Phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

angela draganoiu

Active Member
s-ar putea sa se mai usuce citiva am patit-o si eu cu una cumparata in februarie si pina am adus-o acasa a luat-o frigul si mi-au cazut o multime de boboci, insa planta, muuult mai desteapta decit mine, a facut alti boboci si mi-a arata cit de frumoasa e. asa ca nu te ingrijora.
 

claudia_s

Member
Am patit si eu asa cu un phale primit de la mosu si acum are bobocei noi dar cel de care vorbeam e de doi ani la mine.
 

karmenutza

Member
Phale a mea a pierdut deja una din florile cu care am cumparat-o. Dar toti bobocii pe care ii avea au inflorit. Si mai e una ofilita, cred ca in curand va cadea si aia. Cad in ordinea in care au inflorit?
 

ghia_don

Active Member
Dupa cum va spuneam, am avut o mare dilema daca sa despart aceasta phale de puiul de linga ea, mai ales ca era cu tije noi in crestere, si cu una cu boboci care abia se deschideau. Am avut rabdare cu ea doar o saptamina, apoi m-am hotarit sa o desfac, mai ales ca nu-mi placea cum arata scoarta si chiar radacinile din interiorul vasului.
Am scos tot coletul , l-am scuturat bine de scoarta, am desfacut puiul care avea radacini destul de bine formate, am taiat destul de mult din radacina plantei mama(cam o treime), apoi le-am pudrat cu praf de carbune.
Le-am pus in vase separate, cu scoarta noua amestecata cu carbune( scoarta o tratez termic, adica ...o fierb)...si gata...am zis Dumnezeu cu mila :oops: ...Am stat cu emotii cam o saptamina, apoi nu mi-am mai facut griji :D
Acum arata asa :)
 

nimf3

Member
karmenutza a spus:
Phale a mea a pierdut deja una din florile cu care am cumparat-o. Dar toti bobocii pe care ii avea au inflorit. Si mai e una ofilita, cred ca in curand va cadea si aia. Cad in ordinea in care au inflorit?
Asa e,cad in ordinea in care au inflorit


Pt Ghia_don: Felicitari!!!
Sa iti traiasca !!
 

scd

Member
felicitari pentru reusita
am si eu o interbare: cam dupa cat timp infloreste din nou o phale?
 

angela draganoiu

Active Member
depinde de multe aspecte. prima mea phale a inflorit dupa 8 luni de asteptare dar asta pt ca nu ii pusesem ingrsamint. dupa ce le-am pus ingrasamint, intre timp s-au inmultit :) , au reinflorit dupa numai 3 luni. acum sint pline de flori in deiverse stadii.
dar ca veni vorba sa va intreb ceva. de ce se usuca tija abia iesita ? si de ce unele tije nu fac flori ? am in situtia asta 2 phale. stau toate in acelasi loc si au parete de acelasi tratament, mi mult la cea la care nu infloreste una din tije mai are una deja inflorita.
 

marean

Active Member
angela draganoiu a spus:
depinde de multe aspecte. prima mea phale a inflorit dupa 8 luni de asteptare dar asta pt ca nu ii pusesem ingrsamint. dupa ce le-am pus ingrasamint, intre timp s-au inmultit :) , au reinflorit dupa numai 3 luni. acum sint pline de flori in deiverse stadii.
dar ca veni vorba sa va intreb ceva. de ce se usuca tija abia iesita ? si de ce unele tije nu fac flori ? am in situtia asta 2 phale. stau toate in acelasi loc si au parete de acelasi tratament, mi mult la cea la care nu infloreste una din tije mai are una deja inflorita.
Angela,interesant ce spui tu ... poate fi de la umiditatea atmosferica scazuta sau de la regim hidric scazut .
Cand au tije,le trebuie apica si ingrasamant mai des,dar nici cu exagerari.
Mai ar fi si posibilitatea ca sta prea aproape de calorifer,ceea ce pe tija suculenta,cruda,abia formata o face sa se usuce( de aceea cea veche,maturizata si oarecum mai putin suculenta,neflexibila poate sustine florile ramificatiei sale ) .
Alta treaba ar putea fi de la lumina scazuta.Tijele au iesit in numar mare datorita tratamentului bun,cuingrasamant,insa din lipsa de lumina intensa (trebuie sa stea direct la geam in perioada asta),tijele se usuca,au nevoie de mai multa lumina pt dezvoltare .
Bafta multa !
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc Marean.
eu le ud cam la 5-6 zile prin scufundare iar ghivecele sint puse pe strat de pietricele umede aproape permanent. din cauza aerului uscat le pulverizez pe scoarta intre udari. nu sint in apropierea caloriferului insa aerul e uscat in camera. cred o cauza este lumina cam putina desi stau lfoarte aproape de fereastra.
cea careia i se usuca tija e un pic mai departisor de fereastra.
phale care are o a2a tija, iesita ulterior celei cu flori, si care nu infloreste sta chiar in geam. asta s-a mai comportat asa ciudat. am primit-o cu tija formata insa nu s-a mai dezvoltat si intr-un final s-a uscat, dupa un timp a facut alta tija si a inflorit. acum repeta figura desi mai are o tija cu flori.
 

IULIA

Active Member
aaaa, ba aplicarea de ingrasamint excesiv in timpul infloririi efective nu e benefica. dupa unii autori.
si treaba cu umiditatea nu e buna....
eu cred ca nu poate tzine ca si planta 2 tije. efectiv. :D
 

IULIA

Active Member
concentratia mare de azot, pe care unele ingrasaminte o au, poate dauna inflorescentei.eu personal pun ingramintul mult mai diluat cam 1/3 fata de normal in timpul infloririi efective.
 

angela draganoiu

Active Member
Iulia multumesc. ingrasamint le pun cam la 2 udari si foarte diluat adica fac concentratia indicata pe ambalaj insa in apa, le pun pe rand intr-un lighean pt ca n-am foarte multe, torn numai jumatate din amestecul obtinut in apa din lighean, deci e super diluat ingrasamintul cu toate astea s-a vazut o reactie buna pt ca au facut flori aproape imediat dupa ce am inceput sa pun ingrasamint.
banuiesc ca e vorba de lumina insuficienta la unele iar la altele ............. nu stiu ce poate fi. am sa va arat miine phle cu 2 tije una cu flori iar cealalata de ............. decor.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
ghia_don a spus:
Dupa cum va spuneam, am avut o mare dilema daca sa despart aceasta phale de puiul de linga ea, mai ales ca era cu tije noi in crestere, si cu una cu boboci care abia se deschideau. Am avut rabdare cu ea doar o saptamina, apoi m-am hotarit sa o desfac, mai ales ca nu-mi placea cum arata scoarta si chiar radacinile din interiorul vasului.
Am scos tot coletul , l-am scuturat bine de scoarta, am desfacut puiul care avea radacini destul de bine formate, am taiat destul de mult din radacina plantei mama(cam o treime), apoi le-am pudrat cu praf de carbune.
Le-am pus in vase separate, cu scoarta noua amestecata cu carbune( scoarta o tratez termic, adica ...o fierb)...si gata...am zis Dumnezeu cu mila :oops: ...Am stat cu emotii cam o saptamina, apoi nu mi-am mai facut griji :D
Acum arata asa :)
Felicitari Ghia_don pentru reusita! :clap:
As avea o intrebare, daca se poate: ai spus ca ai pus ambele plantute in vase cu scoarta noua. Le-ai udat inca din prima zi? Caci eu nu imi mai dau seama acum care orhidee am voie sa le ud dupa transpalntare in scoarta noua si care nu. Eu am avut acum cateva saptamani unele probleme cu o cambria pe care am despartit-o si am transplantat-o. Fetele m-au sfatuit sa nu o ud vreo 2-3 saptamani, pana nu se adapteaza radacinile la noul substrat. La Phale nu se aplica aceasta regula? :?

Iulia, tu cum spui ca e mai bine? Caci pana acum eu am ascultat de toate sfaturile tale, iar plantulelor le merge excelent! :D Doar ca la phalaenopsis nu am gasit informatii clare legate de udarea dupa transplantare.
 

ghia_don

Active Member
Caramell, aplica acelasi tratament si la phale...stie Iulia ce spune :D ... nici eu n-am udat vreo doua saptamini, pentru ca scoarta era un pic umeda si am mai pulverizat-o din cind in cind.

Referitor la perioada dintre infloriri, prima mea phale a fost inflorita din aprilie pina la sfirsitul lui iulie si de la inceputul lui ianuarie e iar inflorita...si are doua tije nu numai una :) ..
Ce-mi place la phale ca floarea tine foooaaarte muult si nu sint deloc mofturoase :D ...
 

angela draganoiu

Active Member
iata pozele cu phale despre care vorbeam ieri :
- phale galbena cu 2 tije
http://i59.photobucket.com/albums/g317/ ... G_2777.jpg
http://i59.photobucket.com/albums/g317/ ... G_2773.jpg
http://i59.photobucket.com/albums/g317/ ... G_2772.jpg
- asta am cumparat-o fara flori si acum tija nu se mai dezvolta, uite :
http://i59.photobucket.com/albums/g317/ ... G_2776.jpg
http://i59.photobucket.com/albums/g317/ ... G_2774.jpg
si pt ca vorbeam de distanta pina la fereastra iata unde le tin pe majoritatea, mai am unele la fiica-me pe pervazul geamului.
http://i59.photobucket.com/albums/g317/ ... G_2778.jpg
distanta pina la calorifer e cam de 3 m, sint fata in fata.
 

IULIA

Active Member
da, am inteles care e buba. nu au lumina. daca te uiti la ultima poza, vezi clar tendinta tuturor orhidicilor de a migra spre geam, atit la flori cit si la planta in sine.
majoritatea trebuie transplantate...si gasit un loc cu lumina.jaluzelele orizontale, chiar si deschise nu asigura necesarul de lumina.
am mai precizat undeva, parca la rafturi, poate noua ni se pare ca au, dau nu e asa.lumina ii e necesara plantei peste tot, nu numai pe tije sau pe 1 frunza din 10. e vorba si de intensitatea luminii aici si modalitatea cu care aceasta interactioneaza cu planta.
ar mai fi o rezolvare- montarea unui tub neon deasupra lor. care sa mearga cam 14 ore pe zi.. dar fix deasupra si nu in parti.
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc Iulia. inseamna ca asta e cauza ca florile nu tin decit o luna max. doua. din nefericire n-am alt loc unde sa le pun. o sa incerc cu neon desi nu am cum sa-l montez. cu siguranta va trebui sa le mut.
 

IULIA

Active Member
Angela, 2 gauri date cu o autofiletanta in tavan, o lampa de neon dubla de 20 Watti, 2 neoane, prelungire curent electric pina acolo, cu traseu acoperit, un fir sa atirne din tavan pina unde e usor sa aprinzi, si gata...ai sursa de lumina. :)
da, asta e motivul.
 

Sash

Active Member
Iarna e o problema cu lumina...si ale mele parca vor sa se lipeasca de geam si de ceva timp n-a mai dat nici una tije noi. Ma bucur insa sa vad frunzulite noi, inclusiv la una care mi-a dat emotii. Dupa ce am adus-o acasa am observat ca mijlocul, noul mugur de frunza era uscat - din fericire pana la urma a reusit sa dea o noua frunza, pe partea cealalta - adica trebuia sa dea frunza spre dreapta, mugurul era uscat, asa ca a dat o noua frunza spre stanga.
 

karmenutza

Member
Va mai amintiti de phale a mea pe care mi-a dat-o prietana mea? Asta:
Tija aceea din mijloc a taiat-o ea dar nu e deasupra celui de-al trei-lea nod. E uscata. Pot sa o tai de tot? Pentru ca am impresia ca intr-o parte vrea sa apara o frunza noua :D . Desi i s-au mai ingalbenit vreo doua de atunci si au cazut. E normal sa le cada frunzele?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus