Phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Predomina cele inundate dar ici colo mai gasesti si cate una care incepe sa dea semne de deshidratare ca ai ei vanzatori nu le mai uda.
Asa ca numai pe extreme sunt vanzatorii astia ai nostri de orhidee.
Din pacate...
:(
 

CristianG

Well-Known Member
dana1705 a spus:
Nu pot sa fac poza, ca mi s-a stricat aparatul foto. :(

Asta e, am facut poza de cateva zile, dar acum parca sunt mai albe.
http://dany1705.sunphoto.ro/phalenopsis/12620267

A stat la florarie, ca e primita de curand, eu as zice ca e udata cam mult, dar nu stiu. Eu acum nu stiu ce sa i fac, ori e udata mult, ori nu e udata. E cam complicat. :(
Planta arata superb....Observ ca sunt usor verzi radacinile semn ca planta a fost udata de comercianti...Daca sunt toate radacinile albe in interiorul ghiveciului poti sa o uzi...Doar atunci! Cand sunt verzi inseamna ca are apa...Daca in acest moment sunt albe, uda planta.Oricum sunt destul de rezistente la seceta insa doar pentru cateva zile. :D :wink:
 

danya

Active Member
Da, erau usor verzi dar s-au facut albe.
Acum sunt toate albe in interior. Si daca sunt albe de la udatul in exces?
Nici nu stiu cum sa fac..
 

sarselia

Active Member
Moderator
Dana ce mai sigur e sa le uzi sa vezi ce se intampla.Daca s-au facut verzi dupa ce le-ai udat inseamna ca planta a avut nevoie de apa iar daca raman tot albe inseamna ca sunt putrezite desi din poza ta nu par a fi.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator

bebe Iris

Active Member
ce sa ma fac cu ea, ca nu sta, pica in nas...
ghiveciul e greu, nu-i problema, dar se indoaie tija florala... :eek:
inca asta n-am patit...
 

bebe Iris

Active Member
dyayzh a spus:
Ajuta tija florala cu un bat, ceva ..asa ca in florarii :wink:
poi are si am mai pus una, dar la fel de lunga, si restul florii atarna tot mai greu spre masa...sunt tare grele florile
am pus poza mai sus...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Bebe Iris nu iti mai fa atatea probleme pentru ea pentru ca in natura ele stau libere iar tijele o data formate sunt chiar elastice.Eu vazusem pe net la un moment dat la mai marii colectionari ca unii le au chiar asa libere si arata superb.
Am incercat si eu cu cateva si intr-adevar imi plac mai mult pentru ca le atarna superb florile.
Dar daca chiar vrei incerca sa sprijini tija de ceva -ex dulap, etc.
 
D

dyayzh

Guest
Sarselia, dar daca nu e phale curgatoare, tija nu se rupe :? are suficienta elasticitate?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Phalele de regula prin natura lor sunt curgatoare.In natura nu au de ce sa isi sprijine tijele si chiar dupa ce tija a ajuns la maturitate este elastica.Imi pare rau ca in seara asta nu am aparatul foto acasa ca sa revin cu exemple dar am 2 phale cu niste tije imense pe care numai cu niste bete de vreo 1 m poate as reusi sa le sustin asa ca am incercat sa le las libere.
Si functioneaza.
Chiar sunt elastice.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus