Phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

karmenutza

Member
Mi-a reinflorit prima mea orhidee, cumparata in ianuarie. Dar are doar o singura floricica si e mai deschisa la culoare decat cea originala. Era galbena cu stropi mov si acum e alba cu tente de galben si cu stropi mov. Camera foto e plecata cu fii-miu in vacanta. Daca mai rezista floarea pana se intoarce el, ii fac si o poza :)
 

CristianG

Well-Known Member
Phalenopsis alb

Iata ce frumos infloreste orhideea phalenopsis...A crescut o noua tija langa cea veche.. :D (In imagine Phalenopsis si Vande).
 

irinabv

Active Member
Moderator
Dupa ce trec florile ce se face cu tija? Se taie sau se lasa pe loc? Eu n-am orhidee dar am vazut una zilele trecute la Metro care mai avea doar o floricica in varf, si m-au cam mancat degetele (inca ma scarpin :rofl: ), dar am zis ca mai bine ma documentez inainte, sa nu iau teapa, desi era doar 11 lei. Mai face flori dupa ce trec alea?
 

CristianG

Well-Known Member
irinabv a spus:
Dupa ce trec florile ce se face cu tija? Se taie sau se lasa pe loc? Eu n-am orhidee dar am vazut una zilele trecute la Metro care mai avea doar o floricica in varf, si m-au cam mancat degetele (inca ma scarpin :rofl: ), dar am zis ca mai bine ma documentez inainte, sa nu iau teapa, desi era doar 11 lei. Mai face flori dupa ce trec alea?
Tija nu se taie definitiv...Unele orhidee au si mai multe noduri.Prin urmare poti sa tai de unde apare primul nod de sus.Sigur ca face....De exemplu orhideea pe care ai vazut-o in imagini nu a dat flori din vechea tija.In schimb a facut alta noua.... :)
 

CristianG

Well-Known Member
irinabv a spus:
Merci de raspuns. :D Poate incerc si eu... cine stie? :oops:
Incercare moarte nare... :) Trebuie sa incepi de undeva!Chiar daca cumva din greseala o omori nu-i nimic.Pana la urma omul invata din greseli. :)
 

karmenutza

Member
Eu am pastrat tija veche fara sa tai nimic din ea. Cand a crescut tija noua, cea veche s-a ingalbenit rapid si am taiat-o cu totul.
 

CristianG

Well-Known Member
karmenutza a spus:
Eu am pastrat tija veche fara sa tai nimic din ea. Cand a crescut tija noua, cea veche s-a ingalbenit rapid si am taiat-o cu totul.
Planta nu a facut decat sa-si reduca consumul de energie.Pur si simplu a renuntat sa mai hraneasca tija veche.Si-a canalizat intreaga energie spre tija noua.Oricum nu mai aveai ce sa faci cu ea.Este mai bine ca ai taiat-o.In ceea ce priveste phalenopsisul din imaginea postata mai sus, se observa ca planta nu a renuntat inca la tija veche...Interesant! :)
 

ena

Member
De cele mai multe ori la mine au inflorit pe aceeasi tija, pe care au ramificat-o. Una singura prefera sa faca tija noua. Asa a facut de cand am luat-o, adica aprox. 3,5 ani. Restul nu se complica... 8)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus