiecare ca sa infloreasca?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
adrianam a spus:
Da, deci nu sunt singura cu lamaita fara parfum! :roll:
Atunci trebuie sa cautam sa luam un pui de la una comuna sa avem si noi parfum in batatura! :)
Nu draga, mai suntem multi cu iasomie neparfumata :rofl: Eu am luat una acum cativa ani de la Praktikedr, Philadelphus virginalis, habar n-aveam ca de fapt doar coronarius e parfumata :rofl: Iar acum 2 ani am luat una de la dianadia parca, Schneesturm, despre care toate site-urile zic ca-i parfumata dar a mea nu e...deci probabil e altceva.

Asa ca m-am saturat si in primavara asta m-am aruncat cu harletul in tufa de iasomie de la blocul parintilor mei, din aia simpla si parfumata :evil:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
LadyBug a spus:
Aoleo, dar de ce am eu ghinion, acum trebuie sa astept ani de zile dupa fiecare ca sa infloreasca?
:giggle: Pana la urma fiecare gradinar invata pe pielea lui ca gradinaritul e o chestie care cere rabdaaaareeeee. Si daca ati sti ce persoana fara rabdare sunt eu de felul meu :rofl:
 

LadyBug

Well-Known Member
Am vazut zilele astea in praktiker, in dedeman, cred ca era soiul comun, asa arata in poza.
 

LadyBug

Well-Known Member
nu, am vrut sa zic baumax, nu dedeman, prin dedeman trebuia sa ajung azi dar n-am mai reusit.

Au scurtat astia programul la Brico, ati vazut? Am ajuns la 20:30 si era inchis, mai demult era deschis pana la 21. Cred ca si in Brico au iasomie, dar nu mai tin minte exact. Insa am vazut azi in Baumax si duminica in Praktiker - si Praktiker e deschis duminica pana la 18, parca mai demult avea programul pana mai tarziu, nu-i asa?
 

adrianam

Well-Known Member
Neriya, dacă o vrei parfumata, mai bine încerci sa iei un pui sau sa prinzi butaș dintr-una clasica, astea de prin magazine de obicei sunt un soi care nu este parfumat.
Am luat mai multi teapa asta.
 
Sus