Phalaenopsis part 4

liliput

Member
Sfatul meu este sa stropesti cu grija cu un pulverizator suprafata solului, fara sa uzi frunzele sau baza plantei, la fiecare 2 zile. Uda substratul doar cand s-a uscat pana jos. Eu nu as pune burete sau lavete, pentru ca cred ca s-ar murdari si poate chiar ar mucegai.
Exact. Sau, după cum spune Roxanna, poți să nu mai adaugi nimic doar sa uzi substratul după ce s-a uscat.
Am inteles si asa voi face.Va multumesc foarte mult.
 

Roxanna

Active Member
Am inteles si asa voi face.Va
Am să explic de ce trebuie ca vasul să fie raportat la masa radiculară. Mie îmi place să argumentez tot ce scriu.
Dacă vasul este mare, este logic că umezeala va fi mare. Fiind rădăcini puține, cine va absorbi acea umezeală?
Nu vreau să intru în polemică cu Roxana, dar este cât se poate de clar că o plantă nu are NICIO ȘANSĂ să rămână cu rădăcinile neputrezite, în cazul acesta.
Din păcate, velamenul care acoperă rădăcinile este foarte sensibil la umezeala în exces și dacă umezeala persistă, rădăcinile intră în putrefacție. Colembolele sunt cele care ne anunță când umezeala este în exces. Mulți tratează cu insecticid, crezând că sunt dăunători. În realitate, acele colembole dispar odată cu umezeala.
Evident, fiecare are metoda lui. :-)
Nici eu nu vreau sa intru in polemici. Am spus doar ce a dat rezultate in cazul meu. Nu incerc sa afirm ca experienta altora nu e valida.
 

liliput

Member
Iarasi am o intrebare : pana la ce temperatura pot lasa orhideele in balcon toamna? Balcon inchis,clar. Multumesc.
 

Roxanna

Active Member
Iarasi am o intrebare : pana la ce temperatura pot lasa orhideele in balcon toamna? Balcon inchis,clar. Multumesc.
Până la 10 grade celsius daca nu au boboci sau flori și până la 15 grade daca au boboci. Altfel riști să piardă bobocii sau sa se ofileasca prematur florile.
 

liliput

Member
Am revenit si cumva cer iertare ca v-am ametit cu-atatea intrebari.Care poate fi un alt motiv ptr ingalbenirea si caderea bobocilor de orhidee,inafara de aerul rece (aerisitul camerei,curentii de la fereastra) ?
Si 2 : frunzele uneia dintre orhidee sant lasate,pleostite,dar foarte sanatoase (sant tari).Beneficiaza de acelasi tratament ca si celelalte,ba chiar are si 2 tije florale.Ce duce la asa ceva?
Multumesc.
 

victor

Active Member
Bună seara! Sunt mai multe cauze care duc la căderea bobocilor florali: lipsa luminii, udarea cu apă rece, deficit de calciu, amplasarea lângă o sursă de căldură.
Frunzele sunt lăsate pentru că sunt probleme la masa radiculară.
 

liliput

Member
Bună seara! Sunt mai multe cauze care duc la căderea bobocilor florali: lipsa luminii, udarea cu apă rece, deficit de calciu, amplasarea lângă o sursă de căldură.
Frunzele sunt lăsate pentru că sunt probleme la masa radiculară.
Multumesc pentru ajutor.
Da,lumina a fost putina in perioada in care a pierdut bobocii (s-au ingalbenit si au cazut) ; cat despre lipsa de calciu...asa o fi,tre' sa ii cumpar ceva suplimente atunci.
Frunzele sant mari,dar radacinile n-as zice ca sant prea multe.O sa-i fac poza.Ar trebui s-o mut intr-un ghiveci mai mare?
 

victor

Active Member
Bună seara! Vasul se alege în raport cu masa radiculară, nu cu masa foliară. Vă trebuie un vas mai mic, nu mai mare. Pentru a fi stabil, îl puneți într-o mască de ceramică.
 

liliput

Member
Bună seara! Vasul se alege în raport cu masa radiculară, nu cu masa foliară. Vă trebuie un vas mai mic, nu mai mare. Pentru a fi stabil, îl puneți într-o mască de ceramică.
Buna ziua! Asa o am,in vas mic si asa o las deci.Frunzele sant lasate,dar sanatoase.Multumesc ff mult.
 

Alexxxia

Member
Ale mele Phale ,cele care au inflorit acum iarna, in majoritate au florile mai mici decat in mod obisnuit si dureaza mult mai putin...sa fie oare de la temperatura ceva mai scazuta?
Cred ca de la temperatura ridicata. Cu cat este mai cald si mai uscat cu atat dureaza mai putin florile si parca sunt mai putine ca nr
 
Ultima editare:

Alexxxia

Member
am venit sa va intreb ce propolis se poate folosi ca fungicid. am citit ca exista unele preparate pt plante care dau rezultate bune si cum am niste plante care sunt cu radacinile putrezite de la cumparare as dori sa incerc pe cel glicolic. o fi rau?
 

Miki1970

New Member
pastaia de orhidee.jpg frunza ingalbenita.jpg salutare tuturor,am si eu 2 probleme cu orhideele mele,prima cu pastaia care a stst verde mai bine de o luna si acum a inceput sa se ingalbeneasca si a doua cu keiki la care i s-a ingalbenit o frunza,ma poate ajuta cineva cu un sfat?multumesc
 

CristianG

Well-Known Member
Vezi atașament 7662 Vezi atașament 7663 salutare tuturor,am si eu 2 probleme cu orhideele mele,prima cu pastaia care a stst verde mai bine de o luna si acum a inceput sa se ingalbeneasca si a doua cu keiki la care i s-a ingalbenit o frunza,ma poate ajuta cineva cu un sfat?multumesc
Chiar dacă phalaenopsis face semințe (păstăi), este dificil să plantezi astfel de semințe și apoi să te gândești că poate vor crește mari...Keiki cu frunză galbenă? Se mai întâmplă....Puiul nu suferă de probleme deosebite așa că o să crească în continuare mare și frumos până o să facă flori...:D:-D
 

Alina30

New Member
FF7385C4-675F-4687-A5AC-7763A7ACAF70.jpeg C99C2AD6-1342-4E0E-B1FF-1742090A812A.jpeg C5A3EC67-F4F0-4BE1-8163-9193AC84407C.jpeg 9949C398-513A-4D4B-A476-7AAFDDDC5613.jpeg Buna ziua!
Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi in privinta orhideei? A ramas fara radacini si e inflorita si mai are boboci. Daca ii aplic un stimulator pt crestere radacini Sprintene e bun? Ii cresc radacini daca nu ii tai tijele florale?
Multumesc!
 
Sus