Phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

IULIA

Active Member
si eu personal.
eu am lasat keiki pina au facut cite 3 radacini si macar una avea 10 cm lungime. daca m-am repetat, scuze. :D
 

angela draganoiu

Active Member
nu Iulia nu te repeti si le zici bine. vorba cantecului ia mai zi-i ia mai zi-i ......... uite asa mai bagam si noi, istilalti, cite ceva la cap.
 

IULIA

Active Member
ah, am uitat. cind tai, tai si cu o buc din tija, stinga - dreapta.
adica nu o scoti de pe tija, ci tai din tija, mai jos de locul in care s-a format keiki, cam cu 4-5 cm. iar m-am repetat, dar daca imi da voie Angela, eu continui. :D
 

isabella

Active Member
la orhideea mea, phale, au inceput sa ii iasa radacinile pe sub. Trebuie sa ii schimb ghiveciul acum sau sa astept pna in primavara?
 

Vioras

Member
Buna ziua.Va scriu in speranta ca ma puteti ajuta,sunt foarte ingrijorata.Am primit o Phalaenopsis cadou de la cineva la care tin foarte mult,si am ajuns sa ma atasez de ea ca de un catelus.Am primit-o in aprilie,arata bine,i-am schimbat ghiveciul,pamant special,toate bune si frumoase,sa nu mai spun ca avea si 7 frunze frumos dezvoltate.De ceva vreme i-a aparut si o tija,se pregateste sa faca flori,dar a inceput sa piarda din frunze,pe cele de la baza,3 au murit deja,s-au ingalbenit si ...scofalcit.Celelalte frunze arata bine,dar imi este frica sa nu moara una cate una.Ma puteti ajuta?
Multumesc.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Intr-o anumita masura e normal ca dupa o vreme frunzele de la baza sa se ingalbeneasca si sa moara. Insa 3 la scurt timp inseamna totusi ca ceva nu le-a placut. Sa fie vreo dereglare de udare? Vreo scadere brusca de temperatura? Cum anume se scofalcesc? Poti sa le faci o poza?
 

angela draganoiu

Active Member
o fi din cauza pamintului special care retine prea multa apa. lui phalenopsis ii trebuie mai mult scoarta pt ca e o planta epifita si, in locurile de bastina, nu are prea mult pamint la radacini ci mai mult scoarta copacului pe care "locuieste"
 

IULIA

Active Member
mie mise usuca frunzele bazale daca e f cald. in special cele lacare radiaza caloriferul de sub pervaz. si da, mai ales in perioada in care au tije.
frunza se scorojeste, se stringe si se desprinde singura de tulpina.
daca insa apare ingalbenirea mai sus, si nu la bazale e o probl. :D
 

IULIA

Active Member
cind e apa multa si substratul e mai retentiv decit ar trebui, frunzele se inmoaie, se zbircesc si se desprind de tulpina, dar fara a se ingalbeni.
asa e la mine, repet. :D
 

Vioras

Member
pamant nu are cum sa fie cred eu,fiindca i-a mers foarte bine pana acum in el :) .
radacinile sunt toate verzi,sanatoase.
nici poza nu va pot arata ca nu imi gasesc cablul usb :(
a fost atinsa inca o frunza.
intr-adevar sta pe o masa din vecinatatea caloriferului,dar am plasat ghiveciul la o distanta apreciabila fata de calorifer.
sa va spun cum se intampla:
se ingalbenesc incepand cu legatura dintre ea si tulpina,si apoi progreseaza.
parca ar fi ca o boala.
sa fie o ciuperca?
 

IULIA

Active Member
nu. e de caldura si umiditate f scazuta
pat de bile, eliminarea frunzelor atinse, stropit pe bile zilnic, si pe scoarta exterioara, mentinuta udarea de pina acum...mai vedem. :wink:
 

isabella

Active Member
Pot sa schimb pamantul la phale in perioada asta sau sa astept pana la primavara? I-au iesit radacinile pe sub...
 

marean

Active Member
isabella a spus:
Pot sa schimb pamantul la phale in perioada asta sau sa astept pana la primavara? I-au iesit radacinile pe sub...
De cand timo o ai ?
Pune niste poze cu tot ghiveciul,toata planta si radacinile vizibile,ca sa putem vedea daca e necesara o mutare.Nu prea as crede,phalae cresc dezordonat si le place inghesuiala,se muta la cam 2-3 ani,de obicei schimbandu-se numai substratul,nu si ghiveciul ;-)
 

isabella

Active Member
Multumes marean, o am din iulie 2008 , problema este ca nu are stabilitate din cauza frunzelor destul de grele, crescute intr-o parte si se tot rastoarna , astfel pierzand jumatate din scoarta din ghiveci. Are doua tije sanatoase ramase de la florile ulterioare dar nici urma de boboci :D Radacinile arata bine , sunt verzi dar au iesit pe gaurile de scurgere
Daca nu e suficienta informatia, revin cu poza :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus