Phalaenopsis part 4

Adri

Active Member
Am șters aproape tot din tel și an încercat una câte una....dar nu mă lasă! Dar nici eu nu mă las:wink:...încerc până reușesc!
Trebuie neapărat să vedeți cum arată, fără poze nu mă puteți ajuta!
 

victor

Active Member
SAM_2638.JPG Această phală este foarte hărnicuță.
A fost înflorită toată vara, acum are în dezvoltare 2 noi tije, o ramificație, o nouă frunză, noi rădăcini și un pui bazal.
O să postez poze cu ea când mai cresc puțin tijele, acum sunt micuțe.
 

Adri

Active Member
Mai mare dragul să ai grijă de orchideei când vezi ce flori frumoase au!
Să crească sănătoasă în continuare și să tebucure cu flori frumoase. ....cât despre keiki....ce să mai zic? !!! Îmi doresc tare mult să facă pui dar nimic!
 

victor

Active Member
Bună dimineața! Sunt nouă pe forum,sunt din Timișoara și stau în Belgia. Vă urmăresc de ceva vreme și acum m-am înregistrat și eu!
Am nevoie de niște păreri de la voi.
Am 11 phale și le-am primit înflorite. ...după ce au trecut florile,au stagnat...adica mai ieseau frunzulițe noi și cam atât!
Acum m-am mutat la casă unde sunt încăperile foarte luminoase și le ud cu apă de ploaie și am cumpărat și fertilizant lichid.....5dintre phale le-am pizitionat pe un pervaz unde au lumină fără soare deloc și 4 dintre
ele au făcut tije. Celelalte 6 le-am pus pe un pervaz unde bate soarele puțin și este lumina mai multă, cred că prea multă,fiindcă au făcut niște pete gălbui și frunzele su început să îngălbenească.
Vreau să pun niște poze dar nu stiu cum,mă poate ajuta cineva? Multumesc
Acele phale care au pete galbene, nu sunt de la soare, aștept pozele să mă pot pronunța mai exact.
Eu cred că este vorba fito-toxicitate, sau din cauza acelor bețigașe.
Vă rog să nu mai folosiți acele bețișoare, sunt valabile la un substrat mai compact, pentru plante terestre sau semiterestre.
Îngrășământul lichid, special pentru orhidee sau suplimente nutritive lichide, acestea sunt recomandate pentru orhidee epifite, în cazul tău, phalaenopsis.
Sunt recomandate pentru udare, dar și pentru tratamente foliare. Pentru udare aș recomanda să se folosească soluția de nutrient numai după ce s-a udat în prealabil cu apă.
 

victor

Active Member
Buna dimineata, sunt noua aici si am si eu o intrebare,am primit o orhidee albastra,dupa ce i-au căzut florile, am observat ca fiecare tijă era înţepată, i-am tăiat tijele, si acum nimic a ramas asa si vad ca incep frunzele sa se ingalbeneasca
Bună, Roxana!
Acele înțepături de la tije sunt făcute cu acul de seringă pentru injectarea cernelii.
Acea cerneală face ca florile să fie albastre, phalele nu fac flori albastre, doar artificial.
Nu știu de ce sunt frunzele galbene, aș dori mai multe detalii, o poză ar face mai multă lumină și am putea să-ți dăm un răspuns mai exact.
 

victor

Active Member
Sper să reușești, poate te ajută cineva mai competent, eu nu pot să te ajut cu această problemă.
Îmi pare rău!:)
 

Adri

Active Member
Mulțumesc Victor pt răspuns.
Poze nu pot să pun sub nici o formă. ..am făcut și un album pe sunphoto și nici acolo nu îmi da voie să le descărc:((
Cum reușesc să găsesc problema,o să pun și pozele. Eu tot problrma asta o bănuiam...pt că după ce am pus acele bețigașe,rădăcinile au început să se usuce îngrozitor. ..apoi după câteva luni când m-am mutat la casă si am început cu apă de ploaie,au început frunzulițe noi,radacini și frunze....și am început să le pun fertilizant lichid.
Deja la a doua udare am observat că au încep să se îngălbenească și am bănuit că sunt intoxicate cu fertilizant
Cele 6 care le-am avut pe pervazul unde bătea soarele,le-am mutat de două zile și am observat că și asta a fost cauza îngălbenirii......deja și-au ridicat frunzele și s-au întărit.
O să le las vreo două săptămâni fără apă fiindcă am văzut că substratul este foarte umed.
 

serban roxana

New Member
Bună, Roxana!
Acele înțepături de la tije sunt făcute cu acul de seringă pentru injectarea cernelii.
Acea cerneală face ca florile să fie albastre, phalele nu fac flori albastre, doar artificial.
Nu știu de ce sunt frunzele galbene, aș dori mai multe detalii, o poză ar face mai multă lumină și am putea să-ți dăm un răspuns mai exact.
Bună, Roxana!
Acele înțepături de la tije sunt făcute cu acul de seringă pentru injectarea cernelii.
Acea cerneală face ca florile să fie albastre, phalele nu fac flori albastre, doar artificial.
Nu știu de ce sunt frunzele galbene, aș dori mai multe detalii, o poză ar face mai multă lumină și am putea să-ți dăm un răspuns mai exact.
Nu merge sa pun poza
 

serban roxana

New Member
In sfarsit.... a mers
Ea este frumoasa mea orhidee, nu stiu de ce sa îngălbenit o frunza? Iam tăiat tijele deoarece erau gaurite....am inteles ca a fost injectata cu cerneala pt a fii albastra:(1446487291502.jpg
 

Adri

Active Member
In sfarsit.... a mers
Ea este frumoasa mea orhidee, nu stiu de ce sa îngălbenit o frunza? Iam tăiat tijele deoarece erau gaurite....am inteles ca a fost injectata cu cerneala pt a fii albastra:(Vezi atașament 407
Roxana,tu ai reușit...ma bucur!
Eu am o phale exact ca a ta,tot injectata albastră a fost și era să moară. ...dar am salvat-o!
Am primit-o in 2012 și de abia acum si-a revenit...a luptat sărăcuța din răsputeri :) Acum mă uit în fiecare dimineață să văd dacă nu cumva face și vreo tijă:)....aștept și iar aștept!
Despre a ta,nu știu ce să zic...nu sunt în măsură să dau sfaturi...las pe cine se pricepe.
Să ai noroc de ea și să te fericeasca cu flori frumoase:magnolia:
 

serban roxana

New Member
Roxana,tu ai reușit...ma bucur!
Eu am o phale exact ca a ta,tot injectata albastră a fost și era să moară. ...dar am salvat-o!
Am primit-o in 2012 și de abia acum si-a revenit...a luptat sărăcuța din răsputeri :) Acum mă uit în fiecare dimineață să văd dacă nu cumva face și vreo tijă:)....aștept și iar aștept!
Despre a ta,nu știu ce să zic...nu sunt în măsură să dau sfaturi...las pe cine se pricepe.
Să ai noroc de ea și să te fericeasca cu flori frumoase:magnolia:
Mersi mult
 

victor

Active Member
Bună, Roxana!:openrose:
Mă bucur că ai reușit!Acum este altceva, văd planta și este de înțeles de ce s-a îngălbenit frunza.
Nu se văd rădăcini în vas, deci, ai mare deficit la masa radiculară.
Trebuie să faci un tratament intensiv pentru refacerea masei radiculare cu soluție de Atonik.
Tratamentul se face numai foliar, dar fiind ziua scurtă, se face doar la 3 zile și numai dacă planta mai vegetează.
Verifică dacă mai sunt rădăcini valide și alege un vas raportat la masa radiculară, vasul acela bănuiesc că este mare pentru rădăcinile existente acum.
Trebuie să faci ceva să elimini umezeala aceea din vas, este clar că acele câteva rădăcini rămase(dacă mai sunt) vor putea absorbi în timp util toată apa din substrat.
Velamenul care acoperă rădăcinile orhideelor este extrem de sensibil la umezeala în exces.
Aștept să-mi spui care este starea rădăcinilor, să vedem ce șanse mai are planta ta.
 

serban roxana

New Member
Bună, Roxana!:openrose:
Mă bucur că ai reușit!Acum este altceva, văd planta și este de înțeles de ce s-a îngălbenit frunza.
Nu se văd rădăcini în vas, deci, ai mare deficit la masa radiculară.
Trebuie să faci un tratament intensiv pentru refacerea masei radiculare cu soluție de Atonik.
Tratamentul se face numai foliar, dar fiind ziua scurtă, se face doar la 3 zile și numai dacă planta mai vegetează.
Verifică dacă mai sunt rădăcini valide și alege un vas raportat la masa radiculară, vasul acela bănuiesc că este mare pentru rădăcinile existente acum.
Trebuie să faci ceva să elimini umezeala aceea din vas, este clar că acele câteva rădăcini rămase(dacă mai sunt) vor putea absorbi în timp util toată apa din substrat.
Velamenul care acoperă rădăcinile orhideelor este extrem de sensibil la umezeala în exces.
Aștept să-mi spui care este starea rădăcinilor, să vedem ce șanse mai are planta ta.
Buna, umezeala din vas este ca am udat-o de dimineata,am lăsat-o intr-un vas vreo 15 min sa îşi ia apa suficienta pt ca tot timpul avea substratul uscat,avea rădăcinile putrezite si le-am tăiat,acum are cateva uite si o poza1446542345152.jpg
 
Sus