Phalaenopsis part 4

Roxanna

Active Member
Multumesc.Muschi nu am,dar ii adaug perlit.Frunzele sant moi,pleostite;le scurtez un pic pentru a ajuta planta sa faca radacini sau le las in pace?
Nu taia frunzele! Poti sa tai radacinile putrede, adica cele care sunt moi si maronii. Radacinile care sunt ferme la atingere sunt vii si nu trebuie taiate, indiferent de culoare.
Planteaza orhideea cu toate frunzele deasupra substratului. Daca nu are suficiente radacini care sa o tina fixa in ghiveci, leaga-i trunchiul de batul care a sustinut floarea. E important sa fie fixa ca varfurile radacinilor noi care apar sa nu se rupa.
Pune planta la lumina, ideal soare dimineata, daca primeste soare dupa-amiaza, protejeaz-o cu o perdea subtire, si cat mai departe de calorifer. Temperatura optima intre 18-22 de grade.
In rest, apa cand se usuca solul, dar numai pe substrat, nu si pe frunze, si multaaaa rabdare.
 
Ultima editare:

mya marya

New Member
Buna seara ! Imi spuneti si mie va rog , una dintre orhideele mele are o tija florala mare cu boboci pe punctul de a se deschide si inca o tija mica de 2-3 cm care stagneaza , nu mai creste de mult timp , care sa fie cauza ? Mulumesc ☺
 

liliput

Member
Nu taia frunzele! Poti sa tai radacinile putrede, adica cele care sunt moi si maronii. Radacinile care sunt ferme la atingere sunt vii si nu trebuie taiate, indiferent de culoare.
Planteaza orhideea cu toate frunzele deasupra substratului. Daca nu are suficiente radacini care sa o tina fixa in ghiveci, leaga-i trunchiul de batul care a sustinut floarea. E important sa fie fixa ca varfurile radacinilor noi care apar sa nu se rupa.
Pune planta la lumina, ideal soare dimineata, daca primeste soare dupa-amiaza, protejeaz-o cu o perdea subtire, si cat mai departe de calorifer. Temperatura optima intre 18-22 de grade.
In rest, apa cand se usuca solul, dar numai pe substrat, nu si pe frunze, si multaaaa rabdare.
Multumesc tare mult.Intr-un videoclip pe Youtube zice ca poate dura si un an pana face radacini.Asa e?
 

Roxanna

Active Member
Multumesc tare mult.Intr-un videoclip pe Youtube zice ca poate dura si un an pana face radacini.Asa e?
Din experienta mea, varfurile radacinutelor noi apar destul de repede, in mai putin de o luna. Insa dureaza destul de mult ca planta sa-si revina suficient pentru a inflori, uneori un an sau chiar mai mult. Si mai sunt si cazurile nefericite cand planta nu mai are putere sa produca radacini noi si se stinge incet-incet.
 

Roxanna

Active Member
Buna seara ! Imi spuneti si mie va rog , una dintre orhideele mele are o tija florala mare cu boboci pe punctul de a se deschide si inca o tija mica de 2-3 cm care stagneaza , nu mai creste de mult timp , care sa fie cauza ? Mulumesc ☺
Probabil s-a produs o schimbare de mediu in momentul in care s-a oprit tija aceea din evolutie, fie i-ai schimbat pozitia, fie clima s-a racit sau incalzit brusc, fie n-a mai avut suficienta lumina. Uneori tija isi reia cresterea cand planta simte ca conditiile i-au redevenit favorabile. Alteori tija nu mai creste, ceea ce nu inseamna ca planta nu va mai produce alte tije la momentul potrivit.
 

liliput

Member
Din experienta mea, varfurile radacinutelor noi apar destul de repede, in mai putin de o luna. Insa dureaza destul de mult ca planta sa-si revina suficient pentru a inflori, uneori un an sau chiar mai mult. Si mai sunt si cazurile nefericite cand planta nu mai are putere sa produca radacini noi si se stinge incet-incet.
Multumesc mult pentru ajutor.Ma inarmez cu rabdare,ca altceva n-am de facut.
 

CristianG

Well-Known Member
Si eu sunt de aceeasi parere cu Gradinar 1. Puii pot fi separati, dar nu ii pune in apa, mai ales ca e iarna. Pune-i in scoarta mai fina, amestecata cu perlit si cu putin spagnum moss, daca ai. Daca nu, merge si in scoarta, dar alege bucatele mai mici si plantele vor trebui udate mai des.
Sa va arat si eu cateva dintre pahalele mele.
Vezi atașament 5668 Vezi atașament 5669 Vezi atașament 5670 Vezi atașament 5671 Vezi atașament 5672 Vezi atașament 5673 Vezi atașament 5667
Foarte frumoase! Ce fain le-ai suspendat...:)
 

Roxanna

Active Member
Multumesc! Le prefer asa decat cu tijele drept in sus legate de betele acelea. Mi se pare ca au un aspect mai natural. Mastile sunt de la IKEA si le-am fixat cu guta de balustrada.
 

Roxanna

Active Member
A inflorit una dintre orhideele Phalaenopsis pe care le iubesc cel mai mult, nu doar pentru ca este draguta, ci si pentru ca este printre foarte putinele parfumate pe care le am.
Iertati frunzele... am doi copii mici si in casa noastra se produc frecvente accidente.IMG_0773.JPGIMG_0772.JPG
 

CristianG

Well-Known Member
A inflorit una dintre orhideele Phalaenopsis pe care le iubesc cel mai mult, nu doar pentru ca este draguta, ci si pentru ca este printre foarte putinele parfumate pe care le am.
Iertati frunzele... am doi copii mici si in casa noastra se produc frecvente accidente.Vezi atașament 5857Vezi atașament 5858
Foarte frumoasă! Să îți trăiască și să te bucuri de ea mulți ani de acum înainte....:dans::-)
 

Calin

New Member
Buna! As dori si eu niste sfaturi de la voi. Azi am adus o orhidee phalaenopsis de la bunica mea care nu prea le are cu orhideele... Ea a aratat foarte rau (o sa vedeti in poze). Am adus-o acasa si am curatat-o de tijele uscate si de radacinile putrede, apoi i-am pus scoarta pt. Orhidee.
1. Vreau sa stiu daca am procedat bine .
2. Am vazut ca la subsuoara unei frunze ii creste ceva. Oare e tija?
3. Ce sfaturi imi mai dati?
 

Atașamente

Ultima editare:

Roxanna

Active Member
Buna! As dori si eu niste sfaturi de la voi. Azi am adus o orhidee phalaenopsis de la bunica mea care nu prea le are cu orhideele... Ea a aratat foarte rau (o sa vedeti in poze). Am adus-o acasa si am curatat-o de tijele uscate si de radacinile putrede, apoi i-am pus scoarta pt. Orhidee.
1. Vreau sa stiu daca am procedat bine .
2. Am vazut ca la subsuoara unei frunze ii creste ceva. Oare e tija?
3. Ce sfaturi imi mai dati?
De fapt, nu arata prea rau. Are varf de crestere si cateva radacini sanatoase. Asta e tot ce conteaza. O sa creasca alte frunze in timp.
Este plantata corect si tot ce-ti mai ramane e sa o uzi cand vezi ca s-a uscat scoarta. Avand in vedere ca radacinile sunt scurte, nu astepta sa se usuce mediul de tot, uda cand mai e umiditate in partea de jos a ghiveciului. Eu asa am procedat cu cele pe care le-am salvat si a dat rezultate.
Cat despre mugurasul ala, pare sa fie intr-adevar o tija. Totusi, nu e sigur ca o sa creasca. Uneori orhideele renunta la tijele in formare cand le schimbi mediul. Dar nu te descuraja, o sa te rasplateasca sigur cu multe floricele cand o sa fie sanatoasa.
Succes!
 

Calin

New Member
De fapt, nu arata prea rau. Are varf de crestere si cateva radacini sanatoase. Asta e tot ce conteaza. O sa creasca alte frunze in timp.
Este plantata corect si tot ce-ti mai ramane e sa o uzi cand vezi ca s-a uscat scoarta. Avand in vedere ca radacinile sunt scurte, nu astepta sa se usuce mediul de tot, uda cand mai e umiditate in partea de jos a ghiveciului. Eu asa am procedat cu cele pe care le-am salvat si a dat rezultate.
Cat despre mugurasul ala, pare sa fie intr-adevar o tija. Totusi, nu e sigur ca o sa creasca. Uneori orhideele renunta la tijele in formare cand le schimbi mediul. Dar nu te descuraja, o sa te rasplateasca sigur cu multe floricele cand o sa fie sanatoasa.
Succes!
Multumsc Roxanna pt. sfaturi!
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Am primit un phalenopsis mini intr-un aranjament. L-am scos si l-am pus intr-un borcan de iaurt sa il stabilizez si pentru a avea acces rădăcinile la lumina.

Sa il schimb in ghiveci mare sau ramane la fel de mica? Orhidee asa mici nu am mai îngrijit pana acum.
 

Atașamente

Roxanna

Active Member
Cum arata radacinile? Daca sunt ok , asteapta sa se treaca florile si sa inceapa sa creasca radacini noi ca sa faci schimbarea. Poti sa o pui intr-un ghiveci putin mai mare, fara sa exagerezi. Am constatat ca dimensiunea ghiveciului depinde de 3 lucruri:
1. Radacinile plantei - e nevoie de un ghiveci care sa incapa toate radacinile existente si sa lase putin spatiu pentru dezvoltarea ulterioara.
2. Dimensiunea plantei - daca e o planta mare are nevoie de un ghiveci mai mare atat ca sa arate echilibrat, cat si pentru ca va produce multe radacini si va trebui mutata din nou daca e intr-un ghiveci prea mic. In cazul tau, tinand cont de dimensiunea plantei, eu as folosi un ghiveci de 8 cm pentru inceput.
3. Cat de des intentionezi sa o uzi. Daca esti un gradinar grijuliu si verifici des plantele daca mai au umiditate, udandu-le la timp, foloseste exact marimea care trebuie. Daca, dimpotriva, plantelor tale li se pare ca traiesc in desert, alege un ghiveci un pic mai mare, mai ales daca o sa folosesti doar scoarta, care se usuca foarte repede. Cu cat ghiveciul e mai mare, cu atat va retine mai multa umiditate.
Succes!
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Cam la saptamana le ud. Nu am multe orhidee, asta e nr.4. Nu a murit niciuna pana acum, chiar au înflorit inca o data de anul trecut.
In ceea ce o privește pe ea, am extras-o din aranjamentul din spate (in foto, cu iedera si Fitonnia) si scoarța nu prea are in păhărel, dar are substrat din ala poros, usor. O las asa pana trec florile si o schimb?
 

Atașamente

CristianG

Well-Known Member
Cam la saptamana le ud. Nu am multe orhidee, asta e nr.4. Nu a murit niciuna pana acum, chiar au înflorit inca o data de anul trecut.
In ceea ce o privește pe ea, am extras-o din aranjamentul din spate (in foto, cu iedera si Fitonnia) si scoarța nu prea are in păhărel, dar are substrat din ala poros, usor. O las asa pana trec florile si o schimb?
Da, lasă orhideea așa....:)
 

CristianG

Well-Known Member
Orhideea phalaenopsis, are doi pui care au crescut pe vechile tije florale. Unul dintre pui și-a deschis prima floare. Și celãlalt pui are o tijã floralã. Planta mamã are și ea o tijã cu flori....;-):inlove::inlove:
 

Atașamente

Sus